By 30 Mayıs 2007 Devamı →

SUTYEN SEÇİMİYanlış sutyen seçimi göğüsleri bozuyor!

Bilinçsiz satın alınan sutyenler, kötü bir estetik görünümün yanı sıra göğüs sarkması ve sırt ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden sutyen ölçüsü iyi belirlenmeli ve ara sıra beden değişiklikleri kontrol edilmeli.

Yaz ayları gelince kadınların gardıropları incecik elbiseler, şifon bluzlar ve daracık üstlerle dolmaya başlayınca; iç çamaşır seçimi büyük önem kazanıyor. Ancak yapılan araştırmalar kadınların yüzde 70’inin sutyen ölçülerini ve kendilerine uygun modeli bilmediklerini gösteriyor.

Yanlış sutyenleri kullanmak estetik olarak kötü bir görüntü oluşturduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyor. Bu yüzden kadınlar için doğru sutyen ölçüsünü belirlemek büyük önem taşıyor.

Sutyende iki farklı ölçü bulunuyor: A-B-C diye giden göğüs cup’ının ölçüsü; 75-80-85 diye artan ise göğüs kafesi çevresinin ölçüsüdür.

BİR BEDEN BÜYÜLTÜLEBİLİR

Göğüs şeklinin ve hacminin yaş ilerledikçe değiştiğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden sutyen ölçüsü zaman zaman gözden geçirilmeli… Çünkü doğru sutyen kullananların göğüsleri deforme olmuyor. Ayrıca balenli sutyenler sarkmayı önlüyor.

Küçük göğüslü kadınlar; dolgun bir görüntü istiyorlarsa cup’lı ya da silikonlu modelleri tercih etmeliler. Ancak doğal görünümden uzaklaşmamak için göğüsleri sadece bir beden büyük gösteren modelleri giymeliler. Bu tarz modelleri sevmeyenler ise normal sutyenin içine yerleştirilen ‘tavuk göğsü’ denilen ve göğse dolgun bir görüntü veren parçalardan faydalanabilir. İnce askılı ya da askısız sutyenler ise küçük göğüslüler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

İç çamaşırı seçerken bunları unutmayın!

* Balenlerin, göğsünüzün ortasına ve altına tam olarak oturmasına dikkat etmelisiniz.

* Sutyen, göğüsleri bastırmamalı ve rahatsız etmemelidir.

* Bedende duruşu ne dar, ne de geniş olmalıdır. Göğüs cup’ı tam olarak doldurmalı.

* Sutyen askısı, göğüs ve bedene göre ayarlanmalıdır.

* Sutyen giyildiğinde göğüslerin bedene paralel olmasına dikkat edilmelidir.

* Sutyenin arka bandı yere paralel olarak sırttan geçmelidir. Eğer bu bant yukarıda kalıyorsa, askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sutyen size göre değil demektir.

* Sutyenlerde 3 farklı konumda kopça bulunur. İdeal olanı, sutyeni baskı veya katlanma oluşturmaksızın en sıkı konumdaki kopçada kullanmaktır. Çünkü sutyen takılmaya başlandıktan bir süre sonra gevşer. İlerleyen zamanda sutyenin bedeni daha iyi sarması için diğer kopçalar sırasıyla kullanılır.

* Sutyenin kopçalarının arkada olmasından rahatsız olanlar, pratik bir kullanım için önden kopçalı modelleri tercih edebilir

Sırt ağrısını azaltan modeller

Büyük göğüslü kadınlar, önce sağlık sonra estetik görünüm için minimizer yani küçük gösteren sutyenleri tercih etmeli! Çünkü toparlayıcı özelliği olan bu modeller, büyük göğüslerin neden olduğu sırt ağrısını azaltır. Ayrıca bu kişilerin sutyenlerinin askıları da kalın olmalı! Çünkü kalın askı, ağırlığı omuzlara eşit olarak dağıtır. Askısız sutyen kullanmak da büyük göğüslüler için büyük sıkıntıdır. Çünkü zaten ağır olan göğüsler, askı desteği olmadığı için sarkık görünür.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Yorumlar "SUTYEN SEÇİMİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ela rece dedi ki:

  ben henüz 15 yaşındayım ama hangi sütyeni kullanayım bilmiyorumki.
  ince ve fazla belli olmayan lar yokmu
  yardım
  edin .zaten görünümde çok öneml iimalum lisedeyim
  yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

 2. aslı sayan dedi ki:

  tşk ederim şimdi kendime göre olanı buldum

 3. bahar dedi ki:

  çok teşekkürler gerçekten kendime uygun modeli bilmiyormuşum

 4. Demet dedi ki:

  Teşekkürler

 5. Ben Aslan dedi ki:

  Seni sevierum ben.