By 06 Ağustos 2008 Devamı →

SARI NOKTA HASTALIĞI VE TEDAVİSİSARI NOKTA HASTALIĞI YANİ YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERESANSI NEDİR?

Sarı Nokta Nedir?

Yaşa bağlı makula dejeneresansı (Sarı Nokta Hastalığı) 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık körlük sebebidir. Risk faktörleri arasında ileri yaş, aile hikayesi, ultraviole ışık maruziyeti, sigara, hipertansiyon yer almaktadır. Yaşa bağlı makula dejeneresansı kuru ve yaş tip olma üzere iki gruba ayrılmaktadır. Olguların % 90’ında kuru tip gözlenirken, geri kalan % 10’u yaş tip makula dejeneresansı oluşturmaktadır. Kuru tip makula dejeneresansında retina tabakasında (ağ tabaka) drusen adı verilen metabolik ürünlerin birikimi ile ilk lezyon oluşmaktadır. Ancak belirgin görme kayıpları özellikle yaş tip makula dejeneresansı olgularında gerçekleşmektedir.

Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz, çoğu hasta kendilerine bakmaya yetecek kadar görmesini korur.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bazen bir gözde ileri derecede görme kaybı olduğu halde öteki göz yıllarca sağlam kalabilmektedir. Erken dönemlerde tanı koymak kolay değildir. Ancak her iki göz birden etkilenirse okurken veya çalışırken zorluk hissedilmeye başlanır.
 • Baktığınız noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge olur.
 • Baktığınız noktadaki düz çizgilerde bükülmeler görülür.
 • Renkler daha soluk görünür
 • Sayfada bulunan harfler örnekteki gibi bozulur.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Görmeleri iyice bozulana kadar
pekçok insan sorunun farkına varmazlar. Göz doktorunuz hastalığın tanısı için şunları kullanır:

 • Makulayı oftalmoskop ile inceleyerek,
 • Basit görme testi (amsler grid) uyuglayarak,
 • Renkli görme testi yaparak,
 • Flöresein anjiyografi çekerek retina altındaki anormal damarları ortaya konur.

Kendi görmenizi nasıl test edebilirsiniz:

Amsler Grid (alttaki foto) ile kendinizi kontrol edebilirsiniz.

 

– Bu amaçla okuma gözlüğünüzü takıp aydınlık bi ortamda 30 santimden çizelgeyi tutunuz.
– Tek gözünüzü kapatınız.
– Açık olan gözünüz ile merkezdeki noktaya bakın.
– Ortaya bakarken çizelgedeki tüm çizgilerin düz olup olmadığına dikkat edin.
– Diğer gözlede aynısını tekrarlayın.
– Herhangi bir bölge çizelgede bulanık yada bozuk gözüküyorsa göz doktorunuza başvurun.


Sarı Nokta Hastalığına Karşı Yağlı Balık

İngiliz bilim adamlarının araştırması, retinada lekeler oluşturarak görme bozukluğu yaratan makula dejenerasyonu ya da halk arasındaki adıyla “sarı nokta” hastalığını konu alıyor.

3 bin kişinin katıldığı araştırma, uskumru ve ton balığı türü yağlı balıklarda bulunan Omega-3 maddesinin hastalığın hem erken hem de ilerleyen safhalarında etkili olduğunu ortaya koydu.

Buna göre Omega-3 bu hastalığı yavaşlatıyor, hatta bazen tamamen durdurabiliyor.

Bundan önceki araştırmalar da Omega-3’ün, sarı nokta hastalığına yakalanma riskini üçte bir azaltabileceğini ortaya çıkarmıştı.

Vitamine dikkat

Doktorlar ayrıca içlerindeki şekeri daha yavaş salan gıdalar tüketmenin ve antioksidanlar, C vitamini ve çinko gibi ek vitaminler almanın hastalığı ileri safhalarında neredeyse yarı yarıya yavaşlattığını söylüyor.

Ancak hastalığın erken aşamalarında bu tür ek vitaminlerin yarar değil, zarar verdiği görüldü.

Bu vitaminler erken safhalarda tüketildiği takdirde Omega-3’lerin olumlu etkilerini yok ediyor.

Hatta antioksidan vitaminler ile çinko alıp, ayrıca beta karoten içeren sarı ile yeşil sebzeleri her gün bol miktarda tüketenlerde hastalığın ilerleme riskinin %50 arttığı gözlemlendi.

Doktorlar bu nedenle diğer vitaminlerin kullanımı konusunda dikkatli olma uyarısı yapıyor.

Doktorlar ayrıca yağlı balığın da tavsiye edilenden fazla tüketilmemesi gerektiğini, çünkü bu balıklarda az miktarda da olsa bulunan zararlı maddelerin vücutta birikebileceğini söylüyor.

Buna göre halkın çoğu haftada dört kez yağlı balık yiyebilir, ancak hamile olan, hamile kalma riski olan ya da bebek emziren kadınlara haftada iki kezden fazla yağlı balık tavsiye edilmiyor.

