By 12 Ağustos 2011 Devamı →

ŞİŞLİK VE ÖDEMLERİ ATMAK İÇİNUzun tatillerin ve alışık olmadığımız beslenmelerin ardından vücudumuzda geçici kilo alımları baş gösterir ve buna bağlı ödemler oluşur. Bu geçici kilo ve ödemlerden hızla kurtulmak sandığınız kadar zor değil .
şişkinlik ve ödemTatillerde düzensiz ve abur cubur beslenme, hızlı yeme, alkol tüketiminin artması, uzun yolculuklar, aşırı aktivitelerve yürüyüşlere bağlı lenf drenajında aksaklıklar ve ödemler oluşur. Bir haftalık bir özenle bu geçici kilolardan kolayca kurtulabilirsiniz. Öncelikle günde en az iki lt su içmekle bu sorunun çözümüne başlayabiliriz. Hatta içeceğimiz suya limon, nane, tarçın koyarak ödem çözme işlemini hızlandırabiliriz. Aç karnına limonlusu içerek ve yeşil çayla güne başlayabilirsiniz. 20 dakikalık normal tempolu bir yürüyüş ve stretching yapabilir, metobolizmamızı harekete geçirmeye başlayabiliriz. Günde en az üç fincan yeşil çay toksinleri atmak için faydalı olacaktır. Bu bir haftalık süreçte alkolden, tatlıdan, aşırı tuzdan, kızartmalardan ve hamur bazlı unlu gıdalardan uzak durmalısınız.
 
Evde spa keyfi
Evde vücudunuza uygulayabileceğiniz peeling’li bir kese veya sauna, hamam yaparak biraz toksin atmak iyi gelecektir. Ayaklarınızı 15 dakika deniz tuzlu suya koyarak enerji kanalarını açabilirsiniz. Akupunktur veya soğuk laser yöntemiyle lenf alanlarını rahatlatacak dolaşımınızı canlandırarak metobilizmayı harekete geçirecek uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Ozon terapi ile tıbbi arınma sağlayabilirsiniz. Keseyle cilt gözenekleri açılacak ve terlemeyle ve cildin rahat hava alımına bağlı toksinler hızla gidecektir. Normal yaşamda da ayda bir kese yaptırmak cildin tabiri caizse nefes alması için oldukça verimli bir uygulamadır.
 
Lenf drenajı ve bol su
Endermalogi, pressoterapi gibi lenf drenajı yapan masajla uygulanan bir cihaza haftada iki gün girerek geçici ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Ancak bol su şart. Lenf drenajı masaj tekniğindende faydalanabilirsiniz. Bu bir haftalık hızlı ödem atma sürecinde yoğun egzersizlerden kaçınmalı, bol su ve sebze sularına başvurarak tempolu açık havada hafif yürüyüşler, yoga, pilates, stretching gibi aktiviteleri seçmeliyiz.
Düzenli uykularımızı papatya ve melisa çaylarıyla destekleyebiliriz. Böylelikle bedenimiz daha rahatlayıp gevşeyecek ve lenfler ödemi daha rahat drene edebilecekler. Yüz bölgesinde oluşan ödemler için göz altına yeşil çay kompresi ve yüze uygulanacak hafif peeling’ler geçici ödemleri atmamıza yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra yüksek yastık ilave olarak yüzdeki ödemi rahatlatacaktır. Bir hafta kadar uygulayacağınız bu sistemle tatile gitmeden önceki formunuza dönmeniz hiç de zor değil.
 
Gıdı için egzersiz çözüm olabilir mi?
Gıdı büyüyen değil, çoğunlukla sarkan bir bölgedir. Bu bölgeyi destekleyecek egzersiz ancak baş ve boyun hareketleri olabilir. Yüzünüzü yıkarken ve krem sürerken yüzünüze aşağıdan yukarıya dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu kan dolaşımını hızlandırır ve hareket kabiliyeti sınırlı olan yüz kaslarınızı çalıştırır. Bu yöntem kırışıklıkların yerleşmesini geciktirmek için de verilen tavsiyelerin başında gelir. Her sabah ve akşam en az 30 kere boyun kaslarınızı çenenizle öne çekerek ve bırakarak yapacağınız egzersiz de gıdı sarkmalarını hafifletmek için bir çözüm olacaktır.
Denize girmenin ve deniz kenarında olmanın sağlık açısından faydaları çok büyük. Tuzun içindeki mineraller bu anlamda çok önemli. Vücutta magnezyum seviyesinin düşmesi gerginlik ve stres yaratır. İyotlu havayı koklamak beyindeki oksijen oranını artırır. Stresi azaltır ve insanlar kendini daha iyi hisseder. Cilt daha da güzelleşir ve ışıldar.
Ödemin İlacı Diyetisyen Sevil Nas Can
Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz Prof.Dr. Erkan Topuz
Ödem Nedir? Ödeme Karşı Neler Yapılabilir? Uz.Dr. Murat Görgülü
Ödemden Kurtulmak İçin Dyt.Özlem Sert Aydın
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , ,


Comments are closed.