By 12 Ocak 2007 Devamı →

Sadece Aptallar 8 Saat UyurAklı başında olan hiçbir insan, ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz. “Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır.” palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap, bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir.

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım diyerek medyaya konu olan Erdal Demirkıran’ ın “Sadece Aptallar 8 Saat Uyur” isimli kitabı.

Uzmanlar uyku konusunda diyorlar ki, “10 saat uykuya ihtiyacı olan biri 6 saat uyuyabilmişse uykusuzluk içindedir. Uykunun kalitesini süresiyle ölçmemek gerektiğini söyleyen uzmanlar kişinin kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu kendisinin belirleyebileceğini söylüyorlar. Uyku ve uyuma problemleri üzerine yapılan bir araştırmada yetişkin bir bireyin günde 6-7 saat uyumasının gerektiği belirtiliyor, ileri yaş kuşağının uyku süresi ve uykuya ihtiyacı farklıdır. Örneğin yaşlılar daha az uyur”

Erdal Demirkıran ise son kitabında buna itiraz ediyor ve “Erişkin bir insan günde 8 saat uyumalıdır!” diyen uzmanların tersini savunuyor. Demirkıran, 8 saat uyku şarttır fikri sabitine sahip hekimlerin göstereceği muhtemel tepkiyi de pek önemsemiyor. “İnsanlara olan saygım, uzmanlara olan saygımdan daha ağır bastığı için yazdım bu kitabı. Göz göre göre insanların hayatlarını yastığa bağlı geçirmelerini hazmedemedim.”

Kendisiyle son yayınlanan kitabı hakkında görüştüğümüz Erdal Demirkıran’a göre günde 8 saat uyumak bir zorunluluk değil, sadece basit bir önyargıdır. Yazar ideal uyku süresinin 4 – 6 saat arasında değişmesi gerektiğini söylüyor.

UYKUYU AZALTARAK DİNÇ KALMAK MÜMKÜN

8 saat uyumaya alışmış olan bir insanın uykusunu azaltarak da dinç kalmasının mümkün olduğunu belirten yazar Demirkıran, “Uykusunu azaltmak, ya da kitaptaki ifadeye göre uykusunu ideal süreye taşımak isteyen birinin öncelikle hipotalamusuna hükmettiğine inanması gerekiyor.” diyor.

Demirkıran, Kashna Kitap Ağacı Yayınevi’nden çıkan kitabını alan okurlara bir de Hipotalamus hediye ediyor. Erdal Demirkıran, kitabın sağ üst köşesine yerleştirilmiş olan kutuda her okuyucu için bir Hipotalamus var.

Uyku gibi sıkıcı bir konuda roman tadında oldukça neşeli bir eser sunduğunu belirten yazar, var olan önyargıları çökertmeyi hedefliyor.

Demirkıran; “Uyumanın bir zorunluluk olduğunun elbetteki farkındayım, zaten uykuya ya da uymaya karşı değilim. Ben sadece çok uyumaya karşıyım. Diyor ve ekliyor: işin bir de maddi boyutu var; iş göremez, çocuk, yaşlı, hasta ya da özürlüler hariç, dünyadaki bütün sağlıklı insanlar sadece bir gün için 8 saat yerine 4 saat uyuyup, elde edilen 4 saatlik zamanı çalışarak geçirmiş olsalar, yaklaşık 30 milyar dolarlık ek bir kazanç elde edilmiş olur. Bu hesapla bu güç organize edildiğinde Afrika’nın açlık sorununu birkaç günde çözdünüz demektir” diyor.

