By 01 Mart 2011 Devamı →

SUNA DUMANKAYA’DAN YENİ SAÇ ÖNERİLERİSUNA DUMANKAYA'DAN YENİ SAÇ ÖNERİLERİ


Fönden yıpranan saçlarınıza havuçlu zeytinyağıyla bakım yapın.


Neredeyse her gün saçlarıma fön çektiriyorum. Bu, saçlarımın kurumasına ve kırılmasına yol açıyor. FÖn nedeniyle yıpranan saçlarıma nasıl bakım yapmalıyım? Z.G./İzmir


Suna DUMANKAYA – İki havucu rendeleyin ve 500 gram saf zeytinyağıyla birlikte 30 dakika boyunca benmari usulü kaynatın. Bu karışımı cam bir kasenin içine koyun. Haftada bir kez bu karışımdan bir avuç alıp, bununla saç diplerinize masaj uygulayın. Ardından da başınızı bir streçle sarın ve yastığınızın üzerine bir havlu koyup, gece bu şekilde uyuyun. Sabah bu kaırşımla bir kez daha masaj uygulayın. Sonra da saçlarınızı yıkayın. Karışımı kullanmadığınızda buzdolabında muhafaza edin. Ayrıca saçlarınıza haftada en çok üç kez fön çektirin. Bu işlemi sıcak fön yerine ılık fönle yaptırmayı tercih edin.


Saçlarınız yağlıysa çare Portakalda


Saç tipinizin yağlı olması kendinizi pis hissetmenize yol açabilir. Bu problemi çözmek için saçlarınıza haftada en az iki kez portakaili karışımla bakım yapın.

Saçlarım çok yağlı. Bazen günde iki kez yıkandığım oluyor ama yine de saçımdaki yağlanma problemi geçmek bilmiyor. Bu durum beni çok utandırıyor ve kendimi pis hissetmeme yol açıyor. Beni bu dertten mümkün olduğunca kısa sürede kurtaracak etkili bir formülünüz var mı? B.C./Ankara

Suna DUMANKAYA – Bir portakalın kabuğunu rendeleyip, bir çay bardağı kara buğdayla birlikte 750 gram suyun içinde haşlayın. Bu karışımı blender’dan geçirdikten sonra içine iki yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu ilave edin. Ardından, karışımı saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru dikkatlice yayın. İki saat bu şekilde bekledikten sonra, saçlarınızı yağlı saçlara özel bir şampuanla yıkayın. Bu formülü haftada en az iki gün uygulamanızda yarar var.


Saçınızda kepek mi var?


Saç derim son günlerde çok kepekleniyor. Beni çok utandıran bu sorunu çözmek için çeşitli şampuanlar kullandım ama hiçbiri işe yaramadı. Bana yardımcı olabilecek bitkisel bir reçeteniz var mı? C.Y./Antalya


Suna DUMANKAYA – “Bir salkım taze siyah üzümün suyunu çıkarın. Bu suyu, iki çorba kaşığı keten tohumu yağı ve bir çay kaşığı deniz tuzuyla karıştırın. Bu karışımı masaj yaparak saç derinize yayın. İki saat beklettikten sonra, saç tipinize uygun bir şampuanla yıkanın. Size, kepeğe karşı birebir olan bu formülden, haftada en az iki kez yararlanmanızı tavsiye ederim.”


Saçınıza muzla bakım yapın
Yıpranmış saçlarla başa çıkmanın en etkili yolu
.

Saçlarınızda kuruluk ve cansızlık oluştuysa, çözümü muzda arayın. Saçlarınıza, muz masajıyla bakım uygulayın.


Saçlarım çok kuru ve yıpranmış görünüyor. Saç uçlarımda çatallar ve kırıklar var. Bu görüntüden kurtulmak için ne yapabilirim? D.E.

Suna DUMANKAYA – Bir muzu ezin ve birkaç damla badem yağıyla karıştırın. Bu karışımı masajla saçlarınıza yayın. 15 dakika saçınızda bekletip, maden suyuyla durulayın. Ardından da şampuanla yıkayın.

