By 26 Aralık 2012 Devamı →

ŞANLIURFA’DA DOMUZ GRİBİNE RASTLANDIŞanlıurfa’da grip belirtileri sonrasında solunum sıkıntısı yaşayan bir  vatandaşta domuz gribi olarak bilinen H1N1  grip virüsü tespit edildi. Hastanın yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü  vatandaşların endişeye kapılmamasını gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi. Domuz Gribinin Belirtileri
Sağlık Bakanlığı, Şanlıurfa’da rastlanan domuz gribi vakası ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 2009 yılında ilk kez rastlanan virüsün domuzlarda görülen virüse benzerliği nedeniyle domuz gribi olarak adlandırıldığı ve bu virüs türünün artık risk teşkil etmediği belirtildi.

Türkiye’deki grip virüslerinin 2004 yılından itibaren çok yakından izlendiği kaydedilen
açıklamada, H1N1 grip virüsünün, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de görülmeye devam ettiği kaydedildi.

Rahatsızlığın uzaması durumunda mutlaka hastaneye başvurulmasıgerektiği bildirilen açıklamada, “Grip; ateş, yaygın kas ağrısı, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kusma ve zaman zaman da ishal belirti ve bulguları ile seyredebilmektedir. Bazen klinik tabloya zatürre de eşlik edebilmektedir. Üç günden fazla devam eden ateş, solunum sıkıntısıve şuur bulanıklığı gibi durumlarda vakit geçirmeksizin sağlık kuruluşlarına başvurulmasıgerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında Şanlıurfa’da rastlanan vaka ile ilgili şu bilgilere yer verdi: “Şanlıurfa ilimizde bir vakada grip belirtileri sonrasında solunum sıkıntısı gelişmiş, eşlik eden kronik hastalığının olması ve takip amacıyla hastanede gözlem altına alınmıştır. Yapılan incelemede H1N1 tipi grip virüsü tespit edilmiştir. Hastanın takip ve tedavisi yoğun bakımda olarak devam etmektedir.”

GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI 

Grip vakasından korunmanın yollarına da dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, aşının yanı sıra bazı tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi. Açıklamada, “Gripten korunmak için; aşılamanın yanı sıra sık sık su ve sabunla ellerin yıkanması, öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burnun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması, mendil yoksa kolun iç yüzüne hapşırılması, içinde bulunulan mekânların havalandırılması, grip belirtileri olan kişilerin kreş, okul ya da işe gitmeyerek evde istirahat etmeleri gerekmektedir.” denildi.

Öte yandan Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü de konu ile ilgili yaptığı açıklamada, H1N1 belirtisi ile hastanede tutulan bir vatandaşın diğer grip vakasından farklı bir önleme ihtiyaç duymadığının altı çizildi.

–  Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.