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım, Adam Dediğin Benim Gibi Olur, İflas Etmenin Yolları, Dünyanın En Akıllı İnsanı’ndan Masallar isimli 4 kitabı daha bulunan Erdal Demirkıran’a tepki toplamaktan korkmuyor musunuz sorusuna da, “Yazdıklarım sıradan şeyler aslında. Tepki toplaması garip geliyor bana. Yani 60 sene yaşayan ve 20 yılını uykuda geçiren bir insana 4 saat uyumayı öğreterek ona ömrünü uzatmayı teklif etmem tepki topluyorsa ben ne diyebilirim? Dünyada yüz binlerce insan savaş tehdidi altında kıvranırken, açlıktan ölen binlerce insan varken birinin çıkıp ‘Uyuma çalış, basit bir önyargıyla ömrünü heba etme!’ demesi tepki toplayacaksa yazmam gereken daha çok konu var demektir.” diye cevap verdi.

erdal demirkıranKİTAPTAN BİR BÖLÜM

” – Kaç yaşındasın?
– 30, dedi Kendyn.
– Yani 5, diye düzeltti Cin. ‘Bakalım ikinci sorumda nasıl zırvalayacaksın?’ diye düşünür gibi kafasını salladı ve ikinci soruya geçti:
– İnsanlar ortalama kaç yıl yaşıyor?
– 60 ,dedi Kendyn.
– Yani 10, diye düzeltti Cin. Kendyn bir matematik öğretmeninin öğrencisine çıkıştığı gibi çıkıştı Cin’e.
– Sen nasıl Cin’sin. Sağır mısın yoksa? 30 diyorum 5 diyorsun, 60 diyorum 10 diyorsun”¦
Cin, öğretmeninden yediği azara aldırış etmeyen asi bir öğrencinin ‘Benim sana ihtiyacım yok!’ ifadesini yüzünde toplayarak, kelimeleri eze eze Kendyn’e bir teklifte bulundu:
– Cık cık cık”¦ Sağır falan değilim, sen hesap bilmiyorsun. İstersen gel beraber hesaplayalım.
Kendyn haklı olduğuna dair hiçbir şüphe taşımadan sessizce dinliyordu. Cin devam etti:
– 15 seneni çocukluğunda geçiriyorsun. Şimdi sorsam, bir şey hatırlamazsın. Yalan mı?
– Doğru, dedi Kendyn, bu hesabın nereye gittiğini kestiremeden.
– 15 seneni de gıvır zıvır işlerle geçiriyorsun,
diye devam etti Cin. Kendyn ‘Nasıl yani, gıvır zıvır işlerden neyi kasdediyorsun?’u soruyordu, kafasını 30 derecelik bir açıyla sağa doğru bükerek. Cin kaldığı yerden, hem de hızını hiç kesmeden konuşmasını sürdürdü:
– Yani saçma sapan televizyon programları, sanal alemlerde garip arayışlar, işe yaramaz oyunlar, aptal saptal diyaloglar, sonuçsuz tartışmaları kasdediyorum. Etti 30.
– Eee?, dedi Kendyn.
– Her gün 8 saatini de uykuda geçiriyorsun, günün üçte biri yani”¦ Bu da yaşadığın 60 yılın 20 yılını uykuda geçirdiğin anlamına gelir. Az önce yaşamadığın ya da yaşadığını zannettiğin 30 yılına bu 20 yılı da eklersek, eder 50. Toplam ömrün 60 yıldı. Düş şimdi 60’tan 50’yi, bakalım ne kalıyor?

*********************************************

Bu kitabı muhakkak okumalısınız. Benim 8 saat uyuma gibi bir problemim yok ve olmadığı halde kitabı çok beğendim

TIKLA İNCELE


ABD’de yapılan yeni bir araştırma, en ideal uyku süresinin 7 saat olduğu savunan bilimadamlarını yalanlar nitelikte.
İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, California Üniversitesinden bir grup bilimadamının 14 yıl süren araştırmasının sonuçları gösteriyor ki, rüyalar diyarında sadece 5 ila 6,5 saat geçirmek sağlıklı bir yaşam için yeterli.

450 kadın üzerinde yapılan araştırmada, katılımcılara sadece uyku alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltmekle yetinmeyen bilimadamları, bu kişileri, kalp ritmleri vasıtasıyla uykularında da izledi.

