By 02 Nisan 2011 Devamı →

STESLE MÜCADELEDE BEŞ ADIM5 ADIMDA VÜCUDUNUZU STRESE KARŞI KUVVETLENDİRİN
Stres kaçınılmazdır ancak hayatınızı ele geçirmesi veya sağlığınızı mahvetmesine gerek yok. Stresin yan etkilerine karşı kendinizi korumaya yönelik tedbirinizi önceden alın. Bu 5 adımı günlük yaşantınıza dahil edin.
STESLE MÜCADELE
1. Beslenme:
C vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyin. C vitamini bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir ve stresin kendini gösterdiği iltihabi reaksiyonları azaltır.
2. Egzersiz: Sizi rahatlatır.
3. Aromaterapi: Lavanta, dopamin ve seretonin seviyelerini artırır.
4. Bağışıklığa destek: Günlük multivitamin kullanın. A, C ve E, B kompleks vitaminleri, magnezyum ve çinko alın.
5. Sayılarınızı bilin: Kilonuzu, kolesterol seviyelerinizi ve tansiyonunuzu bilin.Yaşlandıkça neden dengemizi kaybederiz?
Yaşlandıkça düşmelere karşı daha hassas hale geliriz çünkü yaşlandıkça dengemizi kaybederiz. Nasıl mı? Kulaklarımızdaki yarı dairesel kanallar, içinde taşlar yüzen yoğun yapışkan sıvıyla doludur. Döndüğünüz zaman bu taşlar yavaşça hareket eder ve kulaklarınızdaki sinirler bu hareketi hisseder. Fakat, eğer bu taşlar osteoporotik hale gelmiş veya sinirlerdeki uyarılar dengesizse beyin bu işaretleri harekete dönüştürmek için hızla işlem göremez ve başınız döner.

Sağlıklı Yemek Tarifleri: Badem ve kayısılı tavukla taze fasulye
Tavuk malzemeleri;
– Derisi ve kemikleri alınmış iki parça tavuk göğsü (her biri yaklaşık 110 gr) – 4 kurutulmuş kayısı – 2 baş taze soğan, kıyılmış – 1 çorba kaşığı zeytinyağı
– 1/8 çay kaşığı tarçın
Taze fasulye malzemeleri; – Taze fasulye – 3 baş taze soğan, ince dilimlenmiş – 1 çorba kaşığı zeytinyağı – 1 çay kaşığı üzüm sirkesi – 1/4 fincan kıyılmış badem – Tuz ve taze dövülmüş karabiber (tercihe bağlı)
Hazırlanışı;
Tavuğu pişirmek için, fırının sıcaklığını 190 C dereceye ayarlayın. Tavuğu cam bir fırın tepsisine yerleştirin. Geri kalan tavuk malzemelerini karıştırın ve bir blendere ya da mutfak robotuna atarak püre yapın. Tavuğu 15-20 dakika pişirin. Bu arada fasulyeyi hazırlamak için, fasulyeyi parlak yeşil ve katı hale gelene kadar buharda pişirin. Zeytinyağı, sirke ve taze soğanla birlikte karıştırın. Bademi ekleyin ve hafifçe karartın; fasulyeyi atın. İstiyorsanız tuz ve biberle tatlandırın. Tavuğun yanında servis yapın.

Çocuklar İçin Beslenme İpuçları
Her 6 Amerikalı çocuktan birinin aşırı kilolu olduğunu biliyor muydunuz? Ve yüzde 80’i de yetişkin olduklarında yine aşırı kilolu olacaklar. Şimdiden başlayın. İyi bir kahvaltı yapan çocukların, kahvaltıyı atlayanlara göre obez olma riski yüzde 30 daha azdır. Yumurta, fıstık ezmesi, az yağlı yoğurt gibi gün içinde daha çok kalori yakmalarına yardımcı olacak enerji kaynağı proteinleri tercih edin.

Ceviz ve balıkta bulunan omega-3 ise bir çocuğun IQ’sunu 10 puan artırabilir. Çocuklarınızı yiyecek etiketlerini okumaya yönlendirin ve çocuğunuz öğlen yemeğini satın alıyorsa, ‘kutu içindeki şekerleme’ olarak adlandırdığım şeyden kaçının… Besin değeri olmayan tercihlere karşı dikkatli olun. Asitli içeceklerden olabildiğince uzak durduklarına emin olun. Çocuğunuzla birlikte bu sağlıklı tercihleri yapabilmek için okul menülerine önceden bakın.

Mit mi Gerçek mi? Omega-3 depresyona iyi gelir

Temel yağ asitleri (balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri gibi) doğum sonrası depresyonu engellemekte yararlıdır. Anne bu temel yağlardan yeterince alamadığında, bebek anneninkini kullanmaya başlar; tabii bu arada annenin vücudunu kendi ihtiyacı olan yağ asitlerinden mahrum bırakır.
Araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin ruh halini normale döndürmek için zorunlu olduğunu ve balık tüketiminin depresyonun daha düşük seviyelerini, özellikle de doğum sonrası depresyonu engellediğini ortaya koymuştur.

Prof.Dr. Mehmet ÖZMEhmet ÖZ

* Nelerden Uzak Durmalıyız?
* Kalbi Korumak için Vitamin Kullanmalı mı?
*
Yaşlanmayı Doğal Yollarla Geciktirin
* Soya Zararlı mı Yararlı mı?
* Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
*
Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
Kalp Krizi ve Mide Yanması

*
Yargunluk ve Halsizlik
*
ACAİ Bitkisinin Sırrı Ne?
*
Yoğurt İle Gülümseyin
*
Doğru Beslenme Önerileri
*
Genç Görünmek ve Genç Kalmak
*
Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Mehmet ÖZ BESLENME Önerileri
* Doğal Tatlandırıcılar ve Şeker
Kalp Sağlığı için 5 Öneri

* Tiroid Hakkında Merak Edilenler
*
İnsan Ömrü Uzayacak
* Kanser Uyarıları
*
Manganın Zararları
*
Kanser Filmleri Zararlı mı?
*
Kriz ve Kilolar
*
Doymuş Yağlar Doymaya Engel Değil
*
Sağlıklı Beyin İçin
*
Şişe Mantarıyla ve Stress
*
Neti Pot ve Kullanımı
*
Gençlik Formülü
*
Genç Kalın
*
BEL Ölçüsü
*
Gençlik İksiri
*
Belinizi İnceltme Sırları

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, ,


Comments are closed.