By 19 Ekim 2014 Devamı →

Saw Palmetto Prostat DüşmanıKuzey Amerika kökenli bir bitki olan Saw Palmetto, bakterileri ve idrar yolu enfeksiyonlarını öldürürken aynı zamanda prostat kanseri gelişimini de engelliyor. Erkeklerde yaşam kalitesini artırıyor.

Saw PalmettoDoğal bir koruyucu olan Saw Palmetto; erkeklerde yaşam kalitesini yüzde 50 artırıyor. Prostat büyümesini engelleyen meyve; prostat kanseriyle mücadelede etkili. Ayrıca idrar akıntılarını da önlüyor. Bodur bir palmiye türünün meyvesi olan Saw Palmetto; içinde barındırdığı doğal maddelerle prostat büyümesine ve prostat kanserine karşı çok önemli bir koruyucu. Kuzey Amerika kökenli meyve, erkeklerde yaşam kalitesini yüzde 50 artırıyor. Yapılan çeşitli klinik çalışmaları; Saw Palmetto’nun bakterileri öldürme yeteneğini artırdığı ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabileceğini de bilimsel olarak ortaya koyuyor.

HÜCRE BÜYÜMESİNİ ENGELLİYOR

Olumsuz prostat koşulları 50 yaşından sonra tüm erkeklerin neredeyse yarısında görülüyor. Palmetto; prostat kanseri gelişimine katkıda bulunan genleri değiştirerek, doğrudan prostat dokusunda hormon dönüşümünü engeller ve prostat kanseri ile mücadele eder. Bilimsel bulgular; Palmetto’nun prostat kanseri hücreleri üzerinde baskılayıcı etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Palmetto; yüksek betasitosterol içeriği sayesinde içerdiği karotenoidler, hücre büyümesini engelleyerek apoptozise neden olur ve etkileyici bir şekilde kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Fakat Palmetto; prostat kanseri için öncelikli tedavi şekli olarak düşünülmemelidir.

GECE İDRARA ÇIKMA AZALIYOR

2 bin 939 erkeğin katıldığı 18 klinik çalışmanın sonucunda; Palmetto’nun alt üriner sistem semptomlarını ve idrar akıntılarını etkili bir şekilde önlediği ispatlandı. Aynı analizde bu meyveyi alan erkeklerde, gece idrarına çıkma (nokturi) daha az gözlendi. Ayrıca yapılan diğer bir çalışmada; ısırgan kökü, Afrika erik ağacının (Pygeum Africanum) kabuğu dahil diğer phytonutrient özlerinin bileşiminin de ek fayda sağladığını gösteriyor.

LİKOPEN DE PROSTATA KARŞI ETKİLİ

Likopen; domates, karpuz, pembe greyfurt, guava gibi yiyeceklerin içinde bulunan antioksidanlar arasındadır. Yapılan araştırmalar likopen alımının kanser riskini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca bilimsel bulgular, likopenin PSA değerlerini azaltarak prostat kanserini tedavi ettiğini ortaya koyuyor. Erkeklerde metastazı durduruyor. Tek başına likopen veya fitosteroller; antioksidanlar gibi kanser gelişimini bloke ederek PSA değerlerini dengeliyor. Kanserin ilerlemesini yavaşlatmakta da etkili oluyor.

DEVE DİKENİ VE ISIRGAN OTU DA KORUYOR!

DEVE DİKENİ: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde deve dikeninin prostat kanserine karşı etkili olduğu görüldü. İnsanlarda yapılan çalışmalarda ise PSA değerlerini düşürdüğü gözlemlendi.

BOSWELLIA SERRATA: Bu bitkinin ekstresi, prostat sağlığının korunmasında son derece etkili. Yapılan araştırmalar, prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonunun kontrol edilmesinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Kanserli hücrelerin büyümesini ve üremesini bloke ediyor, yani kan damarı büyümesini engelliyor.

ISIRGAN OTU: Isırgan otunun tamamlayıcı prostat sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı kanıtlandı. Isırgan otu; prostat dokusu hormon aktivitesini modüle ediyor. Ayrıca bu bitkinin ekstresi de kanserli hücrelerin çoğalmasını azaltan prostat kanseri mücadelesinde etkili bir savaşçı. Kanser hücrelerinde hızlı prograsyon için gereken enzimleri engeller. Ancak ısırgan otu da Saw Palmetto gibi prostat kanserini tedavi etmekte tek başına yeterli değil.

erkan topuzProf.Dr. Erkan TOPUZ

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Emsey Hospital (Çamlık Mah. Selçuklu Cad. No:22 Pendik İstanbul Türkiye)
Tel : 0216 585 37 00 – Çağrı Merkezi : 444 25 99

Önceki Yazılar :
» Kemoterapi Esnasında Bitkisel Çay Kullanımı

» Kanser Tedavisinde Alternatif Tıp
» Kanseri Yendi SGK’dan Parasını Aldı
» Kanserden Nasıl Korunacağız?
» Besinlerdeki Pigmentler Kanserle Savaşıyor
» Bilinçsiz Vitamin Kullanmayın
» Kemoterapi ve Glutamin Kullanımı

Yazıların tamamı için…

– Pek çok bitki üzerinde yeterli bilimsel çalışma olmadığından bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında istenilmeyen yan etkilere sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.