Araştırmanın sonunda şaşırtıcı veriler elde eden bilimadamları, 5 ila 6,5 saat uyuyan kadınların büyük oranda daha uzun ömürlü olduğunu gözlemledi.
Daha önce yapılan bir araştırmada, en ideal uyku süresinin 7 saat olduğu belirtilerek, bundan fazla ya da az uyumanın kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığı ve yaşam süresini kısalttığı öne sürülmüştü.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Edebi


42 Yorum Var "Sadece Aptallar 8 Saat Uyur"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Allah'ın kulu dedi ki:

  Erdal demir kıranın romanlarını hayranlıkla okudum ve çok da sevdim Fakat bu kitapta uyku saatini 6-4 saaate düşürmek ne kadar verimli olsada bi okadar da insan gun sonunda bitkin kalarak kendini yatağa atıyor. Size dicem o ki her insanın vucutunun yaratılışlı aynı değildri kimi şimandır kimi zayıf kimi kuvvetli ve dirençli kimi de güçsüz ve bitkin sizce bu insan lar için bu uyku adil olurmu? Bence her insan hangi uyku suresinde kendini gune hazır hissdeyorsa onun uykusaati odur

  Sevgilerle

 2. Ey milleti islamin cengaver torunlar ı olan yorumcu arkadaşlarım bu yorumlar netice sin de şu nu anlamak gerekir ki insan rabbini tanısa kendini kolay bir şekilde tanır biz ki 1 asırı aşkın bu görevi yerin e getirmiyoruz ve anlamamız gereken bir hakikatı fehmedememek liğinden doğan bir sorunu şu kitap lar bir nebze bu şorunu kısmi bir şekilde düzelteceğini düşünüyorum ama şunu da hatırlatmak gerekir ki amaçsız sız insan uyur sen ona aptallık desen bile. amacımız olsun şu dünyayı kazanırken ahirete de çalışalım o zaman taşlar yerine oturur .zannedilmesinki bu yorum vaaz gibi oldu haddimde değil ya ben ne imam ne vaiz konservetuar okuyan bi öğrenciyim. selamlarımı sunarım esende kalın

 3. Berna dedi ki:

  Harika bir kitap okuyun derim hemde birkac kez

 4. hayrullah çelik dedi ki:

  bence 7 saat yeterli.5 saatte yeter ama hangi şartlarda çalıştıgına baglı kişinin

 5. KAAN ARAS dedi ki:

  3 GÜN BOYUNCA 8 SAATTEN AZ UYUMAYI DENEDİM VE BAŞARDIM;AMA SORUN ŞU Kİ 4.GÜN UYANAMADIM VE İŞE GEÇ KALDIM.GEÇ KALMA KISMINDAN SONRAKİNİ TÜRKİYEDE ÇALIŞAN HERKES TAHMİN EDİYORDUR.AYRICA ÖNEMLE BELİRTMEK İSTERİM Kİ SAYIN ERDAL DEMİRKIRAN VE TÜM YORUM YAPAN ARKADAŞLAR MAALESEF Kİ:)BENCE ESKİDEN DAHA Bİ DOĞAL ORTAM VARDI HAVA DAHA BİR TEMİZDİ EKSOZ GAZLARI DAHA AZDI VEYA ETRAFIMIZDAKİ BİNALAR GÜNEŞİMİZİ ENGELLEMİYORDU VEYA TRAFİK TERÖRÜ KORNA SESLERİ VEYA GÜRÜLTÜ VEYA DAHA TEMİZ ÇEVRE ASLINDA BURAYA YAZMAYA KALSAM OKUMAZSINIZ DAHA ÇOK ŞEY VAR YEDİĞİMİZ YEMEKLER BİLE ARTIK DOĞAL DEĞİL VÜCUT NASIL KENDİSİNİ 4 SAATTE ONARSIN YANİ İŞİN ÖZÜ ŞU Kİ ESKİDENDİ ERDAL DEMİRKIRAN ESKİDEN UMARIM İLERİDE ALLAH ORMAN İÇİNDE KUŞ CIVILTILARININ ARASINDA BAHÇELİ HUZURLU BİREV NASİP EDERDE O ZMAN GÜNDE 4 SAAT UYURUM:dddNE VAR SANKİ HERKES AĞAÇ DİKSE HER TARAFTA BİR AĞAÇ OLSA OKSİHENİMİZ BOL OLSA DAHA SAĞLIKLI OLSAK NEYSE ÇOK YAZDIM ŞİMDİDEN OKUYAN VEYA OKUMAYAN AYNI DÜŞÜNCEYİ PAYLAŞAN VEYA PAYLAŞMAYAN HERKESE SIHHATLİ YAŞAM DİLERİİM….

