By 30 Temmuz 2011 Devamı →

RUH HALİ VE BESLENMEBeslenmemiz Ruh Halimize Göre Nasıl Etkileniyor?

İnsan davranışlarının kimyası üzerine yapılan çalışmalar ilginç gerçekleri ortaya çıkarıyor: Vücutta pek çok olayı kontrol eden hormon veya enzim yetersizliklerinde besin öğelerinin azlığı ya da çokluğu söz konusu. Yetersiz besin alımı, besin alerjileri, hormonal bozukluklar, sosyal, psikolojik ya da fizyolojik travmalar, vücutta bu sayılan maddelerin dengelerinin bozulmasına yol açabiliyor ve sonuçta davranışlarımız olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileniyor.
ruh haliniz ve beslenme
Beslenme dışında düşünce ve inançlarımız da ruh halimizi etkiliyor. Bu konuda kendimizi tanımamız, neye nasıl tepki verdiğimizi bilmemiz gerekiyor. Çünkü şu bir gerçek ki kendini tanıyan bir insan kendini yönetebilir. Bilinçaltında yatanlar, duygu, düşünce ve inançlar davranışlara etki eder. Davranışlar ise hayatı değiştirecek güce sahiptir. Birçok insan her yıl bu zamanlar yeni yıl için kararlar alır ve sonra vazgeçer, yılın sonunda da birçoğu hedefledikleri noktada olmadıklarını görürler. Bu yılın farklı olması ve hayal ettiğiniz sonuçlara ulaşmanız için motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekiyor. Daha aktif, başarılı, mutlu “kısaca daha iyi bir siz” olmak için duygu, düşünce ve inançlarınızı yönetmeyi öğrenmeniz, önümüzdeki yıl sonunda hedeflediğiniz noktaya varmanızı sağlayacaktır.
Mutluluk İçin Triptofan
Triptofan, mutluluk hormonu olan serotonini artırır. Triptofan ihtiyacını karşılamak için yumurta, ceviz, yulaf ve peynir yemelisiniz. Mutluluk hormonu artıkça iştah azalır. Ayrıca uyku bozukluklarında ve depresyon durumlarında vücuttaki triptofan düzeyi ciddi oranda düşer.
Proteinler Beynimizi Çalıştırır
Şimdi ana besin kaynaklarına bir göz atalım. Proteinler sindirim sırasında aminoasitlere parçalanırlar. Bu aminoasitlerle oluşan nörotransmiterler bizim uyanık kalmamıza ve enerjimizi artırıp verimli kullanmamıza neden olurlar. Proteini yüksek gıdaların başında balık, et, yumurta ve kümes hayvanları geliyor. Yeterli oranda aminoasit alınmaması depresyona, konsantrasyon kaybına, hormon dengesizliklerine ve uyku bozukluklarına yol açabilir.
Huzur İçin Karbonhidrat

Karbonhidratlar kan akışını hızlandıran etkiye sahiptir. Bizim sakin kalmamıza yardım ederler. Araştırmalar sonucunda iki hafta süresince diyete maruz kalarak karbonhidrat alımını azaltan insanlarda diyet sonrası depresyona girme tehlikelerinin arttığı ortaya çıkmış. Karbonhidrat içeren yiyecekler arasında ekmek, krakerler, makarna, pirinç, meyve ve tahıllar ilk akla gelenler arasında. Fakat karbonhidratların da “iyi” olanları, beyazlaştırılmamış olanlardır. Bu gıdalar hem posa açısından zengindir hem de kan şekerini düşürüp, halsizlik ve yorgunluk hissetmemize yol açmazlar.
Folik Asit Depresyon Önler
Folik asitin azlığının depresyona neden olduğu klinik araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Çünkü folik asit azlığı beyinde serotonin hormonunun azalmasına neden olur. Depresyonlu hastaların diğer insanlara oranla daha az folik asit miktarına sahip oldukları yapılan başka geniş kapsamlı araştırmalarda ispatlanmış. İşte bu nedenle depresyondan korunmanın yolu günde bir kap pişmiş ıspanak ya da bir bardak portakal suyu içmek olabilir.

Ruh Hali Günlüğü
Hepimiz çoğu zaman ruh halimiz kötüyken bir şeyler atıştırmaya çalışırız. Mutsuzken çikolata, kızgınken cips veya ne bulursak yer ve olumsuz duygulardan bu şekilde kurtulacağımızı sanırız. Bu yüzden duyguların farkında olmak ve onları hissetmeye izin vermek önemlidir. Negatif duyguları hissetmek gayet normaldir. Duygusal yeme alışkanlıklarınızdan kurtulmak, hem de neyi, nasıl yediğinizi öğrenmek için günlük tutabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda günlük beslenmesini ve ruh halini kaydetmeyi alışkanlık haline getiren bireylerin ideal kilolarına inme ve koruma açısından daha başarılı oldukları görülmüş. Böyle bir günlüğe, ana ve ara öğünler, açlık derecesi, yemek yenilen yerler ve zamanlar, kimlerle yenildiği, yenilen yemeklerin miktar ve çeşidi, yemek sırasında kişinin neler hissettiği gibi ayrıntıların eklenmesi gerekiyor. Buna ek olarak kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlar, bilinçaltı inançlarımızı sorgulamamız ve bu inançları pozitifleriyle değiştirmemiz ruh halimizi yükseltmede bize yardımcı olur.

Hayatın zor olduğuna inanmamız, hayatımıza zorlukları çekecektir. Aynı şekilde hayatın güvensiz olduğunu düşünmemiz, korku ve endişe duygusu hissetmemize sebep olacaktır. Bilinçaltımız her an bir mesaj bombardımanına tutulur. Bu yüzden pozitif olmak için bilinçaltımızı her gün pozitif inançlarla beslemeliyiz. Gelecek ile ilgili korkuları olan, spor yapmak isteyip yapmayan, şişman, kendini ve isteklerini erteleyen, sıkıldıkça yemek yiyen veya kendini engelleyen biriyseniz zihninizdeki imajınızı değiştirerek kendinizi yenileyebilirsiniz. Bilinçaltınıza bu yeni imajı tam olarak yerleştirmek için kendinize en az üç hafta süreyle zaman tanıyın. Sonrasında ilerleme olduğunu fark edeceksiniz.

Kişisel İmaj Çalışması

Daha önce her akşam yatarken ve sabah uyandığınızda yatağınızda 5-10 dakika derin nefes egzersizi yapmanızı tavsiye etmiştik. Kişisel imaj çalışması için de benzeri bir yöntemimiz var:

Önce gözlerinizi kapayın. İyice rahatlayın ve sadece nefese odaklanın. En muhteşem halinizle nasıl bir siz olurdunuz, bunu bir süre düşünün. Muhteşem haliniz nasıl bir hayat yaşar? Sigara içer mi? Canı sıkıldığında yemek veya alkole sarılır mı? Her sabah 30 dakika erken uyanıp egzersiz yapar mı veya sağlıksız yaşam alışkanlıkları yüzünden uyanamayıp işe stres ve gerginlikle mi gider? