By 03 Kasım 2011 Devamı →

SAĞLIKLI BUZDOLABI KULLANMA KILAVUZUUzun süre buzdolabında tutulan yiyeceklerin hem bütçeye hem de sağlığa zararı var. Uygun ısıda saklanan sebzeler 4 gün, et ise 1 günden sonra bakteri üretmeye başlıyor.
Yiyeceklerimizin tazeleğini korumak konusunda buzdolabından çok şey bekliyoruz. Sebze ve meyvelerin doğasına aykırı şekilde buzdolabında haftalarca taze kalacağına inanıyor, rafları tıka basa dolduruyoruz. Yiyecekler uygun ısıda tutulsa bile doğaları gereği bekleme süresi yüzünden bozuluyor. Bir bölümü çöpe diğer kısmı yemeklere gidiyor. Ancak üzerlerinde mikroorganizmaların oluşumu başladığı için yemek de zehir oluyor. Hem bütçeyi hem de sağlığı tehdit eden bu durumu değiştirmek elinizde. Mevsiminde az alın, uygun ısıda muhafaza edin, bekletmeden tüketin.
Az miktarda alın bekletmeden tüketin
İngiliz bilim adamları buzdolabındaki tehlikeye dair bir rapor yayımlamıştı. Buna göre buzdolabının sebzelik rafında her santimetrekarede 8 bin tür bakteri bulunduğu ortaya çıkmıştı. Araştırma hijyenik koşullarda saklama, uygun ısıda kısa sürede tüketmenin önemini gözler önüne serdi. Mikroorganizma ve enzimler belirli bir sıcaklık derecesinde faaliyet gösterdiklerine göre besinler soğuk yerde saklanırsa, tazeliklerini koruyabilirler. Buzdolabının en sıcak bölmesi 5-7 derece, en soğuk yeri -4 derece civarındadır. Eti derin dondurucuya koymayıp bir alt bölmeye yerleştirdiyseniz en fazla bir gün sonra tüketmek durumundasınız. Portakal ve armut 1 hafta, kayısı 5 günden sonra tazeliğini yitirir. Ispanak, marul ve domatesi ise 3 günden fazla bekletmeyin. Lahana, havuç ve kereviz en uzun süre tazeliğini koruyan sebzelerdir. Ancak bu sebzeler de bir hafta sonra mikroorganizma üretmeye başlar. Taze fasulye, bakla ve bezelyeyi maksimum 4 günde, taze süt, kaymak ve lor peyniri 2 günde, peynir ve yoğurdu 5 günde, yumurtayı 1 haftada tüketin.
TENCEREDE BEKLETİLEN YEMEKLERDE ZEHİRLİ ETKİLEŞİM MEYDANA GELİYOR
Hava geçirmez kaplarda saklayın
Artan yemekleri tencereyle buzdolabına koymayın. Gıda ve alüminyum etkisi yemeği zehirler. Yemeklerinizi hava geçirmez buzdolabı kaplarıyla soğutun. Tereyağı ve benzeri kahvaltılık margarinlerde nem miktarı fazla olduğundan kolay bozulurlar, bu bakımdan buzdolabının üst rafında saklanması gereklidir. Patates, karanlık, serin, kuru ve hava akımı olmayan yerlerde saklanır. Kuru besinlerin saklandığı yerin nemli olması küflerin çoğalmasına neden olur. Besinler mümkünse raflarda, yerden yukarıda, ağzı kapalı kaplarda birbirlerine benzeyenler bir araya konmak suretiyle saklanmalıdır. Bunun dışında baharatlarınızı da buzdolabında muhafaza edin.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez

Etiketler:, ,


Comments are closed.