İlginizi Çekebilir :
* Isırgan otu ve Saçlar
* Dökülen Saçlar İçin
*
Saç Neden Dökülür? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
*
Saç Dökülmesini Durduran Formül Prof.Dr. Ahmet Maranki
*
Saç Bakım Kürü (Video) Ebru Şallı
*
Saç Dökülmeleri Artıyor Dr. Ceyda Şener
*
Saçlarınız Kışa Hazır mı? Dr. Elif Güveloğlu
*
Saçlara Yapılan Yanlışlar Dr. Yasemin Amato
*
Uzun Süreli Saç Dökümesi Varsa Doç. Dr. Emel Güngör
*
Bitkisel Saç Bakım Kürleri
*
Dökülen Saçlara Ekmekli Bakım Suna Dumankaya
*
Saç Bakım Önerileri tülin Şahin
*
Saçlara Parlaklık Veren Üç Maske
* Saç Bakım Önerileri Suna Dumankaya
*
Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Prof.Dr.Osman Müftüoğlu
*
Doğal Hızlı Saç Uzatma
* Yıpranmış Saçlara Son Doc.Dr. Alen Eken
*
Kantaron Yağı ile Saç Bakımı Dr. Elif Güveloğlu
*
Saç Dökülmesini Durduran Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
*
Saç Ekiminde Yeni Yöntem Dr. Ceyda Şener
Suna DUMANKAYASuna Dumankaya


Sorular için : suna@sunadumankaya.com.tr
Son Yazılar :
* Sararan Ayakların Çaresi Limonda
* Selülite Limonlu Çözüm
* Mantara Karşı Kekikli Çözüm
* Pürüzsüz bir Ten için Kahve
*
Cilt Lekeleri için Kürü – Video
*
Siyah Noktalara Karşı Domates
* Topuk Ağrıları İçin Balkabağı
* Şişen Ayakların İlacı Kestane
* Suna Dumankaya Bakım önerileri
* Pratik Suna Dumankaya Formülleri
* Siğili Gideren Doğal Tedavi Yöntemi
* Küçük Göğüslere Ayva ile Veda
* Dirseklerde Koyulaşmaya Karşı
* Ergenlik Sivilcelerine Karşı Üzüm Sirkesi
* Dişeti Ağrılarına Sumanklı Karışım
* Boyun Kırışıklığı İçin Bitkisel Çözümler
* Yağlanmayı Önleyen Çay
* Siyah Noktaları Gideren Formül – Video
* Evde Deodorant Yapımı
* Suna Dumankaya Herşey Bambaşka
* Suna Dumankaya’ya Cilt Bakımı Yaptırmak
* Gripten Bu Çayla Kurtulun
* Suna Dumankaya “Doğal Güzelliğin Sırrı” Yeni Kitap
* Çocuklarda Kepek Sorununa Doğal Çözüm
* Karın Yağlarına Karşı Limon Suyu
* Komili Zeytinyağı Kürleri
* Çillerden Barbunya ile Kurtulun
* Dökülen Saçlara Ekmek ile Bakım
* S.Dumankaya İkballe Şifalı Yemekler
* Kalçalarınızı Papatya İle Eritin
* Pratik Formüller
* Şifalı Formüller
* Bronşit için Doğal Kür
* Suna Dumankaya Mucize İksirleri
* S.Dumankaya’dan Doğal İksirler 2
* S.Dumankaya’dan Doğal İksirler
* Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin

(Suna Dumankaya’nın Diğer Formülleri…)

Nerede o eski saçlarım” dememek için uzman görüşü : (Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan)Dermatologlara göre, ‘Nerede o eski güzel saçlarım’ demek istemiyorsanız, şimdiden önlem alın. İşe saçlarınızı sık yıkamamak ve doğru bakım ürünleri kullanarak başlayabilirsiniz.


Güzelliğin tamamlayıcısı saçlar, yanlış bakım uygulamaları ve doğru seçilmeyen kozmetik ürünler nedeniyle çoğu zaman canlılığını ve parlaklığını kaybedebiliyor.


Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; sağlıklı saçlar için alınması gereken önlemlerle ve saç dökülmesinin çözüm yollarıyla ilgili şu bilgileri veriyor:


”¢ Saçın yapısını oluşturan ana elementler keratin, su, pigment, yağlar ve eser elementlerdir. Sağlıklı saçlar; parlak, görünümü düzgün ve kolay taranabilir özellikleri taşır. Saçın bu özellikleri, sistemik hastalıklar ve çevresel etmenlerin etkisiyle bozularak; saçlarda kırılma, mat, sağlıksız görüntü ve dökülme şikâyetleri ortaya çıkmaktadır. Dermatoloji hekimlerine bu sebeple çok sayıda hasta başvurmaktadır.

”¢ Saçlı deride ortalama 100 bin saç folikülü bulunur. Bu sayı bazı kişilerde 150 bini bulabilir. Yağ bezlerinde üretilen yağ salgısı, derimizden kıl köklerine ulaşmaktadır. Saç derimizde bulunan yağ hücreleri saçımızın yağından sorumludur. Yağ salgısı ergenlik döneminde artış gösterir. Saçlar yağ salgısına göre yağlı ya da kuru olabilir. Saçın yağlanması çoğu kişi için bir sorun oluşturur. Saçlı deride salgılanan yağlar fırçalama ve tarama gibi işlemlerle kolayca saçlara yayılır.


AŞIRI YIKAMAK KURUTUR
”¢ Saçları aşırı yıkamak kurumasına, elektriklenmesine ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Kuru saç; yapısal olabileceği gibi, saçların gereğinden fazla yıkanması, kuru çevrede bulunulması, saçların sık kurutulması ve bazı sistemik hastalıkların sonucunda da gelişir.

”¢ Saç yıkama sıklığı kişiye göre değişkenlik gösterir. Saç günde en fazla bir, en az haftada bir defa yıkanmalıdır. Saçlar yıkanırken kişinin saç tipine uygun şampuanı tercih etmesi önemlidir.


DÜZLEŞTİRME SAÇI ZAYIFLATIR

”¢ Saçları güzelleştirmek amacıyla uygulanan kozmetik ürünler; saçların görünümünü değiştirmenin yanında saçlara zarar verebilmekte, saçlarda kırılma ve dökülmelere neden olabilmektedir. Saça uygulanan ürünler; sabitleştirici, renklendirici, renk açıcı ve düzleştirici olarak sınıflandırılabilir. Saç şekillendiriciler, saç temizliğinin ardından saça son şeklini vermek için kullanılırlar. Amaçları kuruma esnasında saçın herhangi bir kısmını belli bir yerde tutmak ve saça hacim kazandırmaktır. Saç jöleleri, saç spreyleri ve saç köpükleri bu işlevi görmektedir.

”¢ Saç düzleştirme daha çok kıvırcık saçlarda başvurulan bir yöntemdir. Saçta bulunan disülfit bağlarının kırılıp saçın denatüre olmasına neden olur. Bu şekilde saçlar düz bir görünüm kazanıp yeni bağlar oluşur. İnce ve hasarlı saçlarda bu uygulamada dikkatli olunmazsa saçlar çabuk kırılgan olur, saçı zayıflatır. Bu saç yapısına sahip kişiler saç düzleştirme işlemine mümkün olduğu kadar az başvurmalıdırlar.


BİTKİSEL BOYA TERCİH EDİN

”¢ Saç boyaları doğal ve sentetik olmak üzere iki çeşittir. Kına en iyi bilinen doğal boya çeşididir. Sentetik boyalar; geçici ve kalıcı özellik taşıyanlar olmak üzere iki çeşittir. Piyasada satılan boyaların çoğunluğu kalıcı özelliktedir. Saç boyalarının içeriğinde bulunan bazı maddeler alerjik bünyeye sahip kişilerde kontakt dermatit (alerjik egzama) bulgularına neden olabilir. Alerjik egzama saçlı deride kaşıntı, sulantı ve yaralarla kendini belli eder. Alerjik bünyeli kişilerde, bitkisel saç boyaları tercih edilmelidir. Sık saç boyanması, saç yapısının incelmesine, kıl şaftının delikli bir hal almasına neden olur. Saçlar çok sık boyatılmamalı, sık saç rengi değiştirilmemeli ve kaliteli boya kullanılmalıdır.


