By 08 Haziran 2009 Devamı →

SARKOM TEDAVİSİKadınlarda rahimde meydana gelen bir tür kanser olan sarkomun bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü tehlikeli ve hızlı ilerleyen bir hastalık. En etkili tedavi yolu cerrahi operasyon. Ardından kemoterapi yapılabilir.

Sarkom diye bir hastalığım var, ne yapmalıyım?
Sarkom Tedavisi

1 yıl önce rahim ameliyatı oldum ve Sarkom denen bir hastalık olduğu söylendi. Ameliyat sonrasında bana radyoterapi yapıldı. 2-3 aydır karnımda ağrı ve göbeğimin hemen altında bir sertlik oluşmaya başladı. Tekrar doktora gittim. Göbeğin hemen altında oluşan sertlikten biyopsi alındı ve “Hastalık tekrarlamış” denildi. Ayrıca rahmin alındığı yerde de bir kitle görüldü. Onun da aynı tümörden olduğunu söylediler. Bana ne yapacaklarına hala karar veremediler. Kemoterapi yapmayı düşünüyorlar. Siz ne dersiniz?

Cevap :

“Sarkom hızlı gelişen ve epey tehlikeli bir hastalık. En etkin tedavisi cerrahi (yani ameliyat) bunun dışında radyoterapi ve kemoterapiden çok yarar sağlanamıyor. Sizin durumunuza gelince jinekolojik onkoloji dalında uzman kişilerce hemen görünmeniz şart. Yapılacak testlerin sonunda eğer başka yerlere yayılma yoksa en kısa zamanda ameliyat edilip içerideki tüm tümörlerin çıkarılması gerekir. Belki ondan sonra kemoterapi düşünülebilir. Ameliyat olmadan kemoterapinin hiç faydası olmayacaktır sanıyorum.”

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İöin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, ,


3 Yorum Var "SARKOM TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ragıp cengız dedi ki:

  benım annem 58 yasında tumor var dıyerek hastane gıttık kıtle var dıye dıye gonderdıler sonra 3 tane hastaneye konrol ıcın gıttık 3 hastane nın raporları soyle 1-lıkıt lezyon 2-maxsımo lezyon 3-sarkom lezyon bıyopsı yaptırmadık bunun rontgen fılmlerı kan testı tum vucut grafısı fılmınde den soyledıler ve su an bunların hangısı dogru ınanın kafamız cok karısık sarkom dıyen hastane hemen amelıyat yapcaz dedıler sag kurek te sarkom var dedıler sımdı bızım ne yapmamız lazım hangısıne ınanacagız bılmıyorum bıze yardımcı olursanız cok memnun olurum lutfen yardım edın bıze ne yapalım bız sımdı.

 2. özlem kol dedi ki:

  bende hem miyom hem de rahmimde kis var kis gittikçe büyüyor ve bunlar varken dogum yaptım 2 sene önce sonra doktora gitmedim karnımda çok şiş acaba bana zarar verir mi

 3. XprodoksiT dedi ki:

  22 yaşında bir kızım. Kasıklarımda yanma var ve idrarımı kaçırıyorum. Soğukta kalınca daha fazla yanma oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?
  CEVAP
  Çok büyük olasılıkla idrar yollarında enfeksiyon söz konusu. Önce bir idrar tahlili yaptırıp sonra bir kadın doğum uzmanına muayene olun. Belki rahim çevresinde ve yumurtalıklarda da enfeksiyon vardır. Doktorunuzun tedavisi ile sanırım şikayetleriniz kısa sürede sona erecektir.
  Prof.Dr. Derin KÖSEBAY