By 22 Mart 2013 Devamı →

TABİPLER BİRLİĞİNDEN KIZAMIK UYARISITürkiye’de 2011’den bu yana Sağlık Bakanlığı’nca açıklanmayan ‘gizli bir kızamık salgını’ olduğunu iddia eden TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, yüzlerce vaka olduğunu, 2 bebeğin de kızamıktan öldüğünü söyledi.

Kızamık UyarısıTTB (Türk Tabipleri Birliği) Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, Türkiye’de kızamık salgını yaşandığını ancak sağlık bakanlığı’nın gizlediğini öne sürdü. 2011’de başlayan salgının bu yıl ciddi artış gösterdiğini belirten Dr. İlhan, “Meslektaşlarımızdan gelen bilgiye göre Adana’da iki bebek kızamıktan öldü. Ankara’da bir hamilede yine buna bağlı ciddi zatürree ve solunum yetmezliği gelişti. Sağlık Bakanlığı’na doğruları açıklama çağrısı yapıyoruz” dedi.

TTB’nin hekimlerden edindiği verileri değerlendiren Dr. İlhan, şu bilgileri verdi: “2013’te 1 Ocak-12 Şubat arasında ise 650’nin üzerinde kızamık olgusu tespit edilmiş. Sadece 4 Şubat-12 Şubat arası yeni hasta sayısı 200’e yakın. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1 Ocak 2012-12 Şubat 2013 tarihleri arasında (349’u 2012 yılından olmak üzere) toplam 1005 kızamık vakası görüldü. Ancak uzmanların tahmin ve değerlendirmeleri bu sayının daha fazla olabileceği yönünde. Kızamık salgınından sağlık çalışanları da etkileniyor. 13 sağlık çalışanı kızamığa yakalandı.”

42 İLDE KIZAMIK VAR

Dr. İlhan’a göre, salgın tüm ülkede etkili, ancak Ankara, Gaziantep, İstanbul, Adana, Amasya, Batman ve Şanlıurfa’da daha yaygın. 42 ilden kızamık bildirimleri aldıklarını açıklayan Dr. İlhan, “Her geçen gün yeni bir il katılıyor. Sağlık Bakanlığı 2011’de aşılama oranlarının yüzde 98’lere çıktığını öne sürüyor. Peki yüksek aşılama oranları ve toplumsal bağışıklığa rağmen kızamık salgınının nedeni ne? Salgın bebekleri ve çocukları daha çok etkiliyor. Her dört kızamık hastasından biri bebek” diye konuştu.

ALARMA GEÇTİK

Adını açıklamak istemeyen İstanbul’dan bir aile hekimi de, “Aralık ayında başlayan salgınla alarma geçtik. Şimdi biraz sakinledi ama bitmedi. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün isteğiyle 6-12 ay arasındaki bebeklere ekstra aşı yaptık. Hem hastaları hem de onlarla temas edenleri izledik. Hem 20-30’lu yaşlardan hem de daha küçük hastalarımız oldu” dedi. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nin hedefi 2015 yılı sonuna kadar kızamık ve kızamıkçığın bitirilmesi. Bu kapsamda 2002 yılından bu yana Kızamık Eliminasyonu Programı yürüten Türkiye’deki salgın, örgütün de dikkatini çekiyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurulu’nun konuyla ilgili verdiği bilgiye göre önümüzdeki günlerde kızamık vakalarıyla ilgili bilim kurulu toplanarak, konuyu değerlendirecek.

AVRUPA’DA 24 CAN ALDI

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bakır da konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Tanı konmuş kızamık vakaları var. Avrupa’da da geçen yıl 24 bin vakada görüldü, 24 kişi öldü. ABD’de de vakalar oldu. Onlar da Avrupa kökenli. Türkiye’deki vakaların çoğu da Avrupa’da. Suriye’den gelen vakalar da oldu. Duyarlı çocuklara bulaşması kaçınılmaz. Sağlık Bakanlığı bize de danışarak önlemler aldı. 26 ilde bir yaşında yapılan aşıyı 9’uncu aya çekti.”

