By 25 Kasım 2015 Devamı →

Saçınız Artık Hızlı Uzamıyor mu?Saçlarımız eskisinden daha çok boya ve föne maruz kalmaktadır. Bu kadar çok fön ve boya saçta nemin azalmasına, dolaylı olarak kırıkların oluşmasına ve bu nem takviye edilmediği zaman da saç telinde kopmalara neden olmaktadır.

saç uzatmaGünümüzde birçok kadının saçla ilgili sorunlarından biride saçlarının istedikleri gibi uzamamasıdır. Bunun sebeplerine baktığımız zaman, kadının eskiye nazaran çok stresli bir hayatının olmasını görmekteyiz. İş yerinde erkek gibi mücadele ederken evde ki sorumlulukları da devam etmektedir. Bu da bir şekilde stres olarak kadına geri dönmektedir. Aynı zamanda kadınlar bu temponun içinde sürekli bakımlı olmak durumundadırlar.

Aynı zamanda toplumda kadına sürekli empoze edilen çok ince ve zayıf olma hali, zaman zaman kadının yeterince iyi beslenmemesine, yeteri kadar protein almamasına neden olabiliyor. Aslında saçımızın sağlıklı olması beden sağlığımız ile çok ilgilidir. Sağlıklı saçlar için öncelikle sağlıklı beden de şarttır. Bu noktada proteinden zengin beslenmek ayrı bir önem taşımaktadır. Kırmızı et, balık, yumurta gibi…

Saçlarımızın nemini daima korumak çok önemli. Piyasada bu anlamda çok seçenek mevcut. Gerek püskürtme şeklinde olan, krem şeklinde olan, maske şeklinde olan ürünler işimize yarayacaktır. Argan yağı da saç uçları için iyi bir nemlendiricidir.

Bunun dışında saçlarımız öncesinde de bahsettiğimiz gibi boya işlemine maruz kalabiliyor. Saçlarımızın nemini korumak adına, genellikle dip boya tercih edilmelidir. Saç 5- 6 ayda bir komple boyanmalıdır. Aksi takdirde öncesinde bahsettiğimiz gibi yine saçta kopmalar ve kırılmalar meydana gelebilir. Dolayısıyla saç uzamıyormuş gibi bir görünüm alır.

Aslında saçlarımızın uzaması kişiye özgüdür .Normalde saçlarımız bir ayda 1 cm ila 1.5 cm arasında uzar. Saçın uzaması bunun altında ise yukarıda bahsettiğim yöntemlerle normale çekilebilir.

Bir diğer önemli noktada saç kırıklarından mutlaka kesilerek arındırılmalı, böylece saç daha sağlıklı uzayacaktır.

Bir diğer noktada özellikle yazın saçımız daha çok Güneş ışığı, deniz ve havuz suyuna maruz kalarak nemi azalır, durulanmayan saç kremleri de saçın nemini korumada bize yardımcı olacaktır.


Saç Uzamasına Yardımcı Patates Kürü

Soğan suyu dışında saç uzaması için patates de kullanabilirsiniz. Patates A vitamini, B vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yeterince vitamin almazsanız saçlarınız da kuru ve kırılgan olur. Saçlarınızı güçlendirmek için mutlaka vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri almalısınız. Patates suyunu saçlarınıza doğrudan uygulayabilirsiniz. Sadece 3 ya da 4 patatesi rendeleyin ve ezerek suyunu sıkın. En az 15 dakika boyunca patates suyunu saç derisine masaj yaparak uygulayın. 15 dakika da bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler :

• 3 adet patates

•  1 yumurta sarısı

• 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı :

3 adet patatesi rendeleyip suyunu sıkın. Patates suyuna yumurta sarısı ve bal ekleyerek karıştırın. İyice karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra saç diplerine uygulayın. Yarım saat bu şekilde karışımı saç diplerinde bekletin ve ardından hafif ve doğal bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Yumurta sarısı ve bal kuru saçlar için oldukça faydalıdır. Patates suyu ise saçların nemini en iyi şekilde karşılayan bitkisel bir çözümdür.

Diğer Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.