By 05 Ağustos 2011 Devamı →

SAFRA KESESİNDEN 8BİN TAŞ ÇIKTISafra kesesinden 8 bin 422 taş çıktıMalatya’da ameliyat edilen bir dozer operatörünün safra kesesinden tam 8 bin 422 adet taş çıktı. Taşları, 4 kişi 1,5 saatte ancak sayabildi.
Safra kesesinden 8 bin 422 taş çıktıÖzel Müjde Hastanesi’ne gelen 48 yaşındaki Mustafa Çelik, Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Şehidoğlu’na muayene oldu.
Bursa’da yaşayan ve Malatya’ya bir taziye nedeniyle gelen Çelik’in, 1,5 ay önce de Bursa’da doktora gittiği, doktorun safra kesesinde taş olduğunu söylediğini anlatan Mehmet Şehidoğlu, hastanın 5 gün önce karın ağrısı, şişkinlik şikayeti ile müracaat ettiğini söyledi.

Şehidoğlu, “Safra kesesi taşını tespit ettik. Ultrasonda teyit ettik. Ameliyat için hazırlıklara başladık. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra da ameliyata aldık. Ameliyattan önce safra kesesi taşla dolu kese şeklinde rapor edilmişti. Biz ameliyat sırasında taşları çıkarmaya başladığımızda çok sayıda taş olduğunu tespit ettik. Ameliyattan sonra hastanemiz personellerinden 4 kişi taşları 1,5 saatte saydı. Sayım sonunda 8 bin 422 adet taş olduğunu gördük” dedi.

Bu taşların 2-3 milimetre ile 5-6 milimetre çapında değişen renkte ve boyutta olan taşlar olduğunu anlatan Şehidoğlu, 4 bin safra kesesi ameliyatı yaptığını ve bu kadar çok sayıda taşı ilk defa gördüğünü bildirdi.

“Daha önce de yine buna benzer bir ameliyatı biz gerçekleştirmiştik ama o zaman 2 bin 890 adet taş çıkmıştı. Şimdi bu hastamızda daha çok taş tespit etmiş olduk” diyen Şehidoğlu, hastayı bir gün sonra taburcu edeceklerini aktardı.

Mustafa Çelik’in aynı zamanda şeker hastası olduğunu ifade eden Şehidoğlu, hastayı kapalı yani kansız ve bıçaksız ameliyat yaptıklarını, şeker hastaları için en ideal ameliyatın bu olduğunu belirtti.

Şehidoğlu, hastanın kısa sürede normal hayatına devam edeceğini kaydetti.
Taşları tespit ettirmek için noter çağırdıklarını anlatan Şehidoğlu, gelecek olan noterin huzurunda taşları tespit edeceklerini ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

‘BU TAŞLARLA EV YAPARIZ’

Hastanın eşi Beyaz Çelik (42) de eşinin safra kesesinden çıkan taşlar nedeniyle şok yaşadığını bildirdi. Çelik, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu taşlarla ancak bir ev yaparız” dedi.

Hastanın kardeşleri de Mustafa Çelik’in safra kesesinden çıkan taşların resimlerini çektiklerini, İstanbul’da yaşayan ağabeylerine göndereceklerini belirttiler.

Mustafa Çelik’in dozer operatörü olduğu ve Mudanya Gümrük Müdürlüğünden emekli olduğu öğrenildi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.