By 22 Mart 2013 Devamı →

SIFIR SPERM İLE ÇOCUK SAHİBİ OLMAKHiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerden mikroskopik operasyon ile dokudan sperm elde edilebiliyor.

Sıfır SpermÇocuk özlemi çeken ancak çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yarısında erkek ile ilgili sorunlar görülmektedir. Hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde çözüm ise “Mikro TESE” işlemi.Bu işlem ile menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, Mikro TESE yöntemi ile hiç spermi olmayan hastadan sperm elde etme şansının doğduğunu ifade ederek, “Sıfır spermi bulunan hastalarda çocuk sahibi olabilir” dedi. Özörnek şunları söyledi:

Hastada sperm olmaması çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Hastanın sperm kanalları tıkanık olabilir, sperm kanalları doğuştan olmayabilir. Hormonal nedenler olabilir. Mikro TESE yöntemi hiç spermi olmayan hastalara baba olma şansı sunuyor.

AĞRISIZ İŞLEM

Mikro TESE yöntemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntem. Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir.

Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

SPERM HÜCRELERİ DONDURULUYOR

Mikro TESE işleminin elde edilen sperm hücreleri dondurularak saklanır. Ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzümsuz yere tedavi yapma riski vardır. Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, , , , , ,


1 Yorum Var "SIFIR SPERM İLE ÇOCUK SAHİBİ OLMAK"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Kemal dedi ki:

    Benim de hastalığım buymuş zamanında doktorum öyle tanı koymuştu ve bana uyguladı bu yöntemi. Tedavimiz pozitif sonuç verdi sevgili doktorum Gökhan Çıragil hocamla sağolsun. Sonra kendimi psikolojik olarak da daha güçlü hissettim ve şimdi 2 kız çocuğumuz var eşimle, hayata bakışım değişti diyebilirim o depresif günlerden sonra..