By 04 Haziran 2013 Devamı →

Sivilce ve Akne İzlerinden Kurtulmak İçinCelal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamer Gündüz, Ergenlik sivilcesi olarak da bilinen Akne Vulgaris’in ergenlik döneminde hormonal değişikliklerin başlamasıyla ortaya çıktığını, sadece ergenlik çağında değil, yirmili otuzlu yaşlarda, hatta daha sonra da görülebileceğini belirtti.

mikro roller ile sivilce izlerinden kurtulSon yıllarda uygulanmaya başlanan mikro iğneleme (roller) yöntemini anlatan Gündüz, şunları kaydetti:

“Özellikle çukurcuk şeklindeki akne izlerinde çok belirgin düzelme sağlanmaktadır. Bu yöntemde, üzerinde çok sayıda ince iğnecikler bulunan silindir şeklindeki bir cihaz, deri üzerinde belli yönlerde hareket ettirilir. Böylece deride alt tabakalara uzanan çok sayıda mikro kanallar oluşturulur. Deride meydana gelen bu kontrollü hasar yara iyileşme sürecini tetikler, yeni kollajen ve elastin yapımı başlar. Uygulamadan hemen sonra sürülen büyüme faktörü ve peptidlerden zengin serum ile derinin yenilenme süreci güçlendirilir. Mikro iğneleme yöntemi uygulaması kolay, rahat ulaşılabilen bir tedavi yöntemidir. Uygulamadan 30 dakika önce lokal anestezik krem sürülür, böylece ağrı hissi azaltılır. Etkili sonuç alabilmek için ayda bir olmak üzere ortalama 4-5 uygulama gerekir.”

Farklı amaçlar için farklı boyda cihazların kullanıldığına değinen Gündüz, pıhtılaşma bozukluğu, iyi kontrol edilmeyen şeker hastalığı olanlar ile keloid ve hipertrofik skar öyküsü olanlarda mikro iğneleme yönteminin uygulanmadığını vurguladı.


Medicana Samsun Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzm. Dr. Melek Küçük, daha genç pürüzsüz parlak bir cilt için mikro iğneleme (roller) yöntemi hakkında bilgi verdi.

Yaşlanmaya karşı cildin yeniden yapılandırılması, kırışıklık çizgilerinin giderilmesi, güneşin verdiği hasarın azaltılması, sivilce ve güneş lekeleri, kuru cildin yenilenmesi, ölü hücrelerin kolayca dökülmesi tedavisinde uygulanan mikro iğneleme roller tekniğinin, üzerinde onlarca ince iğnelerin bulunduğu silindir şeklinde bir aparat ile yapıldığını belirten Uzm. Dr. Melek Küçük, “Uygulamanın esası bu silindirin cilt üzerinde gezdirilerek binlerce mikro deliklerin açılması esasına dayanır.

Cilt üzerindeki açılan deliklerin oluşturduğu mikro travmalar organizmanın kendi yenileme sürecini başlatması sağlanır. Bu bölgede başlayan tamir süreciyle büyüme faktörlerinin artışı belirgin kolajen dokusu artışına neden olmaktadır.

Etkisi 4-5 seansta görülmekle birlikte maksimum düzeyde etkisinin görülmesi birkaç ayı alabilir. Dermoroller uygulaması hedeflenen bölgenin üzerinde iğnelerin çeşitli açılarla farklı yönlerden geçmesiyle yapılır. Uygulama esnasında kolajenide stimule eden büyüme faktörleri içeren ürünler kullanılarak bu etkinin artması sağlanır. Tedavi edici ürünlerin etkisi deri yüzeyine sürülmesi yoluna göre dermoroller uygulamasında emilim 200 kat daha fazla olmaktadır. Uygulama çok incede olsa deriye iğne batması esasına rağmen ağrı acı hissi duyulmamaktadır” dedi.

Uzm. Dr. Küçük mikro iğneleme tekniğinin geniş kullanım alanına sahip olduğunu vurguladı. Küçük, şu bilgileri verdi:
“Bunların başında yaşlanmaya karşı cildin yeniden yapılandırılması kırışıklık çizgilerinin giderilmesi, güneşin verdiği hasarın azaltılması sivilce ve güneş lekeleri kuru cildin yenilenmesi ölü hücrelerin kolayca dökülmesi gelir. Cilt yaşlanması üzerine etkileri oluşturulan mikro hasarlarla vücudun tamir sürecini tetiklemesi, kolojen oluşumunun arttırılması ölü tabakanın uzaklaştırılması ve alttan yeni hücrelerin gelmesi esasına dayanır. Tedavi haftada 1 seans şeklinde yapılmaktadır.

Önerilen tedavi süresi 4-5 seans şeklindedir. Uygulamanın bilinen bir yan etkisi yoktur ve kalıcı bir deri hasarı oluşturmamaktadır.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.