By 23 Ekim 2014 Devamı →

Sıcak Kemoterapi Ömrü Uzatıyor mu?Sıcak kemoterapi (HIPEC) uygulamasıyla hastanın vücut sıcaklığı artırılarak, kanserli hücre duvarlarının daha kolay yıkılması sağlanıyor. Karın içi tümörlerinde de etkili olan tedavi, tekrarlayan kanser türlerinde de başarılı sonuçlar veriyor.
Sıcak Kemoterapiİleri evre kalın bağırsak, mide, periton, yumurtalık kaynaklı kanserlerde yaşam süresini uzatmak mümkün. Tedavide başarı oranını artıran sıcak kemoterapi uygulaması, hastaların daha kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlıyor. Medical Park Göztepe Hastane Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Taner Oruğ, “Karın içersinde yer alan ilerlemiş kanser türlerinde, cerrahi ve medikal tedavilerde kimi zaman yanıt alınamayabiliyor. HIPEC adı verilen karın içi sıcak kemoterapi uygulamasını hastalara öneriliyor. Bu uygulama hastanın hayat konforunu ve ömür süresini ciddi şekilde etkiliyor” şeklinde konuştu.

MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIM ŞART

Karın içi tümörlerde etkili olan sıcak kemoterapi uygulaması, diğer tümör tedavisinde uygulanıyor. Bu uygulamanın yapılacağı hastaların uygun olup olmadığı yapılacak çeşitli ileri tetkikler ve incelemeler sonrasında karar veriliyor. Bu nedenle bu tekniğin uygulanacağı hastaları belirlemek ve tedaviyi uygulamak için multidisipliner (çok alanlı) bir yaklaşım gerekiyor. Hastanın hem cerrahi uygulama öncesi hem de cerrahi uygulama sonrası için deneyimli radyologlar, tıbbi onkologlar, pataloglar, nükler tıp uzmanı, diyetisyenler, anestezi doktorları, deneyimli ve donanımlı yoğun bakım
ve servis personel ve hemşireleri hizmet veriyor.

KiŞiYE ÖZEL AMELiYAT    

Hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenen açık ya da kapalı teknikle sıcak kemoterapi uygulaması yapılır. Daha sonra karın içerisine 4 adet diren konulup, plastik bir torbayla karın kapatılır. Karın içi sıcaklık 42-43 derecelere çıkartılır. Yapılan cerrahi ve sıcak kemoterapi uygulaması sonrasında hasta doktor tarafından yeniden muayene edilip daha sonrasında var olan radyoterapi gibi medikal tedavilerine devam edilir.

CERRAHiYLE DE UYGULANIYOR

Sıcak kemoterapi yöntemi özellikle karın içerisinde yer alan ilerlemiş tümörlerde veya nüksetmiş kalın bağırsak, mide, periton, yumurtalık kaynaklı tümörlerde cerrahi tedaviyle birlikte uygulanıyor. Karın içi tümörlerin ilerleyen evrelerinde tümör, karın içi organlara ve karın zarına yayılır. Sıcak kemoterapi uygulamasıyla  hastanın vücut sıcaklığı artırılarak, kanserli hücre duvarlarının daha kolay yıkılması ve tedavi yanıtının artması sağlanıyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Ertem, uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ve yapılan bilimsel çalışmalar ile yaşam süresini uzattığı tespit edilen bu cerrahi uygulamalar ve karın içi sıcak kemoterapi yöntemiyle ilgili en çok merak edilen noktaları anlattı.

Karın zarı soyularak tümörler temizleniyor!

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Ertem, bu yöntemin karın bölgesine açık ameliyat yapılarak uygulandığını belirterek şunları söylüyor: “Cerrahide amaç, karın içindeki tümör parçalarını mümkün olduğunca temizlemek ve sonrasında uygulanacak etkin kemoterapi tedavisine imkan sağlamak. Uygulaması oldukça zor olan ve yaklaşık 6-8 saat süren operasyonda karın zarı soyularak tümörler temizleniyor. İhtiyaç duyulduğunda kanserden etkilenmiş olan dalak, safra kesesi, kalın bağırsak, rektum, rahim ağzı, yumurtalık vb. gibi birçok organ çıkarılıyor. Ardından sıra sıcak kemoterapi uygulamasına geliyor”

Kemoterapi ajanları 42 dereceye kadar ısıtılıyor!

HIPEC Sıcak Kemoterapi
Prof. Dr. Metin Ertem, ‘sıcak kemoterapi’nin cerrahi işlem sonrasında, ameliyathanede, hasta genel anestezi ile uyurken uygulandığını söyleyerek, “Mevcut kanserin cinsine göre kemoterapi ajanları ortalama 42 dereceye kadar ısıtılıyor. Böylece kemoterapik ilaçların etkileri artırılmış oluyor. Ardından pompa özelliği olan cihaz yardımıyla ilaçlar defalarca karın içinde dolaştırılarak karın içi yıkanıyor. Bu işlem sırasında karın içine yerleştirilen ısı probları ile hastanın vücut ısısı sürekli kontrol ediliyor” diyor. Yöntem ameliyat süresine 1-2 saat ekliyor ve tüm cerrahi işlem toplam 10 saate ulaşabiliyor.

Ömrü uzatıyor!
Kemoterapinin sıcak olarak verilmesinin amacı, sıcağın tümörleri daha iyi kontrol edebilme yetisine sahip olması. Bir çok ülkede uygulanmaya başlayan bu tedavi yöntemi ile özellikle Japonya, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre  normal kemoterapi tedavisine ek olarak uygulanmasının yaşam süresini uzattığı gösterildi. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Ertem, “Tümörlerin karın içinde ortaya çıkması, hastalığın ileri evrede olduğunu gösteriyor. Maalesef bu dönemde tedavilerden artık pek yanıt alınamıyor ve hastalar çok hızlı bir şekilde hayatlarını kaybediyor. Ancak son yıllarda dünyada tercih edilen bir yöntem haline gelen ve başarıyla uygulanan ‘sitoredüktif cerrahi ve sıcak kemoterapi’ sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artıyor ve süresi de uzuyor.

Multidisipliner çalışma şart!
Bu cerrahi teknik ve sıcak kemoterapi yönteminden her hasta bu yöntemden faydalanamıyor. Yöntem sadece karın içinde yayılım gösteren ileri kanserlerde uygulanıyor. Ayrıca kanserin karın içinde de sınırlı olması, yani  beyin,kemik veya akciğer gibi başka bir organa sıçramamış olması gerekiyor. Hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığına ise karın içinin MR, PET-CT gibi ileri tekniklerle yapılan incelemelerden sonra karar veriliyor. Bu tekniğin uygulanması ancak uzman ekipler ile multidisipliner bir yaklaşımla mümkün olabiliyor. Onkolojik cerrahide deneyimi olan ekipler, medikal onkologlar, deneyimli anestezi uzmanları, onkoloji teknisyenleri, yoğun bakım ünitesi ekiplerinin birlikte çalışması gerekiyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , ,


1 Yorum Var "Sıcak Kemoterapi Ömrü Uzatıyor mu?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ali osman dedi ki:

    peki ameliyat ücretini sigorta karşılıyormu?karşılamıyorsa ne kadardır?