By 30 Ocak 2011 Devamı →

SAÇLARA HAYAT VEREN ÖNERİLERGisele gibi çıkık elmacık kemiklerine, Fergie gibi kaslı kollara, Angelina jolie gibi dudaklara birkaç küçük operasyonlarla sahip olabilirsiniz. Düzenli beslendiğiniz takdirde zayıflamanız, selülitlerinizden kurtulmanız mümkün. Kısacası ameliyat ya da neştersiz uygulamalarla bir nebze de olsa hayalinizdeki görüntüye sahip olmak elinizde.
wwwprodoksit.comSaçlara Doğru BakımAncak saç tipiniz söz konusu olduğunda bu imkânsız. Düz saçlılar iri dalgalara, kıvırcık saçlılar ise düz saçlara sahip olmayı hayal ediyor. İnce telli saçlara sahip olanlar çeşitli bakımlar ile saç tellerini yoğunlaştırmaya çalışırken, kalın telliler şekillendiremedikleri saçları için yumuşatıcı bakımlara yöneliyorlar. Ancak ne yaparsak yapalım sonuç hep aynı oluyor. Sonuç olarak saç tipiniz ve renginiz ne olursa olsun her saç için bir kullanma kılavuzu mevcut.Her saç tipine uygun bakım yöntemleriyle, saç şekillendirmesi hakkındaki doğru uygulamaları sizin için araştırdık.
ADIM 1

SAÇLAR HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR

Tarihten bu yana saçın kadınlar için önemli bir unsur olduğu bizlere sık sık hatırlatılıyor. Edebiyatta bir kadını betimlerken ilk önce saçlarından bahsediliyor. F.Scott Fitzgerald, eşi Zelda’yı; “Saçlarının parlaklığı onu hayatımda gördüğüm en güzel kadınlar biri kılıyor” diye betimlerken, Tolstoy kitaplarında sık sık ‘parlak saç’ tanımlamasını kullanıyor. Günümüzde kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri kuru, dökülen ve sert saçlara sahip olmak. Üstelik nasıl tedavi edileceği konusu ise oldukça karışık. Sonuç olarak aslında yanlış olan birçok bakım yöntemi hayatımızı esir altında almış durumda. Bu yanlışların doğrularını öğrenerek saçlarınızı özel bir bakıma tabi tutabilirsiniz.

Saçları her gün yıkamak dökülmesine neden olur.

Saçları sık sık yıkamak dökülmesine değil, tam tersine yağlanmasına neden olabilir. Tabi bu her saç tipi için geçerli değil. Düz ve ince telli saçlar her gün yıkanmadığı sürece çok yağlı görünebilir, bu yüzden bu tip saçlara sahip kadınların saçlarını her gün yıkamalarından başka çareleri yok. Diğer saç tiplerine sahip kadınların ise haftada iki ya da üç kez yıkamaları yeterli olacaktır. Ancak burada kullandığınız şampuanın da etkisi büyüktür.

Haftada bir kez gerçekleştirilen derin nemlendirici bakımlar, saçta meydana gelen hasarları tedavi eder.
Aslında bir anlamda doğru ama derin nemlendirici bakımların saçınızı yıkarken kullandığınız saç kremlerinden hiçbir farkı bulunmuyor. Bir anlamda saçınızı nemlendirmek arabanızı cilalatmaya benziyor. Kusurlar kapanıyor ve daha parlak görünüyor ama değişen sadece dış görünüm, içerisi hâlâ aynı olduğundan pek tedavi edici etkiye sahip değil. Saç sadece nem kazandığı için kısa süreliğine rahatlıkla taranabiliyor ve daha az elektrikleniyor.

Saç uçlarını ne kadar sık keserseniz o kadar çabuk uzar.
Her saç telinin hücreleri birbirinden ayrıdır ve her birinin kırılmasının nedeni kendi içerisindeki ölü proteinlerdir. Saç uçlarını kesmeniz ölen proteinlerin tekrar canlanmasına yardımcı olmadığı gibi, kesim gerçekleştiği saç diplerini bildiren özel bir mekanizma da bulunmuyor. Saçlarınızın uzamasını sağlayan da saç dipleri olduğuna göre ayda bir kuaföre gidip servet harcamanızın hiçbir faydası yok. Sadece kırıklar yok olduğu için saç daha bakımlı bir görünüme sahip oluyor.

