By 09 Mayıs 2012 Devamı →

SİNÜZİT AMELİYATI SİNÜSLERİ TAMAMEN TEMİZLEMEZVirüs ve mantar gibi farklı mikroplar sinüzite sebep olsa da en çok bakteri kaynaklı sinüzitin görüldüğünü belirten KBB, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, sinüzit ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı:
SinüzitSinüs iltihabı bulaşıcıdır
Sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.
Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisidirVirüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

Her sinüzit hastalığı için antibiyotik alımı gereklidir

Sinüzit vakalarında genellikle en etkili tedavi antibiyotiktir. Ancak alerji ya da mantardan kaynaklanan sinüzitlerde antibiyotik şikayetleri azaltsa bile, iltihap yok olmayacaktır. Bu nedenle antibiyotik kullanımına doktor karar vermelidir. Aynı zamanda aniden başlayan akut sinüs iltihabı vakalarında ile sık sık tekrarlayan sinüzitlerin ya da kronik sinüzit hastalığının farklı tedavi yöntemleri vardır.

Sinüzit hayat boyu çekilen bir hastalıktır

Sinüzitin uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür ancak sinüsler normal fizyolojimizin önemli fonksiyonları olan organlardır ve hiçbir zaman yok edilmezler. Bu nedenle hayatın farklı dönemlerinde tekrar sinüzit olunabilir.

Sinüzit tedavilerinin hiç biri kesin değildir

Her sinüzit hastası için geçerli tek tip tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekebilir.

Sinüzit ameliyatı sinüsleri tamamen temizlemez

Modern sinüs ameliyatlarında etmoid sinüs adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tam olarak temizlenebilir, büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan yanak, alın sinüsleri ile sfenoid adı verilen kafa içindeki sinüslerin yok edilmesi tarzında bir yaklaşım yoktur. Ameliyatlarda bu sinüslerin tıkalı olan, salgılarını boşaltma ve havalanma fonksiyonu gören kanalları açılır ya da genişletilir.

Endoskopik sinüs operasyonlarında ciddi komplikasyonlar olabilir

Sinüs ameliyatları anatomik olarak oldukça karmaşık ve aynı zamanda beyin, gözler, görme sinirleri, büyük damarlar gibi kritik komşulukları olan bir bölgede yapıldığından bu ameliyatlar sırasında ciddi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Komplikasyonların önlenmesinde en önemli unsur ameliyatı yapan cerrahın bu konudaki bilgi ve tecrübesi olmakla beraber teknolojik imkanlar da ameliyat başarısını etkilemektedir. Özellikle ameliyatı zorlaştıran başarısızlık ya da komplikasyon ihtimali artıran durumlarda bilgisayar destekli cerrahi teknolojisi (cerrahi navigasyon) son derece kritik faydalar sağlamaktadır. Bu teknoloji ile cerrahi aletin sinüsler içindeki yeri cihaz ekranından milimetrik olarak takip edilmekte böylece ameliyatın başarı şansı önemli ölçüde artarken komplikasyon riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır.

Sinüzite Karşı Papatya Buğusu
Sinüzit Tedavisi
Sinüzitle Nezleyi Karıştırmayın!
Sinüzitde Gereksiz Antibiyotik Kullanımına Dikkat

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.