By 06 Şubat 2013 Devamı →

SAÇLARINIZ SAĞLIKLI MI?Saçınız yağlı, kuru, şekil almıyor, dökülüyor ya da uçları hemen kırılıyor… Buna rağmen nasıl önlem almanız gerektiğini, ne tür ürünler kullanmanız gerektiğini de bilmiyorsunuz. İşte bu soruların cevabını almak için Institute of Trichologists’in klinik direktörü, saç bilim uzmanı Keith W. Hobbs’la Londra’da buluştuk.

Öncelikle şunu sormak istiyorum; trikoloji ne demek?
– Trikolojinin öncelikli araştırma alanı saç kayıplarıdır. Saç ve saç derisiyle ilgili sorunların çözümünde uygulanan bilimsel yöntemler bütünü olarak tanımlanabilir.

Trikolojiye, dolayısıyla siz trikologlara neden ihtiyacımız var?
– Pratik olarak dermatoloji ve saç sorunu yaşayan kişi arasında bir köprü görevi görüyoruz diyebilirim. Çünkü insanlar genellikle saç dökülme sorunu yaşadıklarında bir dermatoloğa gitmeyi düşünmez.

Saç kaybı neden yaşanır?
– Saç kaybı, bir sağlık sorunu sebebiyle olabildiği gibi kalıtımsal ve dış faktörlere bağlı sebeplerle de olabilir. Çevremizde her üç kadından biri saç dökülme sorunu yaşıyor bu arada… Bu sorunun temelinde, genetik nedenler dışında, hamilelik sonrasında sıkça görülen dönemsel ve geçici sebepler de yatabilir.

Trikolojiyi ve dermatolojiyi birbirinden ayıran nedir?
– Dermatologlar da saçı inceliyor ancak genelde onların temel ilgi ve uzmanlık alanı, vücudun en büyük organı olan ciltte görülen sorunlar. Trikoloji ise sadece saçla ilgili sorunlarda uzmanlık geliştirmiş bir dal.

Bu durumda bir trikolog ne yapar?
– Öncelikle saç bölgesinde nelerin ters gittiğiyle ilgili bir konsültasyon yaparız. Hedefimiz, sorunun kökenine inerek ona uygulanacak tedavinin şeklini belirlemek ve böylelikle kişiye o problemle ilgili noktasal çözümler sunmaktır.

Saç kaybına neden olan en büyük etken, “genetik” diyebilir miyiz?
– Evet… Diğer büyük etkenler de yaş faktörü ve erkeklik hormonu testosteron… Kadınlarda en sık rastlanan saç kaybı tiplerinden biri, “telogen effluvium” denilen türdür. Hamilelik sonrası gelişen ve normal koşullarda geçici olan saç dökülmeleridir bu… Yüksek ateşli enfeksiyonlar, stres ve her tür sağlık problemi de saç kaybına neden olabilir. Kişilerde, para biçiminde yuvarlak, kel alanlar şeklinde seyreden saç kıran tipi saç kayıpları da görülebilir, hatta kaşlar kirpikler dahil tüm kıllar kaybedilebilir. Alopesi areata, herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan bir hastalıktır.

Rejim yapmak da saç kaybına yol açıyor mu?
– Evet, çok fazla kilo veren kişilerde de saç kaybı görülüyor. Ama bu genelde geçicidir ve dengeli bir beslenme programıyla düzeltilebilir.

Tedavi sürecini anlatır mısınız?
– Vücudun durumuna göre tedavi uyguluyoruz. Kişi eğer kötü besleniyorsa, iyi beslenmesini sağlıyoruz öncelikle. Baktığımız bir diğer şey ise kan tahlilleri. Kan tahliline göre durumu belirliyoruz. Örneğin bir kişide demir eksikliği varsa demir takviyesi kullanması gerekebiliyor. Farklı durumlara farklı tedaviler uygulanıyor.

Sağlıklı saçlara kavuşmak için ne yapmalıyız?
– Sağlıklı olmalıyız! Doğru beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalıyız. Saçları çok fazla kimyasal işlem uygulayarak yıpratmamak da önemli. Saçların rengini sık değiştirmek, saça çok fazla hasar verir. Yüksek ısı ile saçlara şekil veren aletler de onları çok yıpratır. Saçları ısıdan koruyan özel bakım yağları kullanmak yerindedir.

2006’dan beri danışmanlık yapıyor

Trikolog Evrim Bayraktar, 2006’dan bu yana kurucusu olduğu Akademi Saç Terapi’de saç ve saç derisi sorunları konularında danışmanlık veriyor. İngiltere’de trikolojik araştırmalar ve çözüm yöntemleriyle önde gelen laboratuvarlarla çalışmalar yapan Bayraktar, uluslararası alanda edindiği tecrübeyi ve çözümleri saç sorunu yaşayan kişilerle paylaşıyor.

Nilüfer Pazvantoğlu – Hurriyet

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.