Saç fön makinesiyle kurutulduğu zaman elektriklenme meydana gelir.
Aslında bu teori tam anlamıyla yanlış sayılmaz. Ancak suçun tamamını fön makinelerini atmamak gerekiyor. Her ne kadar yoğun miktarda ısı saçı nemsiz bırakıp keratinini yok ediyorsa; elektriklenmesine tek başına neden olmuyor. Islak saçı fırça yardımıyla zorlayarak taramak ve fön makinesini saça tuttuğunuz mesafede yardımcı etkenler arasında yer alıyor ama korkmayın yeni nesil fön makinelerindeki ayarlar ile artık bu soruna da son vermek mümkün.

Yumurta sarısı, zeytinyağı, mayonez ya da avokado saç için ideal nemlendirici bakımlardır.
Yağ içerikli besinler ve yağlar saçın nemlendiğini hissetmenize neden oluyormuş gibi görünse de aslında sadece saç tarafından, parlak ama yağlı görünmesine neden oluyor. Bu yüzden evde kendi tarifinize göre bir nemlendirici hazırlamak yerine, markaların geliştirilmiş ürünlerinden birini denemenizde fayda var. Sonuç olarak bu ürünler saçın yapış yapış olmasına neden olmuyor.

ADIM 2
HER CİLT TONUNA UYAN SAÇ RENGİ FARKLIDIR.
Her ne kadar saçımızı boyatmak için saatlerimizi kuaförde geçirsek de, aslında bize en yakışan saç rengi kendi doğal rengimizdir ama bunu kabul etmek zor, değil mi? Kendimize yakışmasa bile sırf değişiklik olsun diye farklı renkleri denemekten kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. İşte bu durumda önemli olan en yakışanı keşfetmek. Doğru saç rengi ve gölgeleri makyajsızken bile etkileyici görünmenizi sağlayabilir. Nasıl yüzünüzde kızarıklıklar olduğu zaman daha da belirginleştirdiği için kırmızı triko giymekten kaçınıyorsanız, aynı durum sıcak tonlardaki saç renklerinde de geçerlidir. New York’un ünlü saç boya uzmanı Kyle White, bu yüzden saç renginizi seçerken cilt tonunuzu baz almanız gerektiğini belirtiyor.

KOYU TONLAR
White; ideal koyu saç renk tonunuzu öğrenmek için çocukluk fotoğraflarınıza bakmanızı öneriyor. “Çocukken sahip olduğunuz doğal saç renginiz size yüzde 90 en çok yakışan renk olacaktır. Ergenlik çağıyla birlikte çoğu kadının saç rengi daha da koyulaşır ve parlaklığını kaybeder” açıklamasını yapan ünlü kuaför, çok koyu bir saç renginin sizi daha sert ve yaşlı gösterebileceğini dile getiriyor. Özellikle de 35 yaş üstüyseniz…

white’in; “Eğer kendinizi çok yorgun görünüyor hissediyorsanız ve çizgilerinizin her zamankinden daha çok belirgin olduğunu, kuaförünüze gidip yüz etrafınızdaki saç bölgesine iki ton açığında gölgeler atmasını isteyebilirsiniz” önerisi ise oldukça etkileyici. Ancak gölgelerden hoşlanmıyorsanız, iki ayda bir parlatıcı şeffaf boyalardan (gloss) kullanabilirsiniz. Parlak saç her zaman cildinizi daha canlı gösterir. Örnek alın: Halle Berry, Sandra Bullock, Eva Mendes…

ALTIN DOKUNUŞ

Saç renginiz kesinlikle cilt tonunuzla aynı olmamalıdır. Aksi takdirde sürekli hastaymış gibi soluk benizli bir görünüme sahip olabilirsiniz. Örneğin platin sarısı son zamanlarda çok gözde, ancak çok açık tenliyseniz, bu saç rengiyle Albinolara benzemeniz mümkün. Bu yüzden sarı rengini şeftali tonlarında gölgeler ile renklendirebilirsiniz. “Daha sıcak tonlar yanaklarınıza doğal bir pembelik kazandırır” diyen ünlü yıldızların kuaförü Rona O’Connor, sarı saç renginin mavi ve yeşil gözlere sahip olanlara çok yakıştığının altını çiziyor. Ayrıca eğer cildiniz bronzlaştırıcı kremlerden dolayı altınımsı görünüme sahipse, eflatun bazlı bir şampuan kullanarak sarı gölgeleri nötrleştirip, cildinizin daha canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Örnek alın: Jennifer Aniston, Uma Thurman, Drew Barrymore, Blake Lively…

KIRMIZI PARLAKLIK

Kahverengi bazlı, bakır rengi gölgeler sarı saçlarda oldukça etkileyici bir görünüm yaratıyor. Ancak O’Conner gölgelendirme de çok fazla sıcak tonlar kullanmamaktan yana… Altın bazlı bakır rengi sizin olduğunuzdan daha soluk benizli görünmenize neden olabilir. Bu yüzden ünlü kuaför soğuk renk skalasından bir kırmızı tonu seçerek, yanaklarınıza doğal bir pembelik kazandırabileceğinizi dile getiriyor. Tabii saçınızın parlaklığını koruyarak… Parlak saçın çok sağlıklı göründüğü gerçeğini unutmamak lazım. Bu parlaklığı da altın bazlı renklerle gölgelendirme yaparak elde edebilirsiniz ama eğer kuaföre gidecek zamanınız yoksa, saçınızı sık sık renk ve parlaklık veren şampuanla yıkamayı deneyebilirsiniz. Kızılın en çabuk akan saç rengi olduğunu unutmamalı, bunu göz önünde bulundurarak saçınızı ara sıra su yerine kuru şampuan kullanarak temizlemelisiniz. Örnek alın: Amy Adams, Debra Messing, Julianne Moore…

ADIM 3
MALZEMELERİNİZİ SAÇ TİPİNİZE GÖRE BELİRLEYİN
Kadınlar saçları için bakım ve şekillendirici ürün seçerken, elde edecekleri sonucu baz alıyorlar. Oysa burada dikkat edilmesi gereken saç tipiniz; çünkü her saç telinin ihtiyaç duyduğu vitaminler birbirinden farklıdır. Bu yüzden saç hakkında bildiğiniz yanlışların doğrularını öğrendikten ve doğru renge karar verdikten sonra kendi saç tipinizi keşfederek bakım seansına devam edebilirsiniz. Hiç merak etmeyin, Pantene’nin araştırma ekibinde yer alan doktorlardan Jeni Thomas’in deneyimleri sizleri en doğru şekilde yönlendirecektir.

İNCE TELLİ SAÇLAR

“İnce telli saçlarda normal saçlara nazaran çok daha az protein bulunmakta. Bu yüzden de şekillendirmesi oldukça zor gibi görünüyor. Oysa doğru ürünlerle etkileyici yoğunlukta saçlara sahip olabilirsiniz.” açıklamasını yapan Thomas, şekillendirmeye saçı yıkarken bazı unsurlara dikkat ederek başlanması gerektiğini belirtiyor. Yıkama sırasında birçok ürünü bir arada kullanmak yağlı ve zayıf saçlara sahip olmaya neden olabiliyor. Bu yüzden Thomas, derin temizleyici bir şampuan ile sadece uçlara uygulanacak hafif bir saç kreminin etkili olacağını dile getiriyor. Saçı kuruttuktan sonra zayıf telleri güçlendirecek içerisinde vitamin olan bir jel ya da köpük kullanmayı deneyebilirsiniz. KesinliHe yoğun, silikon içeren serumlardan uzak durmalısınız. Şekillendirmede ise doğal dalgalar verecek maşalar kullanabilirsiniz.

HACİMLİ SAÇLAR

Hacimli yoğun saçların diğer saç tiplerine göre yüzde 40 daha fazla suya ihtiyacı olduğunu dile getiren Thomas, bu nedenle saçta aşırı nemlenme olduğu zaman elektriklenmenin, aşırı kuruma olduğu zaman ise çatallaşmanın meydana gelebileceğini dile getiriyor. Bu durumu engellemek için ise hacimli saçlar ıslak oldukları zaman daha kolay nemlenebildiğinden saçı yıkarken nemlendirici etkiye sahip şampuan ve saç kremi kullanmanızı öneriyor. Ayrıca Thomas, şekillendirmede içerisinde amino asit kullanıldığı takdirde saçta
elektriklenmenin en aza indirilebileceğini dile getiriyor. Maşa ve düzleştirici gibi saç şekillendirici aletlere olumlu cevap veren saç tiplerinden biri olan hacimli saçlarda tek dikkat etmeniz gereken çok kısa katlara sahip olmamak ve saçlarınızı tararken seramik fırçalar kullanmak.