Kaynak: BBC

 


Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’nu (Sarı Nokta Hastalığı) oluşum ve ilerlemesi üzerindeki faktörleri araştıran Waterford Teknoloji Enstitüsü Kimyasal ve Yaşam Bilimleri Departmanı Makula Pigmenti Araştırma Grubu, 828 sağlıklı kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’nun risk faktörleri üzerine odaklandı.

Araştırma süresince gerçekleştirilen makula pigmenti yoğunluğu araştırmasında geçmişte sigara alışkanlığı olan veya hala sigara kullanan kişilerde, içmeyenlere oranla, çok daha net optik yoğunluk farkı olduğu belirlendi. Aile geçmişinde Sarı Nokta hastalığı olanların aile geçmişinde bu hastalığa yakalanmış bir yakını olmayanlara oranla daha fazla risk altında olduğu gözlendi.

Araştırmada cinsiyet, beslenme şekli ve kolesterolün de hastalığın ilerlemesinde etkili rol oynayan faktörlerden olduğu belirlendi. Ancak bunlar arasında sigara içme alışkanlığı ve beslenme şeklinin değiştirilebilir olduğuna vurgu yapılan araştırmada, özellikle lutein miktarının önemi bir kez daha yinelenmiş oldu. Çalışmaya göre sarı noktadaki (makula) lutein miktarı yaşla azalmaya başlıyor. 40’lı yaşlarla beraber iyice azalmaya başlayan luteini erken yaşta almak, sarı nokta hastalığı oluşumu ve ilerlemesini önlemede etkin rol oynuyor.

Lutein; en çok ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve sarı renkli meyvelerde bulunuyor. Bu besinlerin her gün tüketilmesi zor olduğundan devreye göz vitaminleri giriyor. Lutein içerikli göz vitaminlerinin düzenli kullanılması Sarı Nokta riskini önemli oranlarda azaltıyor.

Ancak YBMD hastalığını önlemek için gerekli miktarı bu besinlerle beslenerek almak çok güç olabiliyor. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (Örn: Günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta vb.) Bu öğeler, mikronutrisyon ürünleri yani Lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan kolayca alınabilmektedir. Lutein içerikli ürünlerin düzenli kullanılması Sarı Nokta Hastalığı riskini yüzde 43’lere varan oranlarda azaltıyor.


Sarı noktaya iğneyle çare – Yeni

Özellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan sarı nokta hastalığı insanların yarım metre bile önünü görememesine yol açabiliyor

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri neler?

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: En sık görülen belirti, net görememe ve cisimlerin ortasını eğik, çarpık ve karanlık görmedir. Bunları takiben zamanla görme kalitesi ve gücü azalır; hasta uzaktaki nesneleri göremez, bir süre sonra kitap bile okuyamaz.

Sarı Nokta Hastalığı Hangi yaşlarda ortaya çıkar?

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: Çocukluk ve erişkinlikte de başlayabilir. Ancak en sık gördüğümüz tipi 60’lı yaşlarda ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığının Sebepleri nelerdir?

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: Nedenini tam olarak bilemiyoruz. Fakat ilerleyen yaşla beraber sarı nokta bölgesi bozuluyor. Türkiye’de 1 milyonun üzerinde kişi yaşa bağlı sarı nokta hastalığına yakalanmış durumda.

Ne zaman doktora başvurmak lazım?

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: 40 yaşından sonra her yıl düzenli göz kontrolü gerekir. Ancak görme azalması, cisimlerin ortasını karanlık, eğik, çarpık görme şikayetleri olursa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalı. Erken tanı çok önemli. Yüzde 100 görme kaybı olduğunda maalesef tedavi işe yaramıyor.

Sarı Nokta Hastalığı nasıl tedavi edilir?

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: Hastalığın kuru tipi için tedavi gerekmez ancak koruyucu amaçlı özel vitaminler kullanılır. Antioksidan ve çinko içeren vitaminler hastalığın seyrini yavaşlatıyor. Sarı noktanın yaş tipi için ise yaklaşık birkaç yıl önce göz içine enjeksiyon yapmaya başladık. Bu yöntem 24 ülkede uygulanıyor. İşlem öncesinde göz uyuşturuluyor, daha sonra gözün beyaz alanından gözdeki camsı sıvının içine ilaç enjekte ediliyor. İlaç hem görmeyi azaltan yeni damar oluşumunu engelliyor, hem de mevcut damarları ortadan kaldırıyor. Böylece hastanın merkezi görmesi açılıyor. Enjeksiyon duruma göre birkaç kez yapılabiliyor. 12 defaya kadar uygulama mümkün. Seans sayısı hastalığın durumuna göre değişiyor. Hastaları sürekli takip ediyoruz. İhtiyaç halinde enjeksiyonu yapıyoruz. Uygun hastalarda yüzde 80’lere varan başarıdan söz etmek mümkün. Önünü göremeyen hastalarımız enjeksiyon tedavisinden sonra kitap okur, otomobil kullanır hale geldi. 7.7.2010


Sarı noktaya antioksidan

Avrupa’da görme kayıplarının en önemli nedenlerinden biri olarak bilinen Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta) üzerine yapılan son araştırmalara göre; kesin bir tedavi yöntemi olmayan Sarı Nokta’dan korunmada ya da ilerlemesini önlemede antioksidan takviyesinin etkili olduğu belirlendi.

