By 05 Ağustos 2010 Devamı →

SU İLE GELEN SAĞLIKYaz bütün güzellikleriyle sürüyor… Daha çok dinleneceğiz, eğleneceğiz.
Aşırı sıcaklar ve terleme nedeniyle daha fazla su kaybedeceğiz. Sağlığımızı etkileyen besin unsurlarının en önemlisi sudur: 1-1.5 ay kadar yiyeceksiz yaşayabilirsiniz ama susuzluğa bir haftadan daha fazla tahammül edemezsiniz. Yçtiğimiz su yaşamın bir vazgeçilmezi, sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Su bir “yaşam içeceği”dir.
Suyun görevlerini ve yararlarını vücut sıcaklığını belirli bir düzeyde tutmak, besin maddelerini ve oksijeni hücrelere taşımak, iç salgıların oluşmasını ve vücut dokularının nemlenmesini sağlamak, kilo dengesini korumak, kan basıncımızı ve tuz dengemizi sürdürmek, böbrekler, ter, bağırsaklar yoluyla toksik maddelerden arınmamıza destek olmak, organlarımızı darbelere karşı korumak, kabızlığı önlemek, eklemlerin yağlanmasına ve kayganlığına yardımcı olmak gibi maddelerle özetlemek mümkünse de bu kadarı bile suyun sağlık hikâyesini anlatmak için yetersizdir.
SU DETOKS İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR
Su çok önemli ve etkili bir detoks aracıdır. Özellikle böbrekler, biraz da bağırsaklar, karaciğer ve terleme yoluyla ciltten toksin atılımını kolaylaştırır. Vücudunuzun dışarıdan aldığı veya kendi ürettiği zararlı maddelerden arınmasını istiyorsanız sadece yaz aylarında değil her zaman düzenli olarak kaliteli su tüketmelisiniz.
Detoks son yılların popüler tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biridir. Çok sayıda detoks programının hiç değişmeyen oyuncusu sudur. Su olmadan hiçbir detoks programı çalışmaz. Düzenli ve kaliteli su tüketmenin herhangi bir detoks programının en az yarısını oluşturduğunu düşünebilirsiniz. Eğer sürekli olarak detokslanmış bir yaşamınız olsun istiyorsanız yeteri kadar su içmeyi ihmal etmemelisiniz!
SU KİLO YÖNETİMİNİ KOLAYLAŞTIRIR
Düzenli su tüketiminin kilo denetiminde yararlı olup olmadığı sorusuyla çok sık karşılaşırız. “Su içmek zayıflatır mı?” sorusu ise yanıtlamamız istenen en önemli sorular arasında en başlarda yer alır. Hemen belirtelim; acıktığımızı zannettiğimiz süreçlerin çoğunda aslında sorun acıkmak değil, susuzluktur. Eğer düzenli bir su tüketimimiz varsa acıkma hissiniz azalabilir veya dengelenebilir. Gıda tüketiminiz sınırlanır.
Diğer taraftan yemeklerden önce ve yemek esnasında su tüketiminin gıda tüketiminin kontrolünü kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bazı çalışmalarda suyun metabolizmayı süratlendirdiği ve enerji tüketimini hızlandırdığına ilişkin bulgular saptanmıştır.
Bir çalışmada özellikle soğuk su içmenin kilo kaybını kolaylaştırdığı, günde 1.5 lt ve üzerinde su tüketmenin yılda 2-2,5 kg’lık kalori tasarrufu sağladığı belirlenmiştir. Bizim düşüncemiz belirli bir kalori kısıtlanması ve egzersiz programı ile birleştirildiğinde düzenli aralıklarla ve yeterli miktarda su tüketiminin kilo kontrolünü kolaylaştırdığı yönündendir. Diyet yaparken sık aralıklarla su tüketmenizi ve tercihinizin mineral yapısı güçlü, doğal mineralli sulardan yana olmasını tavsiye ediyoruz. Yiyecek kısıtlanması sürecinde oluşacak olan bazı mineral eksikliklerinizi mineralden zengin sıvılarla karşılayabilirsiniz. Yemeklerden önce içilen suyun tokluk hissi verdiği, suyun kilo kaybına bağlı kuruluk ve cilt sarkmalarını önlediği böbrek ve karaciğer fonksiyonlarımızı desteklediği de aklımızda olsun.
NE KADARI SAĞLIKLI?
Günlük su ihtiyacınızın ne kadar olduğu, yaşınıza, cinsiyetinize, ağırlığınıza, aktivite düzeyinize, yağ ve kas oranlarınıza, ortam ısısına ve giyiminize göre değişecektir. Genel olarak yetişkinlerde enerji harcamasının her bir kalorisi için 1.5 ml su gerekmektedir. Bunu 1000 kalori için 1-1,5 lt, 2000 kalori için 8-12 bardak olarak düşünebilirsiniz. Çok sıcak havalarda ağır iş veya egzersizlerde hamilelik ve emziklilik dönemlerinde uzun süreli hava yolculuklarında yüksek posalı diyet uygulamalarında, su ihtiyacınız artacaktır. Ateş, kusma, ishal gibi sağlık sorunlarınız varsa içtiğiniz su miktarını çoğaltmalısınız. Bu özel durumlarda susama duygusuna güvenmemeli düzenli aralıklarda su tüketmelisiniz. Yeterli sıvı-su tükettiğinizin göstergesi idrarınızın miktarı ve rengidir. Bol ve berrak bir idrar yeterli su içtiğinizi ifade eder. Sürekli bir susuzluk hissi ve su tüketiminden bağımsız aşırı ve sık idrar yapmanın şeker hastalığı ve başka sağlı sorunlarının işareti olabileceği de aklınızda olsun.
EN İYİ YAZ İÇECEĞİ
Çok sıcak veya aşırı soğuklarda vücut ısımızın korunması için, su bir denge sağlayıcıdır. Özellikle yaz aylarında, aşırı ısınmaktan korumakta önemli görevler üstlenir. İstirahat halinde bile vücudumuz, metabolik çalışmalar nedeniyle ısı enerjisi üretmektedir. Aktivite halindeyken üretilen ısı miktarı daha da artmaktadır. Terleme ile derimizden buharlaşan su, vücuttan fazla sıcaklığın atılmasında en etkili yoldur. Yaz ayında özellikle aşırı sıcak günlerde vücudumuzun su ihtiyacının artacağını unutmayın.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300Son Yazılar :
* Detoks Kilo Verdirir mi?
* Acai mi Goji mi?
* Gi Diyeti Neden Faydalı
* Erkekler ve Diyet
* Omega-3 Faydaları
* Kolestrol Nedir?
* Protein Tozları Kas Yapar mı?
* OMEGA Sözlüğü
* Botoks’da Son Gelişmeler
* Enginar Karaciğeri Korur mu?
* Zayıflama Sektörüne Dikkat!
* Çocuklar Diyet Yapmaz
* Genç ve Sağlıklı Cilt İçin
* Diyet Gazisi Olmayın
* Göbeğiniz Varsa Dikkat
* Medeni Diyet ve Mutlu Son
* Antioksidanlar Kanseri Önler mi?
* Suda Bekletilen Ceviz Kolestrolü Düşürür mü?
* 2010 Beslenme Anayasası
* Bel İncelten Diyet Planı
Tüm Yazıları İçin
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.