Kolay bulaşıyor

KIZAMIK, burun ve boğaz akıntılarıyla doğrudan temas ve damlacık yoluyla bulaşıyor. Nadiren hava yolu ve tozlar yoluyla da bulaşabiliyor. Kuluçka süresi ortalama 10 gün. Belirtiler başlamadan bir iki gün önceden, döküntüler görüldükten 4 gün sonrasına kadar bulaşıcı. Muayene odasında kızamıklı hasta ayrıldıktan sonraki 2 saat içinde aynı havayı soluyanlara da bulaşabiliyor. Rutinde kızamık aşılarının ilk dozu 12 ay tamamlayan bebeklere uygulanıyor. İkinci doz ilköğretim birinci sınıfta yapılıyor. Aşı en erken 6 aylık bebeklere yapılıyor, üst yaş sınırı ise yok. Adını vermek istemeyen bir aile hekimi ise, hastalarla temas eden aile bireyleri ve diğer herkesin izlendiğini belirterek, “İlçelerdeki toplum sağlığı merkezinin bile bildirdiği pekçok kızamık temaslı kişiyi takip ettim. Normalde 7 yaşında yapılan ikinci doz kızamık aşısı anaokullarında da yapıldı” dedi.


Sağlık Bakanlığı, “Türkiye’de kızamık salgını olduğu” iddiasını yalanladı.

Sağlık Bakanlığı, Avrupa’da yaşanan kızamık salgını nedeniyle Türkiye’de de vakalar ortaya çıkması üzerine hastalıkla yeni mücadele strateji belirledi.

Kızamık aşısının yaşını 9. aya çeken Bakanlık, ana sınıfındakileri ve 1991’den önce doğan askerleri aşılayacak, 20 yaş üstündeki isteklilere de aşı yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, “Türkiye’de kızamık salgını olduğu” iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa bölgesinde yürüttüğü kızamık eliminasyon programı çerçevesinde 2003 yılından bu yana yürütülen aşı kampanyasından olumlu sonuçlar alındığını anlatan Torunoğlu, vaka sayılarında 2006’dan itibaren büyük bir düşüş olduğunu bildirdi.

2006’da 34 vaka görülürken 2007- 2010 yılları arasındaki vaka sayısının 3- 7’ye düştüğünü ifade eden Torunoğlu, bunların da yurt dışı, özellikle Avrupa kaynaklı “importe vaka” olduğunu belirtti.

“VİRÜS AVRUPA’DAN GELİYOR”

Avrupa’da son yıllarda büyük bir kızamık salgını yaşandığını, 2011’de yurt dışı virüsle hastalanan 111 vaka ortaya çıktığını anlatan Torunoğlu, geçen yılki vaka sayısının 349 olduğunu söyledi.

Bu yıl içinde ise bin 963 vaka görüldüğünü bildiren Torunoğlu, şu bilgileri aktardı:
“Ülkemizdeki vakalarda B- 3 ve D- 8 olmak üzere iki tip virüs görülüyor. Oysaki Türkiye’nin yerli kızamık virüsü D- 4 ve D- 6 tipindedir. Görüldüğü gibi ülkemizdeki vakalarda görülen kızamık virüslerinin tümü yurt dışı kökenli. Sebebi ise son 3 yılda Avrupa’da yaşanan kızamık salgınıdır. Bulgaristan’da 2011’de 26 bin vaka görüldü, 24 çocuk hayatını kaybetti. Fransa’da ise 40 bin vaka ortaya çıktı 6’sı öldü. Almanya, İsviçre, Avusturya, İngiltere’de kızamık salgını yaşanıyor. Ülkemize de ne yazık ki buralardan virüs taşınıyor. Ancak nüfusu Türkiye ile benzer olan Fransa’daki gibi bir salgın yaşamıyoruz. Çünkü toplumumuz kızamığa karşı aşılı ve korunuyor. Ancak aşı yüzde 95 oranında koruma sağlıyor. Aşılandığı halde bağışıklık gelişmeyenler olabiliyor.”

“BİLİM KURULU İLE ÇALIŞIYORUZ”

Sağlık Bakanlığının oluşturduğu Kızamık Bilim Kurulu ile Avrupa’daki bu salgının Türkiye’yi de etkilememesi için çalıştıklarını bildiren Torunoğlu, bu çerçevede yeni önlemler alındığını açıkladı.

Torunoğlu, “Bilim Kurulumuza göre Türkiye’de şu anda bir kızamık salgını yok. Kontrollü bir vaka artışı söz konusu” dedi. Dünyada kızamık aşısını çok yaygın ve düzenli uygulayan ülkelerde Türkiye’dekine benzer durumlar yaşandığını vurgulayan Torunoğlu, vakaların 53 ilde ortaya çıktığını, bunların yüzde 77’sinin Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Ankara, İstanbul, Batman ve Van’da görüldüğünü söyledi.

