By 05 Ekim 2011 Devamı →

SAFRA KESESİNDEN 165 TAŞ ÇIKTI73 yaşındaki Hürü Cerit’in safra kesesinden 165 adet taş çıkarıldı
Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaşlı bir kadının safra kesesinden irili ufaklı 50 gram ağırlığında 165 adet taş çıkartıldı.
safra kesesinde 165 adet taşCeyhan’ın Muradiye Mahallesi’nde oturan 73 yaşındaki Hürü Cerit, karın ağrısı şikayetiyle yakınları tarafından 2 gün önce özel bir hastaneye götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde hastanın safra kesesinde taş tespit edildi. Dün ameliyata alınan yaşlı kadının safra kesesinden 50 gram ağırlığında toplam 165 adet irili ufaklı taş çıkartıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Sezai Kurt, 14 yıllık uzmanlık hayatında ikinci defa böyle bir vakaya rastladığını ifade ederek, Daha da ilginç olan hastanın şimdiye kadar hiçbir şikayetinin olmaması. Beslenme alışkanlığı ve genetik bazı nedenlerden dolayı insan vücudu bu tür taşları üretir. Ancak hastamızın safra kesesinden çıkarttığımız taşların büyüklüğü çok şaşırtıcı dedi.
Kurt, normal şartlarda safra kesesi büyüklüğünün 8-10 santim olduğunu vurgulayarak, Hastamızı ameliyata aldığımızda safra kesesi iltihaplanmış ve yaklaşık 20 santimlik bir boyuta gelmişti, yani patlamak üzereydi. Ancak müdahalenin ardından hayati fonksiyonları gayet iyi. Kendisini büyük bir ihtimalle yarın taburcu edeceğiz diye konuştu.
Hürü Cerit ise, şimdiye kadar hiçbir şikayeti olmadığını belirterek, Ancak birkaç gündür yemek yiyemez oldum. Sonra karnımda batma gibi bir ağrı hissettim, doktora getirdiler. Ameliyat oldum, şimdi çok iyiyim. Beni kurtaran doktorumdan Allah razı olsun. Bu taşları atmayacağım, gelenlere göstereceğim şeklinde konuştu.- Safra Kesesinden 8bin Taş Çıktı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.