National Göz Enstitüsü klinik araştırmalar direktörü Frederick Ferris tarafından yapılan son araştırmalar, dışarıdan alınan antioksidan takviyesinin Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’na yakalanma riskini azalttığını ve ilerlemesini engellediğini gösteriyor.

Gözün arka, retinanın orta kısmında bulunan makulanın hasara uğraması ile meydana gelen Sarı Nokta belirtileri genellikle, 50- 60 yaş aralığında görülüyor. İleri dönemlerinde kitap okuma, araba kullanma gibi odaklanma gerektiren görme eylemlerini engelleyen hastalık, 65 yaş üzerindeki bireylerin yaklaşık yüzde 25’ini etkisi altına alıyor.

Yaşa Bağlı Göz Hastalıkları Araştırmasının (AREDS) Amerika’da 55-80 yaşları arasındaki 4,757 gönüllü ile gerçekleştirdiği araştırmada gönüllülerin antioksidan ve çeşitli vitaminler içeren ek maddeler alması sağlanmıştır.

AREDS’in başkanı ve National Göz Enstitüsü klinik araştırmalar direktörü Frederick Ferris, araştırma sonucuna göre, antioksidan içeren katkı maddelerini kullanan kişilerin önemli derecede avantaj elde ettiklerini belirtti.

Antioksidanlar genellikle meyve ve sebzelerde bulunuyor. Ancak Sarı Nokta’yı önleyecek derecede antioksidan alımını yalnızca beslenme ile sağlamak güç. Bunun için antioksidan içeren katkı maddelerinin tüketilerek, antioksidan açığının tamamlanması önem taşımaktadır.

– Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin lutein ve diğer antioksidanlar içeren vitaminler olduğu söylenebilir. 14.11.2010

Sarı Nokta ve Tedavi Yöntemleri
Sarı Nokta ve Beslenme
Sarı Nokta Hastalığının Nedeni
Sarı Noktaya Karşı Sarı Kantaron
Sarı Noktaya Karşı Ispanak ve Brokoli
Sarı Noktaya İlginç Çözüm

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , , ,


42 Yorum Var "SARI NOKTA HASTALIĞI VE TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. mübeyya cifci dedi ki:

  Sevgili Arkadaslarim,sayfaya tesadüfen rastladim,ben 5 yil önce birkere Sari nokta hastaligina yakalandim(kuru tip),sonra yavas yavas gecti ,nasil gectigini anlatmam uzun olur!ama ben sadete geleyim,3 ay önce tekrar nüksetti,bu hastalikta mutlaka ek olarak lutein maddesi almamiz gerekiyor ama doktorlar vermiyor,acaba kendi haberleri var mi onu da bilmiyorum,neyse ,ben Almanyada yasiyorum,iki aydir orthomol-vision isminde bir göz vitamini kullaniyorum ve hastalik tekrar gecti,su an görüsüm yüzde yüz olarak doktor tarafindan belilendi.Arkadaslar bu orthomol-visionnun icinde bol miktarda lutein bulunmakta,size söylemek istedigim,Türkiyede bulunurmu bilmem ama bulunmuyorsada muhakkak ki ya bir akrabaniz vardir almanyada yada tanidiklarinizin akrabalari vardir yazin izine gelen,kutusu 43 euro(bir aylik),ben derim ki ,paraya kiyip 3 kutu aliniz ve bir deneyiniz lütfen,göreceksiniz ki büyük ihtimal leke saydam hale gelecek.Umarim tavsiyemin sizlere bir faydasi bulunur.Bu arada ismim Mübeyya,yasim 41. Saglikli bir yasam diliyorum ,saygilar…

 2. yılmaz dedi ki:

  benim gözümdede ikisindede sağ gözümü çok etkiledi avastin yaptılar şu an gözümdeki yamulma cok az ortasını siyah görmem düzeldi fakat gözümde sacılar oluyor ve yanma ve batma doktorum 1 tane daha yapmamız gerek diyor ama okuduklarım beni korkutuyor

 3. Mustafa Apa dedi ki:

  Bana kuru tip sarı nokta teşhisi konuldu, günde 1 paket sigara içiyorum ail bir ay azalttım sonrasında bıraktım
  ayrıca doktor tavsiyesi ile Sooft Lutein Omega 3 adlı ilaçtan aldım
  hergün bir adet kullanıyorum 2 ay içinde faydasını gördüm
  ani ışık parlamaları artık olmuyor, kırıklı görmemde iyileşti hafif soluk görmem var oda eskisinden iyi ama biraz daha kullanırsam daha iyi olacak gibi. Hepimize geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun

 4. tolga han dedi ki:

  ismail bahsettiğiniz haberi bende tam olarak izleyemedim haberin sonuna yetiştim izleyen arkadaşlar detaylı anlatırlarsa iyi olur bende de gece körlüğü var bu haberdeki bahsedilen amaliyat gece körleri içinde yapılabilir mi acaba bilgisi olanlar yazsınlar lütfen.

 5. EROLYÜZÜAK dedi ki:

  arkadaşlar annemde aynı hastalıktan muzdarip.Dört yıl ankarada tedavi görüyorduk şimdiye kadar hep kuru tipti sadece vitaminlere dayalı tedavi görüyorduk.Ramazan bayramından sonra GÖRME BİRDEN BİRE İYİCE AZALDI YARIM METRE ÖNÜNÜ GTÖREMEZ OLDU.Şimdi istanbulda halil bahçecioğlu hocaya götürdüm.iğne tedavisine başladı birbuçuk ay sonra lazer yapacak inşallah bir sonuç alabiliriz.Dün gece trt 2 de haberlerde sarı nokta hastalığının artık amaliyatla düzeltildiğine dair kısa bir haber geçti.Sarı noktayı başka yere kaydırıp gözün görme merkezine yeni mercek yerleştirip görmeyi 2-3 kat artırıyorlarmış.ama hangi hastahanede ve hangi doktorun yaptığı hakkında bilgi vermedi.Haberi dinleyen yada bilgisi olan varsa lütfen yazssın. HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN. TEŞEKKÜRLER.

 6. ismail yıldırım dedi ki:

  fatma hanm haklısınız…size katılıyorum..allah en kötüsünden saklasın demekten başka çare yok..doktorların eline de kalmak istemiyoruz ffakat yapacak bişi yok tedavisi olmayan bir rahatsızlıklık ..mikrop deyip geçiyorlar..deneme tahtasıda olmak istemiyoruz..arada kaldık böyle yazışarak bir umut varmı diye yazışacagız herkeze allah acil şifalar versin ..

 7. Fatma Doğan dedi ki:

  Ben 26 yaşımda karşılaştım bu rahasızlıkla daha benimkine sarı nokta da diyemiyorlar bu yaşta olmazmış yada belli başlı rahasızlıklar yaparmış bende hiç biri çıkmadı tahlillerini belli aralıklarla iki kere yaptırdım hocamın bana dediği "tıbbın açıklayamadığı sebebten dolayı tıp daha tüm mikropları bulmadı bi mikrop oraya sıçramış ondan olmuş"
  bi taraftan seviniyorum başka bir rahasızlıkla uğraşmıyorum diye bi taraftan da üzülüyorum neyle savaştığımı bilmiyorum diye
  benim tek tesellim bir gözümde olması bu benim için hem avantaj hem dezavantaj çünkü bir göz %100 gördüğü için diğer ğözün görmediğini geç farkettim ilk doktora gittiğimde gözüm %30 görüyormuş iğne tedavisinden sonra %40a çıktı fakat kısa bir süre içinde yenden bir sıvı akışı olmuş yenden iğne tedavisi oldu fayda etmedi tekrar ikili iğne tedavisi oldu ve şu anda %10-5 arasında yok gibi birşey
  bence tedaviler hiç fayda etmiyor sağlam olan gözüm de girdiğim o cihazlar,gözüme damlatılan damlalar yüzünden net görmüyor yapılan iğneden sonra göz tansiyonum çıkıyor ve uzun süre gözümün önünden siyah karıncalar gitmiyor
  yapılan tedaviler işallah size fayda eder bana duadan başka birşey fayda etmiyor

 8. ismail yıldırım dedi ki:

  ben şu anda reisi vede lutein içeren hap kullanıyorum. reisiye yeni başladım..sonuç nolacak ilerki günlerde belli olacak. yanlız panaks klasille kullanınca faydası oluyor diyen şule hnmka görüşemedik ..sizde isteseniz bir deneyin…0 5333136019 telefonum..geçmiş olsun…

 9. hayati tebrizcik dedi ki:

  benim yaşım 54 ikiyıldır aynı hastalıkla uğraşıyorum iki ayrı hastanede dört kez iğne oldum pek birşey fark etmedi . sülük ve mantar kullanan arkadaşlar daha detaylı sonuçlar hakkında bilgi verirlerse sevinirim. allah hepimizin yardımcısı olsun.

 10. şule hnm yorumlarınızı bekliyoruz…sonuç ne oldu diye….

 11. mustafa kayar dedi ki:

  arkadaslar ben 25 yasında sarı nokta hastasıyım benım bu hastalık anne krnında oldunu soylesıler doktolar hangı hastane gıtdıysem hep olumsus sag gozum 100/20 falan goruyo dıyerı saglam onada sukur

 12. ismail yıldırım dedi ki:

  sarı nokta hastalıgının londrada bir kerede enjekte edilen aşı bulunmuş .İnsanlar üzerinde denendikten sonra piyasaya çıkacakmış. Şu anda bizlere yapılan tedaviler sadece gerçek tedavi degil yani iyileşmesi için degil geçici çözüm.bunun gerçek ilacı bulununcaya kadar tedavilerinize ve luteinlere devam edecegiz herkeze geçmiş olsun..yanlız bu yazımı okuyan kişiler yorum yapsın sule can hnm panax ve reıshı mantarı kullanmış fakat yorumu gelmedi belki bu damar açıcının faydası oldumu yorumunu alırsak bizim için çok öemli beklemedeyiz…

 13. Buse Naz dedi ki:

  35 yaşındayım. Ocak ayında gözümde makula dejenerasyonu şekillendi. Doktorum sıkı takip etti önce her hafta kontrole gittim. Görüşüm %50 ye düşmüştü. Lucentis iğnesini vuruldum. 1 hafta içinde değişiklik oldu. 1 ay içinde görüişüm %70 e çıktı. Burada önemli olan gözde damarlaşma oluşunca, olur olmaz hemen farkedip iğne ile bu damarlaşmayı yok etmek. O yüzden ilk zamanlar haftada bir sonra ayda bir dr gittim. İlk doz iğne tedavisinden 1.5 ay sonra çizgiler şimdi hafif eğilmeye başladı tekrar. Hemen dr gittim ve hemen 2. doz lucentisi vuruldum. Şu an görüşüm % 70 de. Ama bende ilerisini bilmiyorum. Bu şekilde sabit kalacak mı yoksa 3.doz iğneye ihtiyaç olacak mı zaman gösterecek.
  Herkese geçmiş olsun

 14. Filiz Tram dedi ki:

  Göz dünya penceresi derdi annem.. Gerçektende öyle. Zaten miyop, astigmat, hipermetrobum var. Üstüne birde sarı nokta.. Lutein içeren bir ilaç verdi doktor.. Bir tertip kullandım,Sonrada birkez iğne oldum, bana pek inandırıcı gelmedi ama yinede umut ediyorum işte… Son zamanlarda dahada ilerledi ve endişelerimde arttı.. Yeni bilgilere ulaşan lütfen paylaşsın.. Herkese şifalar diliyorum..

 15. ismail yıldırım dedi ki:

  sayın sule can hnm .bu rahatsızlık bnde de var .sorunlar aynı. sizden ricam .son kullanmış oldugunuz tedavinin etkileri hakkında yazılarınızı veyahut. grüşmeyi kabül edrseniz sevinirim…üzücü bir durumdayız fakat umut dünyası..yaşım 45…saygılar..

 16. sule can dedi ki:

  daha önce yine yorum yazmıstım. babam fotodınamık tedavı oldu.bır göz yaş dıerı kuru tipti su an 2 sıde kuru tıp .sülük tedavısı yaptırdık dr suat arusan a orda ıylesen hastaların vıdeoları ve mektuplarını gördum ınandım ama babam sadece 5 kez sülük tedavısı aldı ve ıse yaramıyor dıye bıraktı.cok ınatcı.sımdı panax ve reıshı mantarı tedavısıne basladık onlarda cok umut verdı bakalım sonuc ne olacak.hastalıgın nedenı bulunmus umarım caresı de bulunur

 17. ömer oruç dedi ki:

  arkadaslar ben 23 yasımdayim . doktora gitmiştim görme bozuklugu için bana gözlük verdi gözlerin bozulmulş dedi kullan dedi bir yıl sora numarasını yukseltecegiz. tabi ben doktora itibar etmedim çünkü bende görme bozukluguna benzemıyordu . biraz ihmal ettim sora baska doktora gittim sari nokta hastalıgı var dedi . sol gözümde ilerlemiş sag da az . Ben yolda yürürken sanki tek gözümle görüyorum gibi sol goz hiç işe yaramıyor gibi oluyor . şimdi uludag üni. hastanesine gidecem. bu hastalıgın tedavisi 3. sınıf hastanelerde oluyormuş . yorumlarını okudum kuru ve yaş tipleri varmış ama kuru yas nasıl ayir ediliyor bilmiyorum. en genç hasta 28 gördümben 23 . bu çok nadir görülüyormuş erken yaşlarda . Ben yapı olarak .. herdaim piskoloji bozuk düzenli beslenmeyen sigara kullanan . bunlar hastalıgı tetikliyormuş . . tedaviden sonra yazarim yine sizlere faydalı oluyor paylaşmak… şifalar herkese

 18. Ragıp dedi ki:

  Yaşım 28 ve sağ gözümü açıp kapadığımda bir göz gibi karanlık nokta görüyorum. Bu yaşta olması tuhaf ve doktora gittim gençlerde bu psikolojik dedi lazer testi yaptı bi şey bulamadı. Bu durumdan kıllandım diğer doktora gittim gözünde hiç bi şey yok liflerden dolayı karanlık görüyosun zamanla geçer dedi.

  İlk gittiğim doktora tekrar kontrole gidicem. Bu arada tehşis koyulmadığı halde yabanmersini ceviz ve fındık yiyorum hergün gözlerimdeki karanlığı azalttı. Diğer belirtileride çizgileri hafif eğri görüyorum akşamları suratları karanlık görüyorum. Sanki herkez maske takmış gibi yüzleri karanlık görüyorum. Şimdi ceviz yaban mersini takviyesine sarı kantoronuda eklicem. Bu arada beta karoten takviyeleri bi işe yaramıyor bilginiz olsun.

