By 30 Temmuz 2011 Devamı →

SAÇLARIMIZ NEDEN DÖKÜLÜR?Saçlarımız neden dökülüyor?

Mevsim değişimiyle beraber hızlanan saç dökülmesi probleminin altında ciddi sebepler yatabilir. Bu nedenle zamanında bu soruna odaklanmak şart. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe sorularımızı yanıtladı.
Saçlarımız Neden Dökülür?

Genetik özellikler, hormonlar, bilinçsiz kozmetik kullanımı, ilaçlar, kansızlık, ateşli hastalıklar, mantar hastalıkları ve stres saç dökülmesine neden olabiliyor. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, saç dökülmesine sebep olan etkenin bulunmasıyla sorunun çözülebileceğini belirtiyor.

Saç dökülmesi ne zaman ciddi bir sorun haline geliyor?

Saç dökülmesi, insanların estetik nedenlerle son derece önem verdikleri bir sorundur. Vücuttaki tüm kıllar gibi saçlar da oluşur, gelişir ve bir süre sonra yenilenmek üzere dökülürler. Günde ortalama 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Saç dökülmesi yakınması olan hastadan bir hafta boyunca banyo, yastık ve taraktaki saçları toplaması istenir ve ortalama günlük dökülme hesaplanır. Ayrıca saç dökülmesinin derecesini, tipini belirlemek için çekme testi ve saçlı deri muayenesi yapılabilir. Mikroskobik olarak saç kılları ve kökleri incelenerek fotoğrafları da çekilebilir. Bazı dökülmelerde kesin tanı için saçlı deriden biyopsi alınması da gerekli görülebilir. Dökülmenin nedenini belirlemek için; kullanılan ilaçlar, son bir yılda geçirilen hastalıklar, kilo kaybı, saça uygulanan işlemler, hormonal bozukluklar, stres durumları, sorgulanmalı. Laboratuvar testleri yapılmalı.

En sık görülen saç dökülme nedenleri neler?

Hormonal nedenler arasında tiroid bezinin az veya çok çalışması (guatr), doğum sonrası dönem, menopoz öncesi ve sonrası sayılabilir. Beslenmeye dayalı nedenler ise protein, demir, esansiyel yağ asidi, çinko ve biotin eksiklikleridir. Kullanılan ilaçlar da saç dökülmesini hızlandırabilir. Doğum kontrol hapları, tiroid ilaçları, A vitamininin fazla alımı, bazı kanser, tansiyon, gut hastalığı, psikiyatri, bağırsak paraziti ilaçları ve kan sulandırıcılar etkili olabilir. Ayrıca kansızlık, cerrahi operasyonlar, geçirilen ateşli hastalıklar, lenfomalar, bağırsak hastalıkları ve bağ dokusu hastalıkları da önemli sebepler arasındadır.

Peki sorunun tedavi süreci nasıl?

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri bulunabilirse, tedavi nedene yönelik olarak yapılır. Neden saptanamazsa ağızdan jelatin, biotin veya multivitaminler verilebilir. Saçlı deriye yerleşen pek çok deri hastalığı nedeniyle o bölgedeki saçlar dökülebilir. Saçlı deride en sık görülen cilt hastalığı kıl kökü iltihaplanmalarıdır. Sıklıkla strese bağlı olarak ortaya çıkan değişik büyüklüklerde saç, kaş, kirpik ve vücut kılı dökülmelerine ise pelad (alopesi areata) denilir. Bu sorunun tedavisinde ise ilaç tedavisi, ultraviyole A tedavisi ve saç ekimi uygulanabilir.

Mantar hastalıkları saç dökülmesini nasıl etkiler?

Deri hastalıklarının en sık görülen bir grubu da mantar hastalıklarıdır. Saçlı deride yerleşen mantar hastalıkları saçlarda kırılma, grileşme, incelme ve deride kepeklenme ile ortaya çıkar. Mantarlar hayvanlardan, topraktan veya hasta insanlardan sıkı ve uzun süreli temasla bulaşabilir. Ortak kullanılan giysiler, havlular, terlikler, çoraplar, ayakkabılar, hamam, banyo, plaj, otel odaları en çok görülen bulaşma yollarıdır. Mantar hastalığı hayvanların derisinde tüy dökülmelerine neden olur. Hastalık tedavi edilmezlerse insanlara bulaşır. Saçlı derideki mantar hastalıkları yalnız çocukluk yaşlarında görülür. Ergenlikten sonra saçlı derinin yağ bezlerinde değişiklikler oluşur ve mantarların saçlara, saçlı deriye yerleşmesine engel olurlar. Tedavi sonucunda hiçbir iz bırakmadan kaybolurlar. Saç mantarı rahatsızlığı bir ayda, hastalığın yerleştiği bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanıldıklarında tedavi edilebilir.

Benzer Makaleler :

Kuruyan Saçlara Yoğutlu Bakım Suna Dumankaya
Boyalı ve Yıpranan Saçlara Kekik Yağı Suna Dumankaya
Leyla Çabuk Saç Dökülmesine Deva mı?
Suna Dumankaya’dan Saç Bakım Önerileri
Saçlara Hayat Veren Öneriler
Uzun Süreli Saç Dökülmesi Varsa
Saçlara Yapılan Yanlışlar Dr. Yasemin Amato
Saç Dökülmeleri Artıyor Dr. Ceyda Şener
Dökülen Saçlara Ekmekli Bakım Suna Dumankaya
Bitkisel Saç Bakım Önerileri
Saç Ekiminde Yeni Yöntemler Dr. Ceyda Şener
İkbal Gürpınar Saç Maskesi Tarifi
Saç Bakım Kürü Ebru Şallı
Muzlu Saç Maskesi Suna Dumankaya
Saç Dökülmesine Doğal Losyon
Saç Bakım Önerileri
Saçlara Parlaklık Veren Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Saç Bakım Önerileri Tülin Sahin
Saç Dökülmesini Durduran Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Saç Hakkında Bilmedikleriniz
Ünlülerin Saç Maskeleri
Ünlülerden Saç Bakım Önerileri
Saçların Hızlı Uzaması İçin
Saç Dökülmesini Durduran Formül
Saç Neden Dökülür? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Kantaron Yağı ile Saç Kürü Dr. Elif Güveloğlu
Yıpranmış Saçlara Son Doç.Dr. Alev Eken
Saç Köklerini Güçlendiren Bitki Losyonu Leyla Çabuk
Saç Köklerini Onaran Bitki Lapası Leyla Çabuk
Saç Bakımı – Video Suna Dumankaya
Dökülen Saçlar İçin
Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Isırgan Otu ve Saçlar
Saçlara Parlaklık Veren Üç Maske

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, ,


Comments are closed.