By 28 Aralık 2011 Devamı →

SOĞUK ALĞINLIĞINA KARŞI YEŞİL ÇAYİçinde bulunduğumuz kış aylarında sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı ve nezle salgınları milyonlarca insanı etkiliyor, can kayıplarına yol açabiliyor.Yeşil ÇayTedavi seçeneklerinin kısıtlı olması ve yol açtığı işgücü kaybı göz önüne alındığında en akılcı yaklaşım koruyucu önlemler alınması. Çeşitli doğal ilaçların bu bakımdan sağladığı yararları deneysel olarak ortaya koyan çalışmaların sonuçlarına bu köşede ara sıra yer veriyorum. Şüphesiz bu tip doğal ürünler arasında özellikle günlük yaşantımızda kullandığımız ya da beslenme alışkanlıklarımız arasında yer alanlar daha fazla ilgi çekiyor.

Bilimsel çalışma Japonya’da yapıldı

Yeşil çayın sağlığımız için çeşitli yararları sık sık gündeme geliyor. İçindeki çeşitli bileşenlerin kanserler başta olmak üzere kalp-damar hastalıkları ve diğer bir çok hastalığın önlenmesinde rol oynadığını ileri süren çok sayıda deneysel ve saha çalışmaları bulunmasına karşılık, bazı çalışmalarda etkisiz bulunması etkinliği konusunda kesin bir yorum yapılabilmesini güçleştiriyor. Yeşil çayın benzer tartışmalar yapılan bir başka etkisi ise içerisinde bulunan kateşinler ve L-teanin’in nezle salgınını önleyici etkisinin bulunup bulunmadığı. Bu konuda mevcut olumlu ve olumsuz deneysel bulgular nedeniyle etkinliği hakkında bir karar verebilmek güçleşiyor.

Yeşil çayın soğuk algınlığı enfeksiyonları konusunda Japonya’da yürütülen bir klinik çalışmanın sonuçları kısa bir süre önce yayımlandı. Son altı ay içinde nezle olmamış ve solunum sistemi üzerinde etkisi olabilecek herhangi bir ilaç kullanmamış 20 yaş üzerinde 196 sağlıklı gönüllü (hepsi sağlık çalışanı) iki eşit gruba ayrılmış. Beş ay süresince bir gruba günde altı adet belirli bir marka yeşil çay kateşini ve L-teanin karşımı içeren kapsüller, diğer gruba ise benzer tat ve görüntüde etkisiz haplar (yalancı ilaç) verilmiş. Sonuçları etkilememesi için deney süresince günde iki fincandan fazla çay içmelerine müsaade edilmemiş. Her ay yapılan fiziksel hekim muayenesinin yanı sıra sorgulama ile gönüllülerin varsa şikayet ve değerlendirmeleri kaydedilmiş. Sonuç olarak beş aylık uygulama süresince yalancı ilaç verilen gruptaki gönüllülerin yüzde 13’ünün, yeşil çay kapsülü verilenlerin ise sadece yüzde 4’ünün nezleye yakalandığı tespit edilmiş.

Gençler daha fazla yakalanıyor

Görüldüğü gibi iki grup arasında belirgin bir etki farkı söz konusu. Araştırmada değerlendirmeye alınan diğer başlıklar arasında dikkatimi çekenler ise şöyle: Genç yaştakilerin daha fazla soğuk algınlığı enfeksiyonuna yakalandığı, hijyen (el yıkama) koşullarına dikkat edenlerle alkol ve sigara alışkanlıkları bulunmayanların ise enfeksiyona yakalanma riskinin belirgin bir şekilde azaldığı… Bu tip önlemlerin önemi büyük. İki yıl önce kuş gribi salgınından korunmak için herkesin hijyen koşullarına dikkat ettiği, dezenfekte edici el jeli gibi hijyen ürünlerini sıklıkla kullandığını hatırlarsınız.

Bu araştırmanın sonuçları yeşil çayın kuvvetli antioksidan etkili bileşenleri olan kateşinlerle L-teanin’in soğuk algınlığı enfeksiyonlarına yakalanma riskinin azaltılması bakımından yararlı olabileceğini ortaya koyuyor. Şüphesiz tam bir koruma sağlamasını beklemek yanıltıcı olacaktır. Önemli olan riskleri azaltmak!

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Soğuk Alğınlığına Karşı Yeşil Çay
* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.