By 26 Ağustos 2008 Devamı →

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜRSaçlarımız neden dökülüyor

Saç Neden DökülürSaç dökülmesi yaygın ve sık görülen bir sağlık sorunu haline geldi. Neredeyse saçlarından şikayet etmeyen, saç dökülmesinden yakınmayan kimse kalmadı.

Hemen belirtelim, sakın korkmayın! Yaşamınızın herhangi bir döneminde bu sorunu siz de yaşayabilirsiniz. Araştırmalar saç dökülmesinin kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü, 20 yaşın üzerindeki her kadının yaşamının herhangi bir döneminde saç dökülmesi nedeniyle tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

SAÇ DİBİNDEN BESLENİR DIŞARDAN TEMİZLENİR

Saçın esas maddesi keratindir. Saçlarınızı beslemek, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız şu kuralı hiçbir zaman unutmayın: Saçlar sadece kökünden besleniyor. Saçlarınızı daha iyi beslemek için işe doğru ve dengeli bir beslenme planı ile başlamalısınız. Saç bakımı ürünleri saçın yıpranmış görüntüsünde kısa süreli değişimler dışında pek yarar sağlamaz. Bu ürünlerle saçlarınızı daha temiz ve bakımlı tutabilir, dış etkilerin oluşturduğu yıpranmanın sonuçlarını bir süre gizleyebilirsiniz. Saç bakım ürünleriyle saçınıza sadece bir dış bakım sağlayabilirsiniz.

Bir kez daha hatırlatalım: Saçınız için gerekli olan besin unsurları saça sadece kan yoluyla ulaşabilir. Besin unsurlarını ise ya doğal besinler ya da besin destekleriyle sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmelerinin hormonal, metabolik, mikrobik pek çok sebebi var. Eğer saç dökülmenizin bir problem haline geldiğini düşünüyorsanız, sorunun kaynağını araştırın. Demir, çinko, biotin veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımıyla ilişkili olup olmadığını öğrenin. Yanlış planlanmış, dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin de saçınızı dökebileceğini unutmayın. Sorunu, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin saçınıza yalnızca kan dolaşımıyla ulaşabileceğini unutmadan çözmeyi deneyin.

Saçlarınızın dökülmesi beslenmenize ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin; paraaminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiyamin gibi besin unsurlarını ihtiva eden bazı besin desteklerinden de faydalanmaya çalışın. Saç dökülmesi psikolojik nedenlerden, hormonal dengesizliklerden de kaynaklanabiliyor. Eğer basit tedbirlerle soruna bir çözüm bulamıyorsanız bir dermatoloji uzmanından yardım istemelisiniz.

İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat! Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


14 Yorum Var "SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Davşan nejmi dedi ki:

  Benim Saçlarımda Dökülüyor

 2. banu uçar dedi ki:

  ben kayseriden banu.saçım çok dökülüyor.moralim çok bozuk.acayip depresyondayım. ne yapmam hakkında bana biraz bilgi verir misiniz.

 3. feriha aytekin dedi ki:

  ya ben nerdeyse kel olacam saçım döküle döküle bir hal oldum ne olur bana yardım edinnnnnnnn.

 4. serhat dedi ki:

  12 GÜNDE SAÇLARINIZIN DÖKÜLMESİNİ DURDURUP YENİDEN SAÇLARINIZI ÇIKARMAK İSTİYORSANIZ İSTEDİĞİNİZ ŞEY BURADA!!! xx

 5. mehmet dedi ki:

  boşuna cevap beklemeyin bu yazı bir kaynaktan alınmış.
  prof. bu sitenin bir yazarı değil, size cevap yazamaz.

 6. mehmet dedi ki:

  Biorichi saç bakım seti; Kaşıntılara ve saçların vaktinden önce dökülmesine karşı etkili olan biorichi saç bakım seti, saç hücresi ölmemişse dökülen saçların yerine yenilerini çıkarıyor. Saç tentüründen ve şampuanından oluşan saç bakım seti, şifalı bitki özleri ve vitaminler içerir. Saç diplerinin kaşıntısında ve yapısal hasarlarda güçlü bir bakım ve iyileştirici etki yapar.
  BIORICHI Sac bakim seti

 7. m.ali ulu dedi ki:

  saçlarınızın dökülmemesi için bioxin kullanın ve saçınıza zeytinyağı sürüp yıkayın ayrıca bol bol protein alın…

 8. Özge Çetin dedi ki:

  benim yaklasık 2-3 aydır saclarım dökülmeye basladı. cok fazla sacımı düzlestirdim simdi bıraktım ama hala dökülüyor. acaba sacımı kestirmem yararlı olur mu ?..

 9. çare arıyor dedi ki:

  ben 34 yaşındayım 14 yaşından beri saçlerım dökülüyor artık saç telleri sayılıyor ama çaresini bulamadım ne yapacagımı bilmiyorum

 10. irem dursun dedi ki:

  ya ben küçüküm ama saçım dökülüyo

 11. cengiz akkaya dedi ki:

  meraba benim saçım bu 1 yıldır tane tane dökülmeye başladı ve 1 yıldır dökülüyor aceba benim çalışmış-
  olduğum iş yerinden olabilirmi çok düşünüyorum stres yapıyorum kendime üzülüyorum bundan kaynaklaşmış olabirmi diyer iş yerimde böyle bir sorunum yoktu kesinlikle vede gece çalışıyorum şimdiki işte işimi değiştirsem-
  bir yararı olurmu cevap bekliyorum

 12. vedat yıldırım dedi ki:

  ben 30 yaşıdayım benim saçlarım çok dökülüyor kepek sorunum var özelikle ben evlenditen sonra aşırı şekilde dökülmeye başladı cinsel ilişkiden olala bilirmi dotorlara gitim ilaç verdiler ancak ilaçları kestiyimde tekrar dökülüyor ne yapabilirim lütfen cevap yazın

 13. arzu gül dedi ki:

  benim saçımın dibinde yaralar oluşmaya başladı ve saçlarıma zarar veriyor lütfen yaraların gitmesi için neler yapabilirm lütfen cvp yazın…

 14. fatma horuz dedi ki:

  hanği ğıdaları alırsak saçımız dökülmez örnek vererek söylerseniz sevinirim