By 02 Eylül 2013 Devamı →

Saç Dökülmesini Önleyen 10 Etkili ÇözümGüzelliğe gölge düşüren saç dökülmesi problemini; stres, mevsim geçişleri, ameliyat, yetersiz beslenme ve yanlış kozmetik ürünler tetikliyor. Hacimli ve sağlıklı saçlara kavuşmanız için saç dökülmesini engelleyecek 10 etkili çözümü araştırdık!

saç dökülmesine karşı1- Kan dolaşımı, saçlarınızın daha çabuk uzamasını ve kuvvetlenmesini sağlar. Saç derinize masaj yapmak için; saç yapınıza uygun, geniş, uçlarında kan dolaşımını artıracak mini toplar bulunan fırçalar idealdir. Bu fırçalar ile her gece yatmadan önce saçlarınızı 25 düz, 25 ters (başınızı öne eğerek) tam 50 kez fırçalayın.

2- Demir eksikliği saç dökülmelerinin sebeplerinden bir tanesidir. Demir bakımından zengin besinler yiyerek saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Örneğin: kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler gibi.

3- Saçları gereğinden fazla yıkamak, saç dökülmesine ve yıpranmasına yol açar. Ayrıca saç derisi normalden daha çabuk yenilendiği için bu durum kepek problemini de beraberinde getirir. Bu yüzden saçlarınızı 2 ya da 3 gün ara ile yıkamaya özen gösterin.

4- B vitamini eksikliği saç dökülmesini tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. Bu nedenle her gün yiyeceklerden ya da kapsül halinde direkt olarak B vitamini almaya özen gösterin.

5- Sigara ve alkol tüketmek saç dökülmesine yol açar. Ayrıca saçların sağlıklı ve parlak görünmesini de engeller. Bu nedenle sigara ve alkole veda edin.

6- Aktardan aldığınız kokulu sardunya yapraklarını 30 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra haftada iki kez saçlarınızı bu su ile durulayın. Sardunya yaprakları zayıf, kırılgan ve dökülen saçlar için birebirdir.

7- Saçlarınıza uygun olmayan kozmetik ürünler kullanmak, saç dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle şampuan, saç kremi, saç spreyi, saç maskeleri gibi bakım ürünlerinin saç yapınıza uygun olup olmadığına dikkat edin.

8- Haftada iki kez balık yemek saç dökülmesini engeller. Çünkü balığın içinde bulunan Omega 3 ve D vitamini saçlarınızın güçlenmesini sağlar.

9- Stres, saç dökülmesinin en bilinen nedenleri arasında yer alır. Mümkün olduğunca stressiz ortamlarda bulunmaya özen gösterin.

10- Sık sık sprey ve jöle gibi saç sabitleyici ürünler kullanıyorsanız, gün bitiminde saçlarınızı mutlaka durulamalısınız. Bu kimyasallar saçlarınızın dökülmesine ve matlaşmasına yol açar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


Comments are closed.