Torunoğlu, “Şu anda aşılı bir toplumdaki hastalık profilini görüyoruz. Yaşadığımız durum beklenen bir gelişme diyebiliriz. Çevre ülkelerde bu salgın olduğu sürece yeni vakalar görülebilir” diye konuştu.

“GİZLEDİĞİMİZ BİR ŞEY YOK”

Kızamık vakalarının toplumdan gizlenmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Torunoğlu, “5- 6 aydır sahada tedbirleri uyguluyoruz. Ülkemizde şu ana kadar kızamıktan ölen vaka yok. 2 çocuğun hayatını kaybettiği iddiası gerçek dışı. Her vakayı yakından izliyoruz, kanını alıyoruz, doğrulama yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Kızamığın ciddiye alınması gerektiğini, bu hastalığın yakın ve uzun dönemde komplikasyonlarının ortaya çıkabileceğini ifade eden Torunoğlu, “1980- 1991 yılları arasında ülkemizde aşı programı zayıftı. Bu yaş grubunda da vakalar görülüyor” dedi.

ALINAN TEDBİRLER

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Bilim Kurulu kararıyla alınan önlemleri şöyle sıraladı:

– Vakaların üçte biri 12. aydan küçük bebekler. Bu nedenle 12. ayda yapılan kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı 9. aya alındı. 12. ayda bu aşı bir doz daha yapılacak. 9- 11. ayda bebekleri olan aileler çocuklarını mutlaka aşılatsın. (2 aşı arasında en az 4 hafta geçmesi gerekiyor)
– 1. sınıftakilere yapılan kızamık aşısı artık ana sınıfındayken yapılacak. 48- 66 aylık çocuklara bu yıl kızamık aşısı yapılacak.
– Vakaların ortaya çıktığı illerde eksik aşılama yapılanlara ulaşılıp kızamığa karşı aşılama yapılıyor.
– Askerliğini yapanlar arasında kızamık görülmesi üzerine 1991’den önce doğan askerler kızamığa karşı aşılanıyor.
– Vakaların sıklıkla başvurduğu sağlık personeli aşılandı.
– 20 yaş üstünde olup isteyenlere de aşı yapılacak

“HAVALARIN ISINMASIYLA VAKA SAYISINDA AZALMA BEKLENİYOR”

Virüs kapalı ortamlarda yayıldığı için kızamığın daha çok soğuk havalarda bulaştığını ifade eden Torunoğlu, havaların ısınmasıyla vaka sayısında azalma beklediklerini bildirdi.

“2 DOZ AŞI ÇOK ÖNEMLİ”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Kızamık Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Türkiye’de bir kızamık salgını yaşanmadığını, dolayısıyla toplumda endişeye yol açacak bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Avrupa’da son yıllarda büyük bir kızamık salgını yaşandığını, bu durumdan Türkiye’nin de etkilendiğini ifade eden Kara, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de aşılama çalışmaları iyi bir noktada ancak geçmişte aşılama yapılmayan bir grup için risk söz konusu. Bu nedenle 20- 30 yaş arasında olup kızamığa karşı aşılanıp aşılanmadığı konusunda kafasında şüphesi olan herkes gidip aşı yaptırsın. 35- 45 yaş arasındakiler mutlaka bu hastalığı bir şekilde geçirmiştir. O nedenle bu yaş grubu için endişe edecek durumun söz konusu olduğunu sanmıyorum. Yaşlı nüfusun da geçmişte bu hastalığı geçirdiğini tahmin ediyorum. Bu nedenle bir riskle karşı karşıya olduklarını sanmıyorum.”

Hastalığa karşı korunması gereken önemli bir grubun da yeni doğan bebekler olduğunu vurgulayan Kara, “Kızamığa karşı tam korunma için mutlaka 2 doz aşı yaptırılması gerekiyor. Aşılama yaşını 9. aya çektik ama 12. aydaki ikinci dozun yaptırılması gerekli. Aileler buna özen göstermeli. Ayrıca 12. aydan büyük olup aşılama yapılmamış çocuklar varsa aileler çocuklarını aşılatmalıdır” diye konuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.