 6. hmm dedi ki:

  kitap hoş ama şöyle bir şey war bnce çok az insan 4 saat uykuyla dinç kalabilir…çünkü uyku beynin şarj olmasını sağlar kasların dinlenmesini sağlar…çoğu insan zor işlerde çalışıyorlar… uykusuzluk dikkat bozukluğuna yol açabilir….ve uykusuzluk insanı çok sinirli hale getirebilir…algılama sorunları yaşatabilir…bn lisedeyken geceleri uyumaz ders çalışırdım ve çok az saat uyurdum…bu uykusuzluk yüzündn az daha sınıfta kalıyordum…yani insanın önce dinlenmesi lazım tabi bu kişiden kişiye değişir ancak uyku bizi sonraki güne hazırlayan birşeydir….

 7. Ayşen Durgut dedi ki:

  Her insanın mutlaka okuması gereken bir kitap, elime aldım okumaya başladığım andan itibaren sonunu merak ettiğim bir kitap oldu. Bir solukta bitti bu yüzden Erdal Demirkıran'ı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

 8. tuğba dedi ki:

  ben utanmalıyım sanırım ama elimde degil çalışmadıgım zamanlar gece 4 te yatıp öğlen 3 te zorla kalkıyorum sonra çok pisman oluyorum sanırım kitabı okumalıyım

 9. Cüneyt Bulut dedi ki:

  6 saat kafii :))

 10. güriş türkköylü dedi ki:

  merhaba
  ben kitabı yeni bitirdim aslında dün başladım bu gün bitirdim çok akıcı ve akılcı bir kitap , fakat günde 4 saat uyku konusunda ikna olmasamda günde 10-12 saat uyuyanların hayatlarının nerdeyse yarısını uyuyarak geçirmeleri oldukça vahim bir durum. günde 4 saat uyku programına uymasamda günde 8 saatten fazla uyumamam gerektiğinin farkına vardım. ve kitaptan oldukça fazla feyiz aldım .

  serhat bey e cevap hakkımın doğduğuna inanıyorum . hollandada yaşayan 90 yaşındaki teyze az uyuyup kalan zamanında sağlıklı yaşamış , babanda çok uyuyup kalan zamanında ölümüne çalışıp kendini çok yıpratmış olamaz mı misal olarak . uykunun azlığı (çaok azlığı demiyorum) ömrü kısaltacak bir durum oluşturacağından şüpheliyim doğrusu. bence kitabı okuyun ve öyle yorum yapın . okunmayan bir kitap ve yazarı hakkında yorum yapmakta ne derece doğru tartışılması gereken bir durum

  saygılar..

