By 26 Ekim 2014 Devamı →

Sanal Kolonoskopi Nedir?Sanal Kolonoskopi (BT Kolonoskopi)
BT kolonoskopi, kalemden daha ince bir borunun makattan 5-6cm ilerletilmesi ve bu boru vasıtasıyla kalın barsakların gazla gerilmesi sağlanarak BT cihazında yapılan bir çekimdir.

Sanal KolonoskopiBT KOLONOSKOPİ NİYE YAPILIR?

– Kalın barsakların görüntülenmesini sağlar.

– Kalın barsak görüntülenmesinde amacımız erken aşamadayken “kalın barsak kanserini” veya ileride kansere sebep olabilecek “polip” dediğimiz lezyonları saptamaktır.

– BT kolonoskopi son 15 yıldır kullanılmaktadır. Kalın barsak kanseri araştırılmasında 2008 yılında Amerikan Gastroenteroloji Enstitü’sü kılavuzlarına girmiştir. Buna göre 50 yaş üstünde 10 yılda bir konvansiyonel kolonoskopi veya 5 yılda bir BT Kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Ailesinde barsak kanseri veya polip öyküsü olan kişilerde daha sık tarama yapılması önerilir.

KONVANSİYONEL KOLONOSKOPİ NEDİR?

Konvansiyonel kolonoskopide uzun ancak bükülebilir tubüler bir cihaz kalın barsak içinde ilerletilerek değerlendirme yapılır. Cihaz ucundaki kamera vasıtası ile görüntüler elde edilir ve işlem esnasında şüphe çekici bir alan varsa buradan biyopsi yapılabilir.

BT KOLONOSKOPİ KİMLERE UYGULANIR?

– Konvansiyonel kolonoskopi yapılamadığı tüm durumlarda (kalp problemi, önceki zorlu veya yetersiz konvansiyonel kolonoskopi olması, kalın barsak kitlesi yüzünden daha ilerisine gidilememesi,…)
– BT kolonoskopi iyi bir alternatif yöntemdir. Size hangi tip kolonoskopi (konvansiyonel kolonoskopi veya BT kolonoskopi ) uygulanacağına, kendi doktorunuz karar verir.

BT KOLONOSKOPİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Hamile kadın
Çocuk ve gençlerde (özel durumlar haricinde)
Barsak perforasyon riskinin fazla olduğu durumlar

BT KOLONOSKOPİ AVANTAJLARI

Konvansiyonel kolonoskopiye göre, Kalın barsak kanserini saptama sıklığı ile benzer düzeylerdedir, daha az zaman alır,  işlem sırasındaki ve sonrasındaki hasta rahatsızlığı daha azdır, hasta uyumu fazladır, sedasyona gerek kalmaz, barsak dışı alan değerlendirilmesini sağlar, benzer barsak temizliği uygulandığından, gerekirse aynı gün konvansiyonel kolonoskopi yapılmasına imkan verir.

BT KOLONOSKOPİ SINIRLAMALARI

Tanısal amaçlı olması nedeniyle sadece görüntülemeye izin vermesi, Radyasyon içermesi, Başarısı yeterli barsak temizliği ve radyoloğun tecrübesine bağlıdır.

BT KOLONOSKOPİ ÇEKİMİNDE HASTANIN YAPMASI GEREKENLER

·         BT kolonoskopi tetkikinden önce en az 3(üç) gün süreyle “sıvı diyet (tanesiz çorba, komposta, ayran tarzı sıvı)” yapılması gerekmektedir. Günde en az 2-3 litre gibi bol su içilmelidir.

·         Tetkik öncesinde radyoloğunuz tarafından belirlenen değişik barsak temizleme yöntemleri uygulanır. Bu hazırlık bitiminde doktorunuz tarafından farklı bir şey söylenmedikçe çekime kadar olan sürede “oruç gibi” olacak şekilde randevuya gelinir. Hastanede ana bina alt katta “BT-1” ünitesinde incelemeniz yapılacaktır.

·         BT kolonoskopi çekimi için doktorunuz size foley sonda (sarı/kavuniçi renginde ince uzun tüp) reçete edecektir.
Randevuya gelirken bunu ve diğer reçete edilen ilaçları yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

·         Hastanede randevu saatinizi beklerken tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

BT KOLONOSKOPİ NASIL YAPILIR?

·         İnceleme foley sonda adı verilen sarı/kahverenginde kalemden daha ince olan tüpün makattan 5-6 cm ilerletilmesi ve buradan hava verilmesi ile başlar. İnceleme önce sırt üstü sonra yüz üstü yatarken olmak üzere 2 pozisyonda yapılır.

BT KOLONOSKOPİ AĞRILI MIDIR?

Konvansiyonel kolonoskopi ile karşılaştırıldığında hastaların çok daha rahat tolere ettiği ve daha konforlu olduğu bildirilmiştir. Sadece barsakların hava ile şişirilmesinden dolayı  gaz krampı şeklinde barsaklarda gerilme hissedilebilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , ,


Comments are closed.