By 13 Nisan 2012 Devamı →

SARIMSAK HAPI ŞEKER HASTALIRINDA YARARLI MI?Sarımsak hapı şeker hastalarında yararlı olabilir

Sarımsağın kan şekerinin kontrolünde yararlı olabileceğini ortaya koyan deneysel çalışmalar bulunmasına rağmen etkinliğini gösteren bilimsel ölçekte klinik çalışma sayısı az.
Günümüzde gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde yaygın sağlıksız yaşam ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak tip 2 şeker hastalığı gelişme sıklığı giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü 1995 yılında yüzde 4 olan şeker hastalığı oranının 2025 yılında yüzde 5.4’e yükseleceğini yani rakamsal olarak şeker hastası sayısının 135 milyondan 300 milyona yükseleceğini öngörüyor. Bir başka değerlendirme çalışmasında gelişmekte olan ülkelerde tip-2 şeker hastalığı riskinin gelişmiş ülkelere göre üç misli daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Tip-2 şeker hastalarında ağız yoluyla uygulanan şeker ilaçları, hastalığın ilerleyici özelliği nedeniyle zaman içerisinde yetersiz kalıyor ve ilave ilaçların kullanılması zorunlu hale geliyor. Dolayısıyla daha etkili ve yan etkisi bakımından daha güvenli ilaçların ya da ilaç dışı tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülüyor. Diğer taraftan şeker ilaçlarının sürekli olarak kullanılması nedeniyle önemli bir başka beklenti ise uygun tedavi maliyeti. Bu nedenle tip-2 şeker hastaları arasında daha ucuz ve daha güvenilir olduğu düşünülen bitkisel ilaçların kullanımı yaygın.

Kalp-damar sistemi için olumlu

Sarımsağın kan şekerini düşürdüğü ve tip-2 şeker hastalarında kan şekerinin kontrolünde yararlı olabileceğini ortaya koyan deneysel çalışmalar bulunmasına rağmen etkinliğini gösteren bilimsel ölçekte klinik çalışma sayısı oldukça az. Yeni yayımlanan ve bilimsel kriterlere uygun (plasebo kontrollü, çok merkezli, tek-körlü) klinik bir çalışmanın sonuçlarından bahsetmek istiyorum.

25-70 yaşları arasında karışık cinsiyette ve başlangıç açlık kan şekeri değerleri 100-130 miligram/desilitre arasında olan gönüllüler arasında seçilen 60 tip-2 şeker hastası iki eşit gruba ayrılmış. Bir gruba yaygın olarak kullanılan şeker düşürücü ilaç olan metformin günde iki defa 500 miligram dozda uygulanırken, diğer gruba günde üç defa 300 miligram sarımsak tabletinin (eczanelerde satılan bilinen bir marka kokusuz sarımsak tableti; içerisinde yüzde 0,6 allisin taşıyor) yanı sıra günde iki defa 500 miligram metformin tablet uygulanmış. Altı aylık deney süresince gönüllülerin normal yaşam ve beslenme alışkanlıklarına devam etmesi istenmiş, başka bir ilaç kullanmalarına izin verilmemiş. Her iki haftada bir hekim tarafından kontrol edilerek izlenimleri ve varsa şikayetleri kayıt edilmiş. Ayrıca üçüncü ay ve son olarak da altıncı ayda kan biyokimyasal analizleri yapılmış.

Çalışma sonunda yapılan değerlendirmede sadece metformin verilen grupta açlık kan şekeri seviyesinde yüzde 1.78’lik bir azalma sağlanabilirken sarımsak hapıyla birlikte metformin verilen grupta yüzde 3.12 düşme sağlanmış. Ancak asıl kayda değer sonuçlar kan lipit değerlerinde gözlenmiş. Sadece metformin verilen grupta kolesterol, total gliserit ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerinde düşme görülmezken sarımsak+metformin grubunda yüzde 2.12-3.1 oranında düşme sağlanmış. Bir başka dikkati çekici sonuç ise metformin verilen hastalarda iyi kolesterol (HDL) yüzde 3.2 oranında düşmesine karşılık sarımsak+metformin grubunda yüzde 6.2 oranında yükselme görülmüş. Sarımsağın kan lipit değerlerinde sağladığı bu belirgin değişiklik tip-2 şeker hastalarında sıklıkla görülen kalp-damar sistemi komplikasyonları gelişimi riskinin düşürülmesi bakımından önemli.

Beraberinde ilaç da kullanmış
Bu çalışmada daha önce sarımsakla yürütülen klinik çalışmalardan farklı olarak standart sarımsak hapıyla birlikte şeker düşürücü bir ilaç uygulanmaktadır. Kanımca bu çalışmayı değerli kılan da bu uygulama. Bu suretle şeker hastalarında zamana bağlı olarak ilaca karşı gelişen tolerans riskinin asgariye indirilmesi mümkün olabilir, şeker ilacının dozunun artırılması veya diğer ilave ilaç uygulamalarına gereksinimi azaltabilir. Ayrıca kan lipit değerleri üzerinde sağladığı düzelme, şeker hastalarında önemli bir sorun olan kalp-damar komplikasyonlarının azaltılması bakımından da yararlı. Bir hususa dikkatinizi çekmek isterim; araştırmaya katılan gönüllülerin kan şekeri seviyeleri fazla yüksek değil (en yüksek 130 miligram/desilitre). Dolayısıyla yüksek açlık kan şekeri olan hastalarda ne derece etkili olabileceği ayrı bir araştırma konusu.

Çalışmada enterik kaplı (bağırsakta açılan) ve kokusuzlaştırılmış, içeriği standart sarımsak tabletleri kullanılması nedeniyle altı aylık uygulama süresince kayda değer herhangi bir tahammülsüzlük görülmemiş. Daha önce de yazılarımda ifade etmeye çalıştığım üzere sarımsak yutarak ya da çiğneyerek başarılı bir tedavi uygulamak mümkün değil.

– Pek çok bitki üzerinde yeterli bilimsel çalışma olmadığından bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında istenilmeyen yan etkilere sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Sağlık Oyunları
* Artrit Şikayetlerini Hafifletmek İçin
* Düşük Kalorili Beslen Uzun Yaşa
* Anne Sütünü Arttıran Bitkileri Seçerken
* Biberiye Hızlı Düşünmeyi Geliştiriyor
* Zeytin Yaprağı Özütü ile Eklem Tedavisi
* Her Bitki Aktarda Satılmayacak
* Soya Ürünleri ve Yüksek Tansiyon
*
Deva ve Zehir Arasında İnce Çizgi
* Konsantrasyon Sorunlarına Karşı
* Soğuk Alğınlığına Karşı Yeşil Çay
* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , ,


Comments are closed.