By 26 Ocak 2009 Devamı →

ŞİŞMANLIK VİRÜSÜ KAPMAYINABD’li bilimadamları bir virüsün insanların daha çabuk kilo almasına yol açtığını keşfetti.

DİKKAT Şişmanlık Virüsü İnsandan İnsana Geçiyor!


Bazı insanlar yediklerine dikkat ŞİŞMANLIK VİRÜSÜ KAPMAYINetmelerine ve egzersiz yapmalarına rağmen aşırı kilolu olmaktan kurtulamıyor.

Wisconsin Üniversitesi’nin uzmanlarına göre bunun nedeni “Ad-36” adı verilen bir virüs…

ABD’li bilimadamları “Adenovirus-36” virüsünün vücutta yağ depolanmasına yönelik mekanizmayı harekete geçirdiğini tespit etti. Biraz açmak gerekirse, “Ad-37” virüsü kapan insanların aşırı kilolu veya obez olma riski artıyor.

Dr. Leah Whigham, “Bu virüs insandan insana geçiyor olabilir. Çevrenizdeki kilolu kişiler yüzünden siz de obez olabilirsiniz. Ancak “Adenovirus-36” virüsünün keşfedilmesiyle ilgili bir de iyi haber var. Çünkü bu virüse yönelik bir aşı geliştirebilirsek obezitenin önüne geçebiliriz” dedi. Dr. Whigham memeli hayvanlarda en az 4 virüsün obezite riskini artırdığını vurgulayarak, “Bu insanlar için de geçerli olabilir. Virüslerin tamamını tespit ettikten sonra aşı üretimi için çalışmalara başlayabiliriz” diye konuştu.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olarak ortaya çıkan obezitenin etiyolojisinde çevre, genetik, nöronal ve endokrin faktörler rol almaktadır. Beslenme ve yaşam tarzında yapılan temel değişikliklere rağmen sorun çözülememiştir. Birçok ülkede obezitenin infeksiyon hastalıkları gibi hızla yayıldığının gözlenmesiyle obezitede patojen etkenlerin rol alıp alamayacağı sorusu akla gelmiştir. Bunun üzerine yapılan araştırmalarla beş tanesi hayvan virusu ve üç tanesi insan virusu olmak üzere toplam sekiz tane viral etkenin obezite ile ilişkili olabileceği saptanmıştır. Bunlar arasında hayvan virusu olarak köpek gençlik hastalığı virusu, Roussassociated virus tip 7, Borna hastalığı virusu, scrapie ajanı ve SMAM-1 virusları bulunmaktadır. Bu virusların ilk dördü santral sinir sistemini etkilerken SMAM-1 virusu direkt olarak adipositler üzerine etkilidir. SMAM-1 virusu insan obezitesi ile ilişkisi olduğu bilinen tek hayvan virusudur. Obezite ile ilişkili insan virusları ise Adenovirus 36 (Ad-36), Ad-37 ve Ad-5’dir. Bu viruslar da adipositler üzerine direkt etkilidirler. Ad-37 ve Ad-5 hayvanlarda obeziteye neden olurken, Ad-36 hem hayvanlarda hem de insanlarda obezite etkenidir. Bu etkenler adipositlerde trigliserit birikimine ve pre-adipositlerin olgun adipositlere farklılaşmasına neden olurlar.

Kaynak : BBC

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: İlginç

Etiketler:


Comments are closed.