 19. ziya uygun örenel dedi ki:

  peki bu iğne lazer fotodinamik tedavisi hepten yalanmi.ben 1 defa iğne oldum,faydami etti yok…vitaminleriek tedavi sülük ilk defa duydum göz etrafinami konuyorasari nokta hast.ltven maileme yazsinlar

 20. rubi dedi ki:

  sarı nokta hastalığı tedavisi 75 yaş üstünde sonuç veriyormu bilen varsa yazsın

 21. levent pazarbaşı dedi ki:

  Enjeksiyon tedavisine birbuçuk yıl devam ettim. 61 yaşındayım ve problem başlar başlamaz derhal başvurdum retina uzmanına. Görme problemi sol gözde.Ama Prof Dr.Halil Bahçeli sağlam hasta demedi her iki göze de lucentis uyguladı. Daha önce başka 2 prof da altuzan yapmıştı hasta göze.Sonuçta, 4 doktor dolaşmış ve sol göze 7, sağ göze 3 enjeksiyon yaptırmıştım ve varılan nokta sıfıra sıfır elde var sıfır idi. Daha da fenası hasta gözde görme kaybı artmaya devam ediyor. Yani bu iğneler biline ki "moral iğnesi" dir.Bizlere moral, yapanlara iyi paralar kazandırıyor…

 22. meltem arslan dedi ki:

  annem sarı nokta hastası çok zor bir süreçten geçiyoruz allah şifa versin hepinze.Ama lütfen biraz umutla bakalım pozitf olalım almanyada sanıyorum xcell-centerde kök hücre tedavisi ile çözüm mümkün.deneme aşamasında olduğu söyleniyor.Her hastalıkta olduğu gib bunda da moral çok önemli sakin ve sabırlı olun lütfen tıp ilerliyor hepiniz sağlığınıza kavuşacaksınız umut ediyorum
  sevgilermle…

 23. alper buğra dedi ki:

  necla hanım bu konuda insanlara bilgi vermek için sizinle iletişime geçebilmeleri için bir mail adresi verirmisiniz? İnsanlar çok tedirgin ve umut arıyorlar.şimdiden teşekkürler

 24. necla aksoy dedi ki:

  bunu devletın unıversıtelerı sıgortanız varsa ucretsız yapıyorlar ozel saglık kurumları maalesef ısın tıcarı yonunu cok fazla onemsıyorlar lutfen uneversıtelere gıdın ben ızmır 9eylul unıversıtesınde tedavı goruyorum ve cook memnunun osman saatcı hocama 8 yıldır hastasayım buyazıları okuyunca cok uzuldum hepınıze sıfalar.

 25. necla aksoy dedi ki:

  bende 2002 bu yana 9 eylul unıversıtesı prof dr osman saatcı hocama gıdıyorum. oncesı cok sıkıntılı donemler gecırdım herkes boırseyler soyluyor ve paralar harcanıyordu. tavsıye uzerıne 9eylul ızmır hastanesınde porf dr osman saatcı hocamı buldum 8 yıldır hastasıyım fotodınamık tadavısı oluyorum ve gayet ıyı durumdayım gozlerımın saglıgına kendılerıne borcluyum mılyon tesekkkurler hocama kesınlıkle hepınıze tavsıye ederım tıcarı dusunmuyor pırılpırıl bır prof. hepınıze sıfalarrrrrr.

 26. AKIN NİŞANLI dedi ki:

  BENDE BU HASTALIĞA YENİ YAKALANDIM YAŞIM 32 DÜZ ÇİZGİLERİ EĞRİ GÖRÜYORUM VE GÖRMEM AZALDI NE YAPMAM GEREKİR…BU YORUMU BİLE ZOR YAZDIM…

 27. duran kahraman dedi ki:

  yaşlılık hastalığı olan bu hastalığa ben de yakalandım. görüşüp konuştuğum hastadaşlardan bazıları iğne yaptıdı. ben ,kansere kesin çözüm olsa bile bu hastalığa olmayacağını düşünüyorum. bir ağaç düşünün,ağacın kökü,gövdesi onlarca dalı sağlıklı olduğu halde ,bakıyorsunuz bir iki dal kurumuş. bu da öyle bir şey, damar kurumuş,kan taşıyamıyor.o nedenle iğne,lazer vs boş şeyler. bir gözü gören veya gözleri az gören kendini bu yaşama uydursun
  duran kahraman

 28. arzu kale dedi ki:

  başarılı olmuş bir hasta var mı lütfen yazın bunu duymaya çok ihtiyacımız var. dedikleri gibi tekrardan kitap okumak mümkün mü lütfen birileri okusun bu yazımızı ve cevap yazsınn

 29. şule can dedi ki:

  benim babamda sarı nokta hastası 2gözde kuru tip e döndu. yaşken bır gözune fotodınamık yapıldı.ama 3 ay doktora gec gıttıgımız ıcın görme ayn ı sevıyede kaldı duzelme olmadı. şımdı suat arusan adlı doktora sülük tedavisi için göturcem .sülük uygulayıp sonuc alan bır sürü hasta yorumu okudum yüzde 10 bıle artsa bızım ıcın ıyıdır ılerde tamamen kör bıle olabılır yanı yuzde 3 e dusebılır dıyolar sıtelerde. bırde trxcellcenter dıye alman sıtesı var ama 2 yıldır sadece bır sarı nokta hastası kadının sonucları var of f of. lark14@mynet.com lutfen yorumu olan maıl atsın sülük işe yararmı?

 30. namık ergün dedi ki:

  arkadaşlar benim babamda da kuru tip sarı nokta çıktı karşıdaki insanın göz ve kaşlarını biri aşağıda biri yukarıda kırık şekilde görüyordu ANKARA VE İSTANBULDA çok doktorlara götürdük problem çözülmedi biz sülük kullandık 2 seanstan sonra kırılmalar düzeldi ancak surat ları halen karanlık görüyor ayrıca bu sarı nokta tedavisiyle ilgili kandaki yaşlı hücreleri alıp yaşlanmaya bağlı tedavi yapıldığını duydum (not kimse kendi başına sülük kullanmasın)NAMIK ERGÜN MUŞ

 31. aşur aladağ dedi ki:

  kaşkaloğluna babamı götürdüm.sarı nokta teşhisi koydular.Babam 70 yaşında ssk emeklisi.ilk olarak 3 ay( her ay bir tane) iğne vuracaklarını ve sonucuna göre iğnelere devam-tamam kararı vereceklerini söylediler.amaçları kanama olabilecek damarları kurutmakmış.Benim arkadaşlardan ricam emekli olan babamın bu iğneleri ücretsiz olarak nasıl nerde vurdurabileceği konusunda bilgisi olan varsa lütfen bizi aydınlatsın.Bize fiyat iğne başına 600 tl dendi , üniversiteler ücretsiz vurabiliyormu, hangi üniversite hast.de memnuniyet daha fazla.Paylaşan olursa çok memnun olurum. asur_aladag@hotmail.com herkese acil şifalar

 32. hanife dedi ki:

  merhaba son 2 yıldır bu sorunla uğraşıyoruz babam için.İstanbul ve antalyada bu konuda uzman denilecek herkese götürdüm babamı.Akdeniz tıpta babamın gözüne IVTyapıldı. Uygulamada kortizon kullanımasının yan etkılerınden sonradan haberdar olduk fakat ne mutluku bu sorunlarla karşılasmadık. Kortizon uygulamasından sonra odemde buyuk olcude azalma oldu ama zaman ıcınde odem artmaya devam ettı 2 ay once gozune altuzan uygulaması yapıldı.İlk doz ıs yaramadı bır hafta once ıkıncı doz uygulandı. Doktor 3 doza kadar uygulayacagını sonuca varamazsa lazerı dusundugunu soyledı. İlacı devletın odeyıp odememesıne gelınce meslegım gereği(eczacıyım)bu konuda kanımca sızı ıyı aydınlatabılırım. Bu uygulamada kullanılan lucentıs denılen ılacın odenmesı ıcın yasa bağlı makula dejenerasyonu teshısının konulması bunun ffa oct lerle ıspatlanması gerekıyor. Şayet hastada tansıyondan kaynaklanan bır durum varsa tıpkı benım babam gıbı ılacı paranızla almanız gerkeıyor bu durumda lucentısle alltuzanla yapılan calısmalar sonucunda ıkısındedede aynı basarı sonucu elde edılmıs o yuzden daha uygun olan altuzanı sectık bız. Daha genız bılgı almak ısteyen olursa babacanhanife@hotmail.com a maıl atabılırsınız gecmıs olsun

 33. öznur yener dedi ki:

  ben bir seneönce prof halil bahçecioğlu tarafindan heriki gözüme dokuz defa iğne yapidi tekrar görmeye başladim denemenizi tavsiye ederim

 34. süleyman alaşık dedi ki:

  bu iğneyi emeklilere dokuzeylül ün. retina bölümünde emeklilere sadece muayene ücreti karşılığında ücretsiz vuruyorlar ben babamın kontrollerini ve iğnesini orda yaptırıyorum herkese geçmiş olsun

 35. rahime dedi ki:

  bende bugün babaannemi afyon kocatepe üniversitesine götürdüm sarı nokta hastalığı var dediler ve iğne tedavisinin olduğunu söylediler bu iğne tedavisi hastalığı iyileştirmiyo sadece ilerlemesini engelliyo ve diğer göze bulaşmasını engelliyo dediler… %10 etki etmeme olabiliyo %50 olumlu %50 olumsuz olma ihtimalide var ama bi umut biz hastalarımıza öneriyoruz dedi dr bey… daha sonra bu iğne tedavisi olmuş biriyle karşılaştık ve oda herhangi bi sorun olmadığını görme kayıbı yaşamadığını söyledi… ücret olarak bir iğnenin 1500tl olduğunu söyledi bunu şuanda devlet karşılıyormuş ama ocaktan itibaren %10 fark alacaklarmış hastalardan.. bu iğnenin kaç kere yapılacağı kişiden kişiye göre değişiyormuş… ben açıkçası olumlu düşünüyordum ama yorumları okuyunca tereddütlerim olduu.. ama iğne tedavisi olmazsa daha ilerlerse hastalık o zaman kişi başka birine bağımlı olarak yaşama ihtimalide varmış.. herşeyi düşünerek karar vermek gerekli..

 36. yunus kaya dedi ki:

  herkese gecmis olsun arkadaslar ALLAH sifa versin hepinize yorumlari okudum hic ic acici degil bu illet babamdada ortaya cikti henuz igne falan olmadi ama 2ay kadar once katarak ameliyati oldu muaneye gittiginde sari nokta var demis doktor ve vitamin ilaci vermis bana bi akil verin bu igne olayina yorumlara bakilirsa hic girmemek gerek diye dusunuyorum sizlercede oylemi acaba cvp verirseniz sevinirim herkese acil sifalar diliyorum…

 37. nurullah kılınc dedi ki:

  ben dedemi götürdüm antalyada akdeniz tip 3 igne vurdular göz içine 7500tl aldılar daha sonra dünya göze gittim docent dr dediki amca bir yere gitme bu hastalıgın tedavisi yok en son care igne onu bile olmuşsun igne tedavi degil sadece knı dagıtmak ve kanamyı durutmak için işe yarar yapacagın tek iş yılda bir kere hastaneye gidip rutin tedavi olup yeni tedavi yöntemi varmı onu ögren dediler.cok uzucu böyle bir hastalıgın tedavisi yok ne yazık

 38. naci sarıer dedi ki:

  ben sarı nokta hastasıyım gitmediğim doktor kalmadı gözden iğnede oldum nafile kuledibindeki devletin hastanesine gidiyorum sinirlenmemek,sigara içmeme,az yemek,şeker, çiçek yağı , kızartma,beyaz ekmek hemen hemen kullanmıyor ve yemiyorum.sarı kantoron demleyip içiyorum,sabah akşam aç karnına çörek otu yiyorum .bir fincanana akşamdan üç dört tane ceviz islatıp sabah suyunu içip cevizleri yiyorum uykusuz kalmadan kendimi yormadan aktif düzenli spor en önemlisi her gün 7-8 kilometre yürüyorum sol gözüm yüzde 90 san görmüyor diğer gözü böyle korumaya çalışıyorum 30-11-2010 22.30

 39. mert fidan dedi ki:

  ben babamı 2006 dan beri 6 haftada bir doktora götürüyorum .hemen hemen her seferde iğne yapılıyor.biz artık sayamıyoruz ama her 2 gözünede 12 den fazla yapılmıştır.hala devam ediyoruz .maddi olarak karşılamak zor bu uygulamayı hocadan başka yapanı bulamadım.bırakırsam kör olur ugraşması zorlaşır diye düşünerek ne yapıp ediyor genede götürüyoruz .şu andaki görmesini garantilesem 3 aylık periyotlarla kontrole götürmeye razıym .bu konuda güvenilir bir kişinin bilgisine ihtiyacım var .doktorumuz çok iyi ama ne de olsa insan aklıma ticari boyutu varmıdır diye gelmiyor demek yalan olmaz ?

 40. Mesut ÖNCÜL dedi ki:

  Ben 30 yaşındayım gitmediğim gezmediğim dr hastane kalmadı hep olumsuz yanıt aldım.Şimdi siz tedavisi var diyorsunuz kime inanancağız kardeşim.Ben işimden oldum devlet sakat özürlü kadrosunada almıyor.Tedavisi varsa niye geri çevrildim.Hanginiz doğru söylüyorsunuz anlamadık gitti….

 41. yasin koçak dedi ki:

  7 tane igne oldum bir gözüm görmüyor ötekide görme cok azaldı ne yapabilirim

 42. Kerim Demirci dedi ki:

  İnsanları umutlandırıp, bir sürü masraflar yaptırıp umutları üzerinden kazanç elde etmenin etik olmadığını düşünüyorum. Sarı nokta hastalığının tedavisi ülkemizde kesinlikle yoktur. Annemi Dr.Halil Bahçecioğluna götürdük, kuru tip olmasına karşın iğneyle ilaç enjeksiyonu yapıldı, sonra ara verip tekrar gittiğimizde görmeniz zayıf , yapacak bir şey yok, gelin yine iğne yapalım dedikten sonra bu işin ticari amaçlı yapıldığına inanmaya başladım. Emekli insanlar nasıl karşılar bu kadar ağır maddi yükü? Gerçekten bu hastalığa çözüm bulunana kadar hiç bir Dr. hastaları boşuna umutlandırmasınlar, ve bu işi ticarete dökmesinler.