By 30 Ekim 2009 Devamı →

SİYAH ÇAY ZARARLI MI?RİZE Üniversitesi (RÜ) Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, bir açıklamasında siyah çayda radyasyon olduğu yönünde iddialarda bulunan Prof.Dr. Ahmet Maranki’ye tepki gösterdi. Rektör Okumuşoğlu, “Medyatik kimliğini kullanarak toplumu yanıltmaması gerekir” dedi.
Çayda Radyasyon Yok
Prof.Dr. Maranki ’nin bir süre önce ulusal bir gazetede yer alan açıklamasında, “Biz ıhlamur içiyoruz, siyah çay içmiyoruz. Bazı çaylarda hala radyasyon tespit ediyoruz” sözlerine, Rize ve çevresinden tepkiler gelmeye devam ediyor. RÜ Rektörü Prof.Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada söylemlerin bilimsel verilere dayandırılarak aktarılması gerektiğini belirterek, Maranki’yi bilimsel olmayan ve milli çıkarları zedeleyecek, milli ekonomiye zarar verecek açıklamalardan uzak durmaya davet ettiğini ifade etti.
Nükleer fizik uzmanı olduğunu ve her bilim insanının kendi uzmanlık alanında söz söyleyerek kamuoyunu aydınlatması gerektiğini belirten Rektör Okumuşoğlu, “Maranki’nin kendi uzmanlık alanı olmayan konularda medyatik kimliğini kullanarak toplumu yanıltmaması gerekir. Bizler sürekli ve düzenli olarak bölgedeki bitki ve diğer alanlarda radyoaktivite ölçümleri yapıyoruz. Bunu bilimsel yayın ve arenalarda gündeme getiriyoruz. Rize’de endemik bitkiler ve çayda dünya standartlarının altında doğal radyoaktivite bulunuyor.
Çayımızda radyoaktivite endişesi yoktur.
Milli ekonomiye zarar verecek, bölge insanını hedef alan talihsiz bir açıklama yapılmıştır. Bilim insanının hassas olması gerekir” dedi.
Okumuşoğlu, Çernobil’den günümüze kalan radyasyonun her gün televizyondan alınan radyasyondan da az olduğunu da sözlerine ekledi.


ÇAYKUR’ dan Açıklama Geldi 31.10.2009
ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce yaptığı açıklamada, kozmik bilim, bio enerji, sağlıklı yaşam konularında uluslararası çalışmaları bulunan Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin ulusal bir gazetede çay hakkında çay üreticilerini, ÇAYKUR’u ve genelde bölge ekonomisini zor durumlara düşürebilecek talihsiz açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

“Çernobil olayından bu yana 23 yıl geçmesine rağmen halen radyoaktif ölçme yapıldığı beyanının hiçbir bilimsel değerinin olmadığı aşikardır. Ayrıca gerek yurt içi gerekse yurt dışı satışlarımız öncesinde bütün çay nevilerimiz radyoaktif analizlere tabi tutulmaktadır. 1990 yılından 2009 yılına kadar satışa sunduğumuz çaylarımız radyoaktif analizlere tabi tutulmuş olup, herhangi bir olumsuz veri elde edilmemiştir. Bu konudaki analizlerin tamamı da özel laboratuvarlarda değil, radyoaktivite konusunda resmi kurum olan TAEK tarafından yapılmıştır. En son analizler 9 Temmuz 2009 tarihinde ve yine TAEK’çe yapılmıştır.”

Ekrem Yüce, bu açıklamaların göstereceği gibi Prof. Dr. Maranki tarafından verilen beyanatın gerçekleri yansıtmadığını, konunun hukuki açıdan da değerlendirileceğini bildirdi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


1 Yorum Var "SİYAH ÇAY ZARARLI MI?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. erdinç dedi ki:

    Hayatta zevk alarak yudumladığım bir tek çayım var lütfe laf atıp kafamı bulandırmayın onlarca GDO lu ürünler dururken