By 20 Haziran 2012 Devamı →

SAHİL ÇAMI (PİNUS PİNASTER)’NIN FAYDALARIPiknogenol, sınavlarda başarıyı artırabilir. Sahil çamı (pinus pinaster) bitkisinin dal kabuklarından elde edilen standardize özüt ‘piknogenol’ adıyla biliniyor. Son yıllarda bu özüt üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalarda birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde yararlı olabileceği ortaya konuldu. Bu nedenle piknogenol taşıyan doğal ürünlere talep giderek artıyor.Yapılan çalışmalardan birinde sağlıklı ileri yaşlarda kişilerde algılamayı artırdığı gözlenmiş. Yeni yayımlanan bir araştırmanın sonuçları ise piknogenolün üniversite öğrencilerinin sınavlardaki algılama ve dikkat performansı üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

İtalya’da bir üniversitede yaşları 18-27 arasında değişen 108 öğrenci seçilmiş. Öğrencilerin performansını daha doğru değerlendirebilmek için seçimde belirli kriterler göz önüne alınmış. Son iki hafta içerisinde herhangi bir ilaç, besin desteği ya da vitamin kullananmar, diyet yapanlar, uykusuzluk, depresyon ve gerginlik sorunu olanlar; sigara içenler ve hamileler çalışmaya dahil edilmemiş.

SANKİ KAMPA GİRMİŞLER

Deney grubuna (53 kişi) sekiz hafta süreyle günde 100 miligram piknogenol taşıyan besin desteği kapsülü verilirken, kontrol grubuna (55 kişi) herhangi bir uygulama yapılmamış. Deney süresince her iki gruptaki gönüllülerin yaşam şekilleri kontrol altında tutulmuş. Günde sekiz saat uyku, dengeli beslenme, diyetteki tuz ve şeker oranlarının azaltılması gibi… Günde sadece birer bardak kafeinli, alkollü içecek ve kahveye izin verilmiş, 20 dakika hafif egzersiz yaptırılmış. Yani öğrenciler bir nevi kampa alınmış. Piknogenol uygulama süresi sonunda öğrencilerin algılama ve dikkatlerindeki değişim uluslararası bilimsel derecelendirme yöntemleriyle değerlendirilmiş. Bu bilimsel değerlendirme yöntemlerine ilaveten öğrencilerin girdikleri sınavlardaki başarıları da karşılaştırılmış.

Değerlendirmelerde piknogenolün kişilerin başlangıç performanslarına ve kontrol grubuna göre zihinsel kapasiteyi artırdığı (özellikle şekil hafızasını kelime hafızasından daha belirgin bir şekilde artırmış) ve anksiyeteyi azalttığı sonucuna varılmış. Aynı şekilde piknogenol verilen gruptaki öğrencilerin sınavlarda daha yüksek başarı gösterdikleri gözlenmiş. Çalışmanın tek olumsuz tarafı sonuçların plasebo (yalancı ilaç) grubu kullanılmadan sadece herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubuna göre kıyaslanarak değerlendirilmesi. Dolayısıyla bu çalışma bir ön çalışma olarak kabul edilerek plasebo kontrollü daha kapsamlı ve programlı araştırmaların yapılması gerekiyor.

İLACA GEREKSİNİMİ AZALTIYOR

Alerjik astım, en yaygın astım tipi. Özellikle çocuklardaki astım şikayetlerinin yüzde doksanı alerjik nedene bağlı. Yetişkinlerde ise bu oran yüzde ellilere düşüyor. Alerjik astıma yol açan polen, mikromantar sporları ya da akarlar gibi etkenler her yerde bulunduğundan öncelikle korunmak ve ilaç tedavisi gerektiriyor.

76 alerjik astım hastası iki gruba ayrılarak, bir gruba altı ay süresince kullandıkları kortikosteroit ilacının (flutikazon propiyonat) yanı sıra günde 100 miligram (sabah 50 ve akşam 50 miligram) piknogenol veriliyor. Diğer grup ise sadece kortikosteroit alıyor (kontrol grubu). Süre sonunda yapılan değerlendirmede piknogenol alan grupta alerjik astım krizlerinin azaltılabildiği, uygulanan kortikosteroit dozunun belirgin bir şekilde düşürülebildiği ve diğer astım ilaçlarına (salbutol vd.) olan gereksinimin belirgin bir şekilde azaltılabildiği görülmüş.

Derin ven trombozu (venöz tromboz), toplardamarlar içerisinde pıhtı oluşmasıdır. 55 gönüllü üzerinde yürütülen bir çalışmada altı ay süresince piknogenol uygulamasının derin ven trombozu oluşumunu belirgin bir şekilde önlediği bildiriliyor.

Sonuç olarak piknogenolün bilimsel çalışmalarla başta antioksidan ve yangı giderici olmak üzere geniş bir etki profili bulunduğu ortaya konulmuştur. Yeni yayımlanan bu klinik çalışmaların da desteklediği üzere piknogenolün son yıllarda kanserlerden kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok tehlikeli hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yararlı olabileceği ileri sürülmektedir.

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Karbonhidrat Emişimini Azaltarak Zayıflayın
* Zayıflama Tutkusu Riske Dönüşmesin
* Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı?
* Radyasyona Bitkisel Çözüm
* Egzersiz Sonrası Vişne ve Kiraz Yiyin
* Zerdeçal Mucizesi ile Tanışın
* Mate Çayı ile Kilo Vermek
* Omega-3 Kapsülü mü Balık mı?
* Sarımsak Hapı Şeker Hastalarında Yararlı mı?
* Sağlık Oyunları
* Artrit Şikayetlerini Hafifletmek İçin
* Düşük Kalorili Beslen Uzun Yaşa
* Anne Sütünü Arttıran Bitkileri Seçerken
* Biberiye Hızlı Düşünmeyi Geliştiriyor
* Zeytin Yaprağı Özütü ile Eklem Tedavisi
* Her Bitki Aktarda Satılmayacak
* Soya Ürünleri ve Yüksek Tansiyon
*
Deva ve Zehir Arasında İnce Çizgi
* Konsantrasyon Sorunlarına Karşı
* Soğuk Alğınlığına Karşı Yeşil Çay
* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.