By 20 Ocak 2011 Devamı →

SU İÇSEM YARIYOR DİYORSANIZ
SU İÇSEM YARIYOR DİYORSANIZ TİROİD TESTİ YAPTIRMALSINIZ!

Türk kadınının kilosunda hipotiroidin katkısı fazla. Az yiyip çok kilo almaktan halsizlik ve eklem ağrılarından şikayetçiyseniz hipotiroid hastası olabilirsiniz.
Uzm.Dyt. Selahattin DÖNMEZ


SU İÇSEM YARIYOR DİYORSANIZHİPOTİROİD tiroit bezinin gereğinden fazla çalışmasına bağlı olarak tiroit hormonlarının fazla miktarda üretilip kana salınması sonucu ortaya çıkar. Hipotiroidinin en belirgin özellikleri olarak halsizlik, yorgunluk, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları, deride kuruluk, saçlarda dökülme, göz kapaklarında şişme, hareketlerde yavaşlama sayılabilir.


NEDEN ŞİŞMANLATIYOR?


ÇOK uzun yıllardır, tiroithastalığı ile, vücut ağırlığı ve metabolizma arasında bir ilişkinin olduğu bilinmektedir. Tiroit hormonları, insanlarda ve hayvanlarda metabolizmayı düzenlemektedir. Bazal metabolizma hızının değerlendirilmesi, eski zamanlardan beri tiroit hastalarında tiroit bezinin fonksiyonunun takibi için kullanılmaktadır. Tiroit bezi yavaş çalışan bireylerin bazal metabolizma hızları düşük iken, hızlı çalışanlarda bazal metabolizma hızı da yüksek olarak bulunmuştur. Ancak bazal metabolizma hızının ölçülmesi ve hesaplanmasındaki zorluklardan dolayı, son zamanlarda temelde bazal metabolizma hızı ile tiroit fonksiyonları ilişkilendirilememektedir. Çalışmaların sonuçlarına göre, tiroid fonksiyonundan bağımsız olarak bazal metabolizma hızının birçok faktörün de etkisi altında olduğu bilinmektedir. [Su İçsem Yarıyor Prof.Dr. O.Müftüoğlu]

Tere Tohumu ile Tiroid Tedavisi / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Troid ve Stress / Prof.Dr. Cumali Aktolun
Troid Hakkında Merak Edilenler / Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. A.Sadi Gündoğdu
Troid ve Kilolar / Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Teflon ve Tiroid İlişkisi

Kahvaltı Yoksa Obezite ve Diyabet Var!Günün en öneli öğünü kahvaltıyı atlayan çocuklar derslere iyi konsantre olamaz ve algıları düşer. Düzensiz beslenme ve hareketsizlik ileride obezite, diyabet gibi hastalıklara neden olur


Okul çocuklarının yemek yeme davranışlarının incelendiği çalışmalar, neredeyse yarısının hiç sebze yemediği, her üç çocuktan birinin meyve yemediği, buna karşı atıştırmalıkları çok sık tükettikleri ve öğün atladıklarını ortaya çıkarıyor. Öğün atlama okul çocukları arasında çok sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır.


Ülkemizde ve dünyada yapılan pek çok çalışmaya göre okul çocuklarıgünün en önemli öğünü kahvaltıyı atlamaktadır. Kahvaltı yapmayan çocukların derslere iyi konsantre olamadığı, algılamalarının düşük, dikkat sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu belirtilmektedir.


SOSYAL YAŞAM ZORLUYOR


Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalarda, son 30 yılda, okul çocukları arasındaki şişmanlığın üç kat arttığı gözlenmiştir. Bir yandan kötü beslenen, diğer yandan şişmanlayan okul çocuklarının erişkin hastalıkları olarak bilinen insülin direnci, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi sağlık sorunlarının risklerini taşıdıkları, daha kötüsü şimdiden sahip oldukları bilinmektedir. Aşırı kilolu çocukların sınıf arkadaşlarının eğlence konusu oldukları, oyun arkadaşı olarak tercih edilmedikleri, yalnızlığa itildikleri, oyunlara, karşılaşmalara katılamadıkları için sosyal yaşamlarının olumsuz etkilendiği de belirtilmektedir.


Kemiklere süt dopingi


Son 30 yılda karbonhidratlı içecek tüketiminin yüzde 300-500 oranında artması, süt tüketiminin, dolayısıyla kalsiyum alımının ciddi oranlarda düşmesine neden olmuştur. Çocukluk özellikle de kemik yoğunluğunun en yüksek düzeye çıktığı ergenlik döneminde, kalsiyumun yeterli alınamaması, ileri yaşlarda osteo≠poroz gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Çin’de yapılan kontrollü bir çalışmada, on yaşındaki kız çocuklarına iki yıl boyunca her gün süt içirilmiş, iki yılın sonunda süt içen grubun boy uzaması ve kemik dansitesinde içmeyenlere göre önemli artışların olduğu gösterilmiştir. Amerika’da yapılan bir çalışmada ise süt içmeyen çocuklarda, düşük kemik dansitesine bağlı olarak kemik kırılmalarında artış olduğu bildirilmiştir.


...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez


Comments are closed.