By 15 Şubat 2012 Devamı →

SİNÜZİTTE GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMIAkut sinüzitin tedavisinde amoksisilin gibi antibiyotiklerin kullanımının çoğu zaman gereksiz olduğu bildirildi.Sinüzit Tedavisinde Gereksin Antibiyotik KullanımıSt. Louis’deki Washington üniversitesi tıp fakültesi bilim adamlarının Jane Garbutt başkanlığında yaptığı araştırmaya göre, akut sinüs iltihabını tedavi etmek amacıyla antibiyotik verilmesi ne hastalığın semptomlarını azaltıyor ne de iltihabın kuruma süresini etkiliyor.
Sonuçları Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan araştırmalarında bilim adamları, akut sinüs iltihabı bulunan 166 hasta kullandı. Kronik sinüziti veya başka hastalıkları bulunanlar denekler arasına alınmadı. Deneklerin yarısına on gün boyunca amoksisilin etken maddeli geniş spektrumlu antibiyotik verilirken, diğer yarıya antibiyotik diye etkisi olmayan placebo verildi.

Ayrıca her iki grup da ağrı, ateş, burun tıkanıklığı ve öksürüğe karşı aynı ilaçları, benzer dozlarda aldı. Deneklerin sağlık durumu, 3, 7, 10 ve 28 gün sonra değerlendirildi.

Antibiyotik verilen grupla antibiyotik kullanmayan grup arasında hastalığın iyileşmesi ve semptomların ortadan kalkması bakımından belirgin bir fark olmadığı tespit edildi.

Bilim adamları, normal koşullarda sinüs iltihabının bir iki hafta içerisinde geçtiğini, doktor gözetiminde bu süre içerisinde antibiyotik değil sadece ağrı, burun tıkanıklığı ve öksürüğe karşı ilaç alınmasını tavsiye etti.

Sinüzite Karşı Papatya Buğusu
Sinüzit Tedavisi Prof.Dr. Ahmet Maranki
Sinüzitle Nezleyi Karıştırmayın!
Sinüzitde Gereksiz Antibiyotik Kullanımına Dikkat
Sinüzit Ameliyatı Sinüsleri Tamamen Temizlemez

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Yorumlar "SİNÜZİTTE GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. AYfer kinaci dedi ki:

    BEn cok siddetli bas agrisi cekiyorum sunizut nedeniyle gunlerce duraksiz cektigim oluyor.dayanilmaz oluyor bir an olecekmisim gibi..bu sirada midde bulantisi oluyor ve en son kusarsam rahatliyorum tabiiki gunler sonra napacagimi sastim ilac ziliyorum ama yine ayni kendimi korusamda napi ben bilemiyorum….