 11. Serhat AŞĞIN dedi ki:

  Ben kitabı okumadım , ve çok böbürlenen ve herşeyin en doğrusunu bilen insanlarını kitaplarının doğruları anlattığınada pek inanmam.bende sizinle şunu paylaşmak istedim.şimdi size iki tür insandan bahsetmek istiyorum. hollandada bir komşum vardı 90 küsür yaşında bir teyze . takır takır bisiklete biner yürür vs. o yaşına rağmen , muhtemelen o kadın çok düzenli uyudu ömrünce ve ölürkende sünmeden ayakta ölecek. bir de babam var türkiyede ,15 yaşından beri çalışır dııı , durmadan çalışırdııı , sadece vakti olduğu vakit aralığında uyurdu. şimdi 56 yaşında yaklaşık bir 5 seneden beriii çok çabuk yoruluyor, hiç bişi yapmak istemiyor , bitkin , vs… şimdi bir karşılaştırma yapalım , sizce hangisi daha mutlu ve çalışkan??? sizcde hangisi daha akıllı günde 8 saat uyuyarak 90 sene ve sonrasında ( ölene dek) ayakta ve dinç kalan ve ölene dek çalışanmı yoksa kendini 50 senede hırpalayıp bitiren ve yaşamının ondan sonraki bölümünü yaşıyomuş gibi yapanmıı ?? arkadaşlar insanlar bu 8 saat uyuma gerekliliğini uydurmuyorlar, bu dünyanın en aklllı insanı olan yazarımız kadar olmasada bunu söyleyenlerde bişiler biliyor, hiç uzatmaya gerek yok , çevrenizde uyumadan yoğun yoğun çalışan yaşlı insanlara bakın ne dediğimi anlarsınız. ayrıca afrikadaki aç insanları doyurmak için daha fazla çalışmaya değil eşit paylaşmayı öğrenmeye ihtiyacımız varr. bu yazar abimizin kahvaltısında kaç çeşit var bir baksın ondan sonra afrikalı aç insanlar için neler yapılması gerektiği hakkında yorumlar yapsın.
  hatalı bir söz etmişsem af ola!

  saygılar sevgiler

 12. metal banu dedi ki:

  o zaman ben aptallar kralıyım 10-12 saat uyumadan uykumu almış olarak kalkmam..:'(:)

 13. selin irem uluçay dedi ki:

  ben bu kitabı okudum ve uygulamaya geçtim bile. henüz 13 yaşıma bile girmedim. (kitap 16+ olmasına rağmen) yine aynı gün saçlarımın uzaması için bir araştırma yapıyordum ve saç uzaması için uyku yu öneriyor. ne yapmam gerektiğini şaşırmış durumdayım.

 14. erol bekdemir dedi ki:

  bence 6-8 saatten az uyumak aptallıktır. uyku bir bilinç altı düzenleme zamanıdır.uykudaki 6-8 saatlik zaman diliminde beyin 24 saat uyanık kaldığınız zaman diliminden daha hızlı çözümleme analiz yapar.
  yaşadığınız günü bilinç altınızda doğru yada yanlış olarak düzenler. ve yeni bir güne biraz daha emin ve kararlı uyanmanızı sağlar.

 15. Şuayb Eroğlu dedi ki:

  Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V "gününüzün üçde birini uykuya, üçde birini çalışmaya, üçde birini de ibadete ayırın" diyor. Sen benim Peygamberim'den daha iyi bilemeyeceğine göre, aptalın kim olduğu benim için ortadadır.

