By 11 Ocak 2009 Devamı →

SAÇ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZArzu ettiğiniz saçlara sahip olmak için, öncelikle saçınızı çok iyi tanımalısınız. Saçlarla ilgili bilginizi sınamak için aşağıdaki soruları yanıtlayınız.
1 Saçlar neden farklı renklerdedir?
A İnsanların birbirlerinden ayırt edilebilmesi için
B Tümüyle genetik nedenlerle, saçın rengini pigmentler belirlediği için
C Bizi zararlı çevresel etkenlere karşı korumak için

2 Keratin nedir?
A Saçta bulunan proteindir
B K vitaminin açılımıdır
C Sağlık problemlerinde kullanılan bir ilaç türüdür

3 Günde kaç adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilir?
A 25-50
B 50-100
C 150-200

CEVAPLAR


1/B

Saçımızın rengini genlerimiz belirler. Güneş ışığı ile irtibatın fazla olmadığı Kuzey ülkelerinde yaşayan insanlar, genelde açık renk cilt ve saç rengine sahiptir. Ekvatora yakın güneşli bölgelerde yaşayan toplumların ise saç ve cilt rengi genellikle koyudur. Bugünlerde insanların dünya üzerinde yer değiştirmelerine bağşlı olarak, bu ayırım o kadar da net değildir.
2/A Keratin proteinleri saç diplerinde bağlar oluştururlar. Bu bağlar ne kadar güçlü olursa, saçlar da o kadar güçlü olur.
3/B Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilirken, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiği bildiriliyor.

Saçınızın harika görünmesi için ihtiyacınız olan birkaç önemli bilgi

DOĞRU MU / YANLIŞ MI?
Saçınızı boyadıktan sonra hemen yıkamayın.
DOĞRU Saçlar boyandıktan sonra renk kaybının yüzde 50’sini ilk hafta içinde kaybeder. Boyama sırasında saçın dış koruyucu kısmı açılıyor ve boya emiliyor. Eğer bu kısım kapanmadan saçınızı yıkarsanız çok fazla renk kaybı meydana gelecektir. Bu nedenle boyadan sonraki ilk 24 saat saçınızı yıkamayın. Yıkamaya karar verdiğinizde renk koruyuculu şampuanları tercih edin.

DOĞRU MU
/ YANLIŞ MI?
Saçınızı hergün yıkamak doğru değildir.
YANLIŞ Yeni teknolojiler sayesinde şampuanlar artık bakım özelliği de içermektedir. Saçınız için doğru ürünü seçtikten sonra, her gün ve hatta günde iki kez yıkamanızda hiçbir sakınca yok. Advance Techniques Ürünleri’nin içerdiği nemlendiriciler, her bir saç telini ayrı ayrı koruyarak, saçın zayıflamasını ve kırılmasını engeller.

DOĞRU MU
/ YANLIŞ MI?
Saç kurutma makinesinin saça yakın tutulması saçın daha hızlı kurumasını sağlar.
YANLIŞ Makineyi saçınıza yakın tutarak daha çabuk kuruyacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu şekilde kurutmak saçınıza zarar verir, uçlarının çatallaşmasına neden olur. Saçınızın nemini havlu ile aldıktan sonra, makineyi bir kol boyu uzakta tutup dipten uca doğru kurutun.

DOĞRU MU
/ YANLIŞ MI?
Yıpranmış saç uzamaz.
YANLIŞ Yıpranmış saçlar bile, ayda yaklaşık 1-1.5 cm uzar. Advance Techniques Ürünleri’ni kullandığımızda, dipten çıkan saçlarınız saglikli ve pırıl pırıl bir görünüme sahip olur. Advance Techniques Ürünleri saç köklerini güçlendirerek saçların daha güçlü uzamasını sağlar. Uzmanlar, saçınızın mükemmel görünmesini sağlamak için saç uçlarını düzenli olarak düzelttirmenizi öneriyorlar.

DOĞRU MU / YANLIŞ MI?
Saç diplerine de krem uygulamak gerekir.
YANLIŞ Saç tipiniz ne olursa olsun, saç diplerinin kreme ihtiyacı yoktur. Doğru bir krem uygulaması, saçın uç kısımları dikkate alınarak yapılmalıdır. Kremi saçın uç kısımlarına sürmelisiniz.

Meryem DEDE

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


4 Yorum Var "SAÇ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. MEryem dedi ki:

  Kaliteli ürün kullanır ve kullanım şartlarına uyarsanız saç ütülemek saçları kırmaz ve zarar vermez

 2. fatoş dedi ki:

  saçımızı ütülersek saç kırılır mı???

 3. alper deniz dedi ki:

  saç beyazlamasını nasıl önleriz

 4. alper deniz dedi ki:

  beyaz giderici ürünler kullanmmamızda zarar varmı