By 18 Aralık 2011 Devamı →

ŞEKER VE KANSER İLİŞKİSİFazla şeker kanser yapar mı? Bugünlerde sosyal medyada dolaşan ürkütücü bir bilgi var:
Şeker ve Kanser“Sakın ha şeker yemeyin! Şeker kanser yapıyormuş. Hatta meyve suyu bile içmeyin! Meyvedeki fruktoz kansere davetiye çıkarıyormuş!”Söylentinin tamamı doğru olmasa da, haklı yanları var. Çünkü bakkal şekerinin de (sakaroz), aşırı meyve şekerinin tüketiminin de (fruktoz) sağlığa olumsuz etkileri olabiliyor. Son yıllarda bedenimize daha çok şekerin girdiği doğru. Bu sadece kesme ya da toz şekeri tatlı ve şekerlemeleri fazla abartmamızdan da kaynaklanmıyor. Yiyip içtiğimiz hemen her şeyin içine şeker ve şekere benzeyen kimyasallar bir şekilde giriyor. Kullandığımız et suyu, hazır çorbalar, paketlenmiş yüzlerce gıda bize çaktırmadan bedenimize şeker yüklüyor.

ŞEKER ÇÖPLÜĞÜ OLDUK!

Bu sağlık bakımından iyi bir şey değil. Fazla şeker kullanmanız neticede bedeni bir şeker çöplüğüne çevirmeniz, hormonal, metabolik, hücresel pek çok zararlı etkisi var. Örneğin, şeker tüketiminizin artması demek insülin direnci riskinizin de artması anlamına geliyor. Şeker tüketimi arttıkça kilonuzu korumanız da zorlaşıyor.

Şeker tüketiminin kanserlerle ilişkili olduğu yönünde de bulgular var. Özellikle kansere yakalandığı bilinen ve tedavi görenlerin “kendime iyi bakayım” diyerek çok fazla şeker ve şekerli besin, abartılmış aşırı meyve suyu tüketmelerinin yanlış olabileceğini düşünen kanser uzmanları var. Yani tartışma yalnızca “fazla şeker kanser yapar mı?” sorusunun yanıtında gizli değil. Genelde “kanser-şeker” ilişkisi masaya yatırılmış durumda.

NE YAPMALI?

Bence şekerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Beyazı, kahverengisi pancardan, şekerkamışından veya başka kaynaktan elde edileni fark etmez, her tür şekerden uzak durmak sağlığınızın güvencesidir.

Şeker yerine meyve yiyin! Meyve yerken bile aşırı şekerli meyvelerden yani meyve şekeri fruktozla tıka basa dolu olanlardan, incir, üzüm, muz, karpuzdan uzak durun. Taze sıkılmış meyve suyu için ama onu bile abartmayın. Abartmayın çünkü, vücudunuzun bir günde baş edebileceği şeker miktarı 30 gramı geçmiyor ve bir bardak meyve suyu 15 gram civarında fruktoz içerebiliyor.

Canınız çok tatlı istediğinde ya bir parmak bitter çikolata ile yetinin ya da sütlü tatlıları tercih edin…

Özetle, daha az şeker daha çok sağlık anlamına geliyor. Özellikle kanser hastasıysanız şeker tüketimi konusunda daha dikkatli olmalısınız.

Meyve ve meyve suyu faydalıdır ama..

– Çok tatlı meyveleri az yiyin.
– Kurutulmuş meyveyi aşırı yemeyin.
– Meyve tüketimini abartmayın.
– Özellikle akşam yemeği sonrasındaki meyve tüketiminize dikkat edin.
– Meyve suyu faydalıdır ama fazla sıkılmış olması ya da yüzde yüz saf meyve suyu olması şartıyla. Siz yine de meyve suyu tüketiminde de makul ölçülerde kalın.
– Hazır, komposto meyvelerden uzak durun. Tazesini yiyin.
– Şeker eklenmiş meyve sularından ve meyve reçellerinden uzak durun.
Şeker-pankreas kanseri ilişkisi

BİR SORU BİR CEVAP
Son günlerde sık karşılaştığımız bu sorunun yanıtını biyokimya uzmanı Doç. Dr. Nezih Hekim ile konuştum. Bakın Nezih Hoca ne diyor: “Bazı çalışmalar hücrelerin şekeri çok kullandığını, hatta saf olarak verilen fruktozun hücre çekirdeğindeki nükleik asit üretiminde kullanılan ribozun yapımında fruktozun glikozdan daha etkili olduğunu ileri sürmüştür.

Kanser hücrelerinin farklı şekerleri (fruktozu, glukozu) normal hücrelerden daha yoğun bir şekilde kullandığı bilinmektedir. Ancak bu bilgi kanseri engellemek için şeker yemememiz anlamına gelmiyor. Çünkü biz şeker yemesek bile vücudumuz proteinlerin yapı taşı olan aminoasitlerden de şeker üreterek kan şeker seviyesini muhafaza ediyor. Aslında bu yaşamsal bir zorunluluk. Çünkü kan şekerimizin düşmesi son derece tehlikeli bir sağlık sorunu.”

Nezih Hoca ayrıca şu bilgiyi de hatırlatıyor: “2008’de pankreas kanseriyle meyve tüketimi arasındaki ilişkiyi araştıran büyük bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonuçları İnt. J. Cancer dergisinde, 2009’da yayınlandı. Ulaşılan sonuç şu idi: Meyve tüketiminin pankreas kanseri riskini azaltmakta yararlı ya da riski artırmada zararlı bir etkisi söz konusu değildir!”

Doğal Tatlandırıcılar ve Şeker – Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Beyaz Şeker Zararlı mı? – Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri
* Kanserle Mücadele USTALIK mı? UZMANLIK mı?
* Karatay Diyeti’ne Kardiyoglardan İtiraz
* Çocuklarda Demir ve Vitamin Eksikliğine Dikkat
* Su Hakkında Bilmediklerimiz
* Vücudumuz Kist mi Üretiyor?
* Hipertansiyon
* Tatlandırıcılar Şişmanlatır mı?
* Şişmanlık ve Kolestrol İlişkisi
* Alkole Dikkat Edin
* Güçlü Kemikler İçin
* Omega 3 Neden Önemli?


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.