ZARAR GÖRMÜŞ SAÇLAR

Bilindiği gibi günümüzde kadınların yüze 60’mdan fazlası saçlarını gerek ihtiyaç gerekse zevk için boyatıyor. Boyanın her ne kadar zarar vermediği söylense de, saçın kendini korumasını yardımcı olan tabakanın yok olmasına neden oluyor. Bu yüzden boyadan ya da ısıdan zarar görmüş saçların bakımında ve şekillendirmesinde daha farklı ürünler kullanılması gerekiliyor. Özellikle vitamin ve mineral içerenlerden yana tercihinizi yapmaksınız. Bu ürünler saçınızı temizlerken, güçlenmesine ve kendi kendini tedavi etmesine yardımcı oluyor. Ancak tedavi sırasında güneş ve hava kirliliği gibi dış etkenlerden korunmanız gerekiyor. “Zarar görmüş saçlara sahipseniz, saçınızı şekillendirirken maşa gibi şekillendiricilerden uzak durmalı ve kullandığınız ürünlerin koruyucu etkiye sahip olmasına dikkat etmelisiniz” açıklamasını yapan Danilo, turmalin ile geliştirilmiş fön makinelerin saç üzerindeki zararının oldukça az olduğunun da altını çiziyor.

KIVIRCIK SAÇLAR

“Kıvırcık saçlarda her kıvrım saç kırılması için uygun noktalar olarak biliniyor. Bu yüzden saçlarınızı bakıma alırken özellikle bu noktaları hedef almalısınız” açıklamasını yapan Jeni Thomas, kıvırcık saçların ince tellilere göre daha kuru olduklarım dile getiriyor. Saçın ihtiyacı olduğu doğal yağ dalgalardan dolayı yayılamadığmdan köklere de zarar vermeye başlıyor. Bu yüzden saçınızı yıkarken yoğun protein içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Haftada bir gerçekleştireceğiniz nemlendirici maskeler kuruluktan dolayı soyulmuş kafa derisinde yumuşamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca kıvırcık saçlarda şekillendirici ürünleri uygulama yönteminiz oldukça önemli. Saça ıslakken hafif jel ya da saç serumu uyguladıktan sonra kurutup şekillen dalgaları belirginleştiren bir sprey ile tamamlayabilirsiniz. Vigolu bir saç kurutma makinesi size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. www.xprodoksit.com

* Isırgan otu ve Saçlar
* Dökülen Saçlar İçin
*
Saç Neden Dökülür? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
*
Saç Dökülmesini Durduran Formül Prof.Dr. Ahmet Maranki
*
Saç Bakım Kürü (Video) Ebru Şallı
*
Saç Dökülmeleri Artıyor Dr. Ceyda Şener
*
Saçlarınız Kışa Hazır mı? Dr. Elif Güveloğlu
*
Saçlara Yapılan Yanlışlar Dr. Yasemin Amato
*
Uzun Süreli Saç Dökümesi Varsa Doç. Dr. Emel Güngör
*
Bitkisel Saç Bakım Kürleri
*
Dökülen Saçlara Ekmekli Bakım Suna Dumankaya
*
Saç Bakım Önerileri tülin Şahin
*
Saçlara Parlaklık Veren Üç Maske
* Saç Bakım Önerileri Suna Dumankaya
*
Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Prof.Dr.Osman Müftüoğlu
*
Doğal Hızlı Saç Uzatma
* Yıpranmış Saçlara Son Doc.Dr. Alen Eken
*
Kantaron Yağı ile Saç Bakımı Dr. Elif Güveloğlu
*
Saç Dökülmesini Durduran Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
*
Saç Ekiminde Yeni Yöntem Dr. Ceyda Şener

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, , ,


Comments are closed.