By 02 Mart 2012 Devamı →

SAHTE İLAÇLAR İÇİN İNCELEME BAŞLATILDI“Sahte kanser ilaçlarını Türkiye’de satın aldım”

Ortadoğu, Avrupa ve ABD’de satılan sahte kanser ilacının, Mısırlı bir aracı tarafından Türkiye’de satın alındığı ortaya çıktı.SAWA isimli Mısır firması için çalışan Milad Kemal Ayad isimli aracı işadamı, Reuters’a, 167 kutu ilacı Türkiye’deki Suriyeli bir işadamından aldığını söyledi. Ayad, bunları alırken ilaçların sahte olduğunu bilmediğini de öne sürdü. Sahte ilaçlar California, Teksas ve Illinois’ye kadar ulaştı. Piyasa değeri milyarlarca dolar olan ilacın orijinalini üreten firma, sahte ilaçların içlerinde tuz, nişasta ve bazı kimyasallar bulunduğunu belirtti.

Ortaya çıkarılan bu sahte ilaçlar sadece hapların değil, enjeksiyon yoluyla hastaya verilen ilaçların bile sahtesinin yapılabileceğini gösterdi. Dahası bu ürünler piyasaya gelene kadar o kadar çok tedarikçinin elinden geçiyor ki izlerini sürmek imkansız hale geliyor. Ayad, Reuters’a yaptığı açıklamalarda, “Ben bu malları SAWA aracılığıyla bir Suriyeliden aldım. Elbette sahte olduklarını bilmiyordum” diye konuştu. Ayad, Suriyeli aracının kendisine gösterdiği paketteki ilaçların hakiki gibi göründüğünü de belirtti. Söz konusu ilaçla ilgili daha önce de benzer sahtecilik vakaları yaşanmıştı. Üretici şirket yaptığı açıklamada, 2009 yılında Suriye’de sahte ürünler ele geçirildiğini söyledi.


Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de üretilen sahte ilaçların dünyaya dağıldığı yönündeki iddialar üzerine inceleme başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyada, “Türkiye’de üretilen sahte ilaçların dünyaya dağıldığına” dair haberlerin yer aldığı belirtilerek, dünyadaki en güvenilir sistemlerden biri olarak kabul gören İlaç Takip Sistemi (İTS) ile piyasada bulunan tüm ilaçların, kutu bazında takip numarasıyla kayıt altına alınarak, üreticiden tüketiciye kadar her aşamasının izlendiği belirtildi.

Bakanlık ruhsatlı ilaçların, İTS kapsamında sadece eczanelerde satıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle eczanelerde satışı yapılan ilaçların, haberlere konu olan ilaçlarla hiçbir ilgisi yoktur” denildi.

Açıklamada, haberde konu edilen ilaçların, internet sitelerinden satıldığının tespiti üzerine Teftiş Kurulu Başkanlığınca gerekli incelemelerin başlatıldığı vurgulandı.

Ayrıca sahtesinin merdiven altında üretildiği iddia edilen kanser ilaçlarının üretici firmasından da konunun ciddiyetle takip edilmesinin istendiği belirtilen açıklamada, iddianın tüm yönleriyle adli ve idari takibinin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, vatandaşların hekim önerisiyle ilaçlarını eczanelerden güvenle temin edebilecekleri kaydedildi.

Sahte Kanser İlacı Uyarısı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.