KAŞINTI VARSA EGZAMA OLABİLİR!

”¢ Saçta sık görülen hastalıklar kepeklenme, egzama ve saç dökülmesidir. Kepeklenme en sık görülen saç sorunudur. Saçta küçük beyaz renkli döküntülerle kendini belli ederler. En sık ve şiddetlisi 20 yaş civarında görülür. Derinin çeşitli uyarılara karşı verdiği bir cevaptır. Medikal şampuanlarla kontrol altına alınır. Başlangıçta sadece medikal şampuanlarla yıkanılmalı, sonrası medikal şampuan sıklığı azaltılmalıdır. Saç spreylerinin aşırı kullanılması, saç boyalarının uygunsuz kullanımı, soğuk hava, kuru ısıtıcılar, stres ve gerginlik kepeklenmenin artmasına neden olur.

”¢ Sinirsel egzama ya da bilimsel adıyla nörodermit, sık görülen bir cilt sorunudur. Boyun, ense, saçlı deri, omuzlar ve topuk bölgelerinde sürekli kaşıntı ve bunun sonucunda deride kızarıklık görünür. Hastalığın oluşmasında stres en önemli etmendir. Tedavisinde steroidli kremler, antihistaminik ilaçlar ve nemlendiriciler kullanılır. Ciddi vakalarda hastalar psikiyatri uzmanları ile birlikte takip edilir.


DÖKÜLEN SAÇLARA MEZOTERAPİ

”¢ Saç dökülmesi sık karşılaşılan bir diğer saç hastalığıdır. Tedavide amaç dökülmeyi durdurmaktır, öncelikle saç dökülmesi durumunun nedeni araştırılır. Gerekli laboratuar testleri yapılır ve hastanın tedavisi düzenlenir. Tedavinin uzun süreli olacağı konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Neden bulunamadığı zaman saçı güçlendirici ürünlere ve tedavilere başvurulur.

”¢ Dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için uygulanan en etkili yöntem olan saç mezoterapisi; saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçların direkt saç diplerine enjekte edilmesi prensibine dayanır. Kullanılan ilaçlar güvenilirdir. Anestezi gerektirmeden uygulama yapılır. Belirli aralıklarla yapılan bir uygulamadır. Emin ellerde yapılması gerekir. Tedavi tamamlandığında dökülmede azalma, saçlarda dolgunluk elde edilmiş olur.


İYİ ŞAMPUANIN ÖZELLİKLERİ

”¢ Bir şampuanda aranılan özellik, saçtaki yağı dengeye sokmak, saçın parlak ve hacimli görünmesini sağlamaktır.
”¢ Şampuan seçimi, kişinin saç yapısına göre yapılmalıdır.
”¢ Saça ve göze zarar vermemelidir.
”¢ Yağlı, kuru, normal ve hasarlı saçlara özel şampuanların yanı sıra, bebekler için ve medikal özellik taşıyan şampuan çeşitleri de bulunmaktadır.


SAÇINIZIN YAĞLANMAMASI İÇİN BU ÖNLEMLERİ ALIN

”¢ Saçların çok sık taranmamasına ve fırçalanmamasına dikkat edin. Bu şekilde deride bulunan yağlar saça ulaşamaz.
”¢ Aşırı sıcak ve nem, yağ salgısını arttırdığından bu ortamlardan kaçının.
”¢ Saç kurutmayı sıcak havayla yapmayın.
”¢ Yağlı saçlar için olan şampuanlar tercih edin.
”¢ Yağlanmayı azaltmak için şampuanla yıkama sıklığını abartmayın.


KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

”¢ Saçlarınızı az şampuanla yıkayın
”¢ Saç kremi kullanın
”¢ Kurutma makinesini mümkün olduğunca az kullanın
”¢ Nemlendirme özelliği fazla olduğundan kuru saç şampuanlarını tercih edin.
”¢ Saç kremini şampuandan sonra kullanın. Kremler saçların parlak hale gelmesini ve yumuşak olmasını sağlar.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Suna Dumankaya


12 Yorum Var "SUNA DUMANKAYA’DAN YENİ SAÇ ÖNERİLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. alev ercihan dedi ki:

  merhaba suna hanım saçkıran için bir öneriniz varmı ?? saçlarımın her yeri yuvarlak yuvarlak açılıyor lütfn bana tavsiyelerinizi bildirirmisiniz ??? acil bildirirseniz çok sevinirim yardımlarınıza ihtiyacım var lütfenn…

  • Defnegül dedi ki:

   Yanan yıpranan saçıma katkısız keratin kullandım, nereedeyse eski önceki halıne saçlarım yakın bir şekılde dirildiler ve kırıklardan da eser kalmadı, benım gibi saçı perişan olan varsa, katkısız keratin yüklesin, üzerine de katkısız keratin yağı var onu kullansın.

 2. yıldız bal dedi ki:

  merhaba benim saçlarım 2-3 güne yağlanıyor ve kendimi pis hissediyorum bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirim

 3. BANU AYDIN dedi ki:

  SUNA ABLA BEN ANKARADA YAŞIYORUM SAÇLARIM YAĞLI, AŞIRI DÖKÜLME VE ÖN KISMINDA AÇILMA OLUŞTU. SİZİNLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM ANKARAYA GELDİĞİNİZ DÖNEMLER OLUYOR MU? BANA ANCAK SİZ YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ. BEN 30 YAŞINDAYIM VE DAHA ÇOK AYNAYA BAKMAK İSTİYORUM. . .

 4. burak bayram dedi ki:

  merhaba suna abla saçlarım çok kaşınıyor 6 aydır ve 2 senedir saçlarım dökülüyor .bana bi çözüm önerirmisiniz.yaş 20

 5. DUYGU ERHAN dedi ki:

  Merhaba Suna Hanım; benim saçım üç kere açıcıyla açıldı ve en sonunda renginden memnun kalmayınca siyaha boyadım şuan saçım aktı sadece uçlarımda biraz var.Ve saçımda keratin kalmadığını belirttiler çok dökülüyor ve yıprandığı için lastik gibi. Sadece 2 kere kuaföre bakıma gidebildim faydasını gördüm ama çalışıyorum ve boş zamanım olmadığı için evde uygulayabileceğim bir bakım rica ediyorum sizden..

 6. hülya aksoy dedi ki:

  suna hnm mrb öncelikle sizi çok seviyoruz.benim saçlarım röfleli ve çok yıprandı uzatamıyorum ne yapabilirim iyi günler

 7. esra saydam dedi ki:

  merhabalar suna hanım bu muzlu kürü hangi aralıklarda yapıcaz ?

 8. ilknur kol dedi ki:

  suratımda büyük büyük sivilceler çıkıyordu annem sıkma iz kalır demesine rağmen dayanamyıp sıkmıştım her çıkan sivilceyi.şimdi suratımda sivilceyi sıkmamdan dolayı delikler cıkacak diyor annem.onları önlemek için neler yapabilirim nolur yardımcı olunn

 9. zeynep seyran dedi ki:

  merhaba suna hanım benim saçlarım da çok elektriklenme oluyo bunun için ne yapabilirim teşekkrler.

 10. medine gümüş dedi ki:

  merhaba suna hanım saçlarım 10 saat havasız kalıyor kapalı olduğum için ve saçlarım uçları kırık beyaz beyaz görünüyor bunun için ne yapmam gerekiyor önerirmisiniz?

 11. fatma çetindağ dedi ki:

  merhaba suna ablacımmm bn 15 yasındayımm saclarımmm cokkk az bunun için biii formülünüzz varmııı bana nee onerriirrsinizzz????