By 04 Nisan 2013 Devamı →

SARI NOKTAYA KARŞI KOLESTEROL DAMLASIABD kaynaklı araştırmaya göre, tedavi edilmediği zaman körlüğe yol açan sarı nokta hastalığı, yani makula dejenerasyonu kolesterol düşürücü damlalarla önlenebilir.

Sarı NoktaMakula, gözün arka kısmında 4-5 milimetre çapında bir alan. Renkli ve hassas görme bu alanda oluşuyor. Makula, okuma, araba kullanma ve insanların yüzünü seçmede yaşamsal önem taşıyor. Makula dejenerasyonu ileri yaşlarda daha çok görülüyor. Hastalığın “kuru” ve “yaş” ve olmak üzere iki tipi var. Hastalık, gözdeki ışık hücrelerinin hasar gördüğü kuru tiple başlıyor ve yeni oluşan damarların hızla körlüğe yol açtığı “yaş” tipe dönüşebiliyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmada, kuru tipten yaş tipe geçiş sürecinde bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturan makrofajların rolü incelendi. Makrofajlar, vücuttaki hücresel kalıntıların ve yabancı maddelerin yutulmasından sorumlu hücreler olarak tanımlanıyor.

Araştırma ekibinden Dr. Rajendra Apte, geçiş sürecinde makrofajların rolünün değiştiğini ve damar oluşumunu tetiklediğini söyledi. Apte, “Koruyucu olmaları gerekirken hastalığı ilerletmeye başlıyorlar. Ama neden kötü hücrelere dönüştüğünü anlamadık” dedi.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR

Normalde bu hücreler yağ kalıntılarını yiyip kana gönderiyor. Ancak araştırmalar, eski makrofajların bu işlevi yerine getirmekte zorlandığını gösterdi. Bu hücreler hala yağları yiyebiliyor ancak bunları uzaklaştırmayı başaramıyor. Bunun sonucunda “şişen” hücreler enflamasyona neden oluyor bu da yeni damarların oluşmasına yol açıyor.

Dr. Apte “Makula dejenerasyonunun yol açtığı görme kaybının kolesterol düşürücü damlalarla ya da retinanın altında lipid birikimini engelleyecek başka ilaçlarla tedavi edilip edilemeyeceğini araştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.