 16. NoFearBrave dedi ki:

  ben kitabı almıştm yeni okumaya başlamıştm.. sitede yorumlar arasında görünce direk atladımmm :DDD gerçekten dehşet bi kitap ben daha 72. sayfasındaım bitirince kesin hayranlığım daha da artacak !!! özellikle efsane insanlardan örnekler war onların az uyuyarak başardıkları anlatılıyor…onlardan bazıları : LEONARDO DA VİNCİ( ressam,matematikçi,fizikçi,filozof) , İSAAC NEWTON (büyük fizikçi, yerçekimini bulan efsane adam!) , EDİSON (dünyayı aydınlatan adam 🙂 mumu,gaz lambasını,lüksü bulan adam!) we DOSTOYEVSKİ (hayatının bir kısmını hapishanede geçirmiş fakat sürekli işine odaklanmış we efsane kitaplarını yazmıştır!) benm okuduğum yere kadar olan efsane adamlar bunlar 😀 kitabı okuyupda beğenmeyenler beni çok şaşırttı.. gerçekten bilimsel olarak ayrıntılı bir şekilde herşeyi açıklıyorr.. herkesin okuması şart!!! +16 yaş sınırlaması bence şundan ibaret : kız weya erkek 16 yaşına kadar ergenlik sürecindedir onların gelişimi için biraz daha uyumaları iyi olur.. ben 21 yaşındayım 4-6 saat kadar uyuduğum günler oldu we kendimi hiçte yorgun hissetmedim bunu biraz da alışkanlık haline getirdğinzde hiç de zorlanmmıosunz..tabi hergün 8 saat uyuyan biri yarn hemen sadece 4 saat uyumaya kalkarsa zorlanır hatta tekrar wurur kafayı uyur :DD hergün bi saat erken kalksan bu sorun çözülür 4 saat olmazsa bile 6 saat uyumak bence çok kafi…özellikle sabah güneş doğduğunda uyanık olmak çok önemli hatta o wakte keraat wakti deniliyor (keraat wakti güneş doğduktan 45 dak. sonra sona eriyor) bilimsel açıklamaları war bu wakitlerin..birde akşam güneş batmadan 45 dak. öncesinde keraat wakti giriyor..özellikle akşam keraatinde uyumak tehlikeli hafıza kayıplarına neden oluyor..o wakitlerde uyuyan herkes kalktğnda bi aptallık hisseder we akşammı sabah mı karıştırır ( keraat waktini bilmeden önce yaşamıştım 😀 ) bu wakitlerin zararlı olması şu şekilde açıklanıyor : keraat wakitleri dedğimz güneşin doğmasından sonraki we güneşin batmasından önceki 45 dak.larda güneşin zararlı ışıkları yeryüzüne iniyor we uyuyan beyne zarar weriyor.. ayrıntılı bilgi için sizde araştırn! özellikle sabah keraatinde uyanık kalın! isterseniz keraat çıktıktan sonra biraz daha uyuyun farketmez…kendinizi daha dinç we zinde hissedeceksinzz..

 17. mcansl dedi ki:

  kitabı bu kadar kişi tavsiye ediyorsa bu cumartesi alıyorum çok merak ettim 🙂

 18. dilan duran dedi ki:

  ben bu kitabı okudum çk hoştu yalnız aldığım yerde yanındaki kutu yoktu içinde ne olduğunu çk merak ediyorum biri söyleyebilir mi acaba

 19. MUHAMMET AŞÇI dedi ki:

  kitabı okudum beğendim. Gerçekten çoğumuz aptalmışız:-) ERDAL DEMİRKIRANIN yerim seni öSs KİTABINI DAokudum afakat hala uygulamaya geçemedim… ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum …..

 20. kağan keklik dedi ki:

  slm
  kitabı okudum ve erdal demirkıranın okudugum diger birkac kitabı gibi bu kitabıda begendim.eriskin bir insana 4 saat uyuma programlı yapıldıgı zaman yetiyor…bunun ince ayrıntıları kitapta anlatılmıs…ve hakikaten ise yaradıgını söyleyebilirim 🙂 sporcu oldugum icin 4 saat uyku uyuma üstüne fazla gitmedim ancak denedim ve basarılı oldum…su an icin ortalama uyku saatim 7 saat…

  erdal demirkıran ilginc ve akıllı birisi…tasdik belgeli dünyanın en akıllı insanı 🙂

  ancak kitabı elestirmeden önce mutlaka okumalısınız…

 21. armadas dedi ki:

  SELAM,
  KİTABI OKUDUM ..
  BEN BEĞENMEDİM HATTA SIKILDIM
  ÜZERİNDE ZATEN 16+ YAZIYOR YANİ,
  BU DEMEKTİR Kİ 16 YAŞA HİTAP EDEN BİR KİTAP.
  GENÇLERE ÇOK FAZLA UYUMAYIN,ÇALIŞIN,AMAÇLAR EDİNİN,BİR YOL AÇIN KENDİNİZE VSS..
  BU AÇIDAN BAKARSAK BEN ÖĞRETMENİM ÖĞRENCİLERİME TAVSİYE EDEBİLİRİM DEDİM
  HATTA Bİ KAÇ ÖĞRENCİM OKUDU VE CHANGE YAPmIŞLAR ŞU ANDA.
  sevgiler..

 22. meryem dedi ki:

  hipotalamus beyindeki uyku kontrol merkezidir 🙂 kitabi okursan daha iyi aciklamalari var icerisinde. gercekten insani ikna edebilecek bilimsel aciklamalarla insan vucudunun 8 saat uykuya ihtiyaci olmadigi anlatiliyor. Ben cok begendim. Ve hemen baska kitaplarinida okumaya basladim sizde mutlaka okuyun oyle yorum yapin lutfen…

 23. ßeste dedi ki:

  bısı socam sımdı bu kıtabın su kosesındekı kutunun ıcınde ne var bıde hıpotalamus nedır?

 24. FUNDA DURAK dedi ki:

  erdal demirkıran gercekten dünyanın en akıllı adamıdır ister inanın ister inanmayın ama önce onu tanıyın sonra hakkında karar verin

 25. FUNDA DURAK dedi ki:

  valla erdal abi senin dediğin herseyi dogru buluyorum gercekten vaktimizi uyuyarak boşa harcıyoruz.ama seni tanıyanlar bu acıgı ortadan kaldırıyo örn. bn yani bizim okula gelmeden önce 7/9 arası uyuyordum ama artık öle degil neyse sen ne dersen ben onaylarım .bu rada bizim okul bahçelievler kocasinan şehit samet kırbaş endüstri meslek lisesi.

 26. erdal demirkıran bence eli öpülecek adam. Bence bu adam gerçekten dünyanın en akıllı insanı. Ben konu üzerinde oldukça düşündüm ve detaylı bir araştırma yaptım. Eğer bana bu konuda danışmak veya bilgi almak isteyen olursa işte mail adresim firaremre_faraway@hotmail.com Ben 15 yaşımı 26 mayısta dolduruyorum ve planım şu: o günden itibaren günde 3 – 4 saat uyuyacağım. ömrümün üçte birini yatarak geçirmeyeceğim!

 27. aylinceylan dedi ki:

  ben bir lise öğrencisiyim lise 1 kitabınızı okudum ve gerçekten çok beğendim . günde 4 saat uyku dikkatli kullanana çok güsel yetter ama sizinle tanışmayı çok istiuyorum imza gününüz falan olursa lütfen 🙂 bursa/yıldırım

 28. Oğuzhan İnal dedi ki:

  Arkadaşlar Kitap İnsanı çok iyi özetliyor. Süper. Tek kelmieyle. Herkeze şiddetle tavsiye ederim..

 29. xprodoksit dedi ki:

  bundan sonra 23:00' de yatarsanız sanırım sorun çözülecek 🙂

 30. betul gormez dedi ki:

  şu anda o kitabı okuyorum 75. sayfadayım..her gün 8 saat uyuyorum:) ama büyük bir başarı gösterip dün sabah 6 da uyanarak 7,5 saat uyumuş oldum…

 31. elif karadeniz dedi ki:

  bu aradaa erdal demirkıranı cok begeniyorum bir abi olarak tabiiiiiii.o cok sempatık

 32. elif karadeniz dedi ki:

  erdal demirkıranın seminerinde bulundum.kitabını aldım ama henuz okuyamadım.adam manyak komik yani gozlerden yas akıtacak kadar komik.diger kitaplarını okumayı dunuyorum ve anlattıklarının hepsini dogru buldugum gibi bu kitaptada soylediklerini dogru buluyorum

 33. yusuf bal dedi ki:

  aslı polat o zaman sen ömrünün 3 te birini yastığa bağışalamay devam edeceksin e tabi senin tercihin bu:))) erdal demirkıran her kitabında olduğu gibi yine döktürmüş. çok da mantıklı yazıyor. bu kadar tepki çektiğine göre demek ki ilgi de çekmeye başladı. hayırlı olsun diyorum umarım geç olmadan anlayabilirsiniz erdal beyin ne anlatmak istediğini

 34. ASLI POLAT dedi ki:

  ERİŞKİN BİR İNSANIN GÜNDE 8 SAAT UYAMASI ŞARTTIR SİZE KATILMIYORUM

 35. mETE mAX dedi ki:

  Hakan Bey kitabı okursanız eğer bu dediklerinizin benzerlerini fakat daha bilimsel gerçekler halinde bulacaksınız

 36. furkan dedi ki:

  bence aptal insan yoktur düşünen ve kendini bu işin ustasıymış gibi güren insan aslında aptaldır. tekbir:allah ü ekber

 37. Barış BIÇAKCI dedi ki:

  Selamlar,

  Nette yolumu kaybettim ve bu yazı'yı okurken buldum kendimi. Bende uyku düzeni problemi çeken ve bu durumu dönem dönem araştırmış biri olarak, Hakan Tolgay'ın nefis yorumuyla durumu gayet net özetlediğini düşünüyorum. Ellerine sağlık Hakan.

  Sevgiler…

 38. Hakan Tolgay dedi ki:

  Merhaba,

  Bir çok kişisel gelişim kitabı okumama rağmen bende bahsetiğiniz kitabı okumadım. Ancak bilimsel açıdan okuduğum pek çok kitap ve makalede insan bünyesinin günde en az 7 saat uyku uyuması gerektiğini okumuşumdur. Bunun sebebi 4 saat uykudan sonra da dinç kalkılamıyacağınız değil, insan vucudunun anatomisinin 7 saaten az olan uykuya uygun olmamasıdır.

  Uyku temelde 3 ana fazdan oluşur. Eğer uyku düzeni bozulursa beyin hemen 3. faz olan REM fazına atlama yapar. Siz bünyenizde herhangi bir olumsuz değişiklik görmesenizde (kısa dönemde), vücudunuz da fiziksel (kalıcı) hasarlar oluşur ve ileride gün yüzüne çıkar.

  Kalp sürekli çalışır, ömür boyunca ve hiç durmadan. Dinlenmesi şarttır, aksi halde ileride çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.

  Ayrıca gözlerimizinde inanılmaz uykuya ihtiyacı vardır.

  Internet'ten sizde uyku ile ilgili araştırma yapıp tüm organların uykuya ne denli ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz. 4 saatlik uykuyla dinç kalkmak mümkün ancak bu kesinlikle size zarar verir. Birde kişisel gelişim kitaplarındaki yazarları lütfen takip edin. Genelde kitaplarında yazdıklarını asla uygulamazlar 😉

 39. xprodoksit dedi ki:

  Okudum tabi ki. "Benim 8 saat uyuma gibi bir problemim yok ve olmadığı halde kitabı çok beğendim"

 40. ozoz dedi ki:

  mustafacığım yorumuma cevabın için teşekkürler, sitene eklediğin bölüm ve kitabın ismi yazdığım yorum için yeterli sen okudunmu peki savunuyosun?

 41. xprodoksitx dedi ki:

  Özkancığım yorumun için teşekkürler ama KİTABI okumadığın her halinden belli keşke okusaydında öyle karşı çıksaydın. :((

 42. ozoz dedi ki:

  bünyenin uykuyada ihtiyacı var bence bunu saatle sınırlamak anlamsız 8 saati uykuyla geçirmek aptallık oluyorsa faydasız geçirilmiş onca saat ne olur? hiç uyumam 2 saat uyurum 12 saat uyurum keyfim bu benim tembellik yapmak istiyorum 8 saat değil 28 saat uyurum bununda aptallık olduğunu düşünmüyorum. adamın karnı aç uykuylada açlığını unutuğu uyuduğu zaman açlığı aklına gelmiyor karışmayın milletin uykusuna kardeşim!! aptallık uykuyla değil!!