By 18 Şubat 2012 Devamı →

SAHTE KANSER İLACI UYARISIAmerika’da ortaya çıkan “sahte kanser ilacı Avastin” skandalı, Türkiye’ye de sıçradı. Emniyet Müdürlüğü’nün bir ay önce Roche’un Türkiye temsilciliğini arayarak piyasada “Altuzan” ismiyle satılan söz konusu ilacın sahtelerinin ele geçirildiğini bildirdiği ve bilgi istediği öğrenildi
Amerika Ulusal Gıda ve İlaç Denetim Örgütü’nün (FDA) “Avastin” isimli kanser ilacının çok sayıda sahtesini ele geçirdiklerini belirterek doktor ve hastaları uyarması, tüm dünyada büyük tedirginliğe neden oldu.
Üretici firma Roche ve Genentech, bağırsak, akciğer, böbrek ve beyin kanserlerinin tedavisinde kullanılan ilacın sahtesinin ABD dışında üretildiğini ve içinde etken maddenin bulunmadığını belirtti. Emniyet Müdürlüğü’nün de bir ay önce Roche’un Türkiye temsilciliğini arayarak piyasada “Altuzan” ismiyle satılan söz konusu ilacın sahtelerinin ele geçirildiğini bildirdiği ve bilgi istediği öğrenildi.
FAYDASI YOK ZARARI VAR“Altuzan” isimli kanser ilacının Sağlık Bakanlığı onaylı olduğunu ve SGK tarafından ödendiğini söyleyen Roche Türkiye yetkilileri, piyasada ilaç sıkıntısı olmadığını, pahalı olduğu için kötü niyetli kişilerin vatandaşı dolandırma amacıyla piyasaya sahtesinin sürmüş olabileceklerini, konuyla ilgili araştırma yapıldığını açıkladı.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Atila Karaalp, “İçinde etken madde olmadığı için ilacı kullanan hastaya zarar vermez, ama faydası da olmaz” dedi. Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akıcı ise, “Türkiye’de artık Karekod ilaç takip sistemi ile sahtekârlıklar bir nevi önleniyor, ancak böylesi pahalı ilaçlar bir şekilde maalesef yine piyasaya sürülüyor” dedi.

SAHTE KANSER İLACI ABD’Yİ KARIŞTIRDI

İlaç firması Roche ve Genentech, kanser ilacı “Avastin”in sahtelerinin ABD’de piyasaya sürüldüğünü belirterek doktor ve hastaları uyardı. Bağırsak, akciğer, böbrek ve beyin kanserlerinin tedavisinde kullanılan ilacın ABD dışında üretilen sahtelerinde, ilacın hayati önem taşıyan maddelerini içermediği vurgulandı.

Firmanın sözcüsü Charlotte Arnold, yılda 6 milyar dolarlık satış yapan ilacın sahtelerini içeren şişelerin ülkenin dört bir yanındaki sağlık merkezlerine dağıtıldığını belirterek, “Ancak elimizde kaç tane dağıtıldığına dair bir kesin veri yok” dedi.

Sahte ilaçlar üzerinde “Genentech” damgasının olmadığını söyleyen Arnold, FDA ile ortaklaşa çalışarak piyasada kaç adet sahte şişe olduğunu belirleyeceklerini de sözlerine ekledi.

ALTUZAN 2839 TL’DEN SATILIYOR

“Bevacizumab” etken maddesi, kanser tedavisinde kullanılan bir monoklonal antikor. Roche ve Genentech firmaları tarafından geliştirilen bu kanser ilacı, “Altuzan” veya “Avastin” adıyla piyasada satılıyor. Türkiye’de Altuzan ismiyle satılan kanser ilacının 100 miligramlık olanı 714.07 TL, 400 miligramı 2 bin 839 TL’den eczanelerde satılıyor. SGK, raporlu has taların ilacını karşılıyor


Türk Eczacılar Birliği, medyada çıkan “Altuzan” isimli kanser ilacının piyasada sahtelerinin olduğuna yönelik haberler üzerine bir açıklama yaptıAçıklamada, ilaçların hekim kontrolünde ve mutlaka eczanelerden alınması konusunda uyarı yapıldı.

TEB’den yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye’deki bütün eczanelerde uygulanan İlaç Takip Sistemi ile piyasada sahte ilaç bulunmasının imkansız olduğu vurgulandı. Sistem sayesinde, bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar her aşamasının (hangi eczanede kaç adet bulunduğu, hangi hastaya ne kadar verildiği gibi) sisteme kaydedilerek veri tabanında saklandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu nedenledir ki, eczaneden alınan hiçbir ilacın sahte olması mümkün değildir.

Öte yandan, merdiven altı üretim diye tabir ettiğimiz, kim tarafından nasıl üretildiği belli olmayan ve piyasadaki değerinin çok altında satışa sunulan ilaç ve benzeri ürünler, ‘Amerikan Pazarı’ diye adlandırılan yerlerde ya da internet üzerinden halka sunulmakta, adeta patlamaya hazır birer mayın olarak sağlığı tehdit etmektedir.

Vatandaşlarımızın üzerinde adeta bir kara bulut gibi dolaşan ilaçta sahtecilikle olan mücadelemizin devam edeceğinin altını çizerek, konuyla ilgili tüm yetkili kişileri göreve davet ediyor, konunun araştırılarak bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesini talep ediyoruz.”

Aynı ilaç hakkında sahte uyarısı 2010 yılında tekrar gündeme gelmişti. (Sahte Kanser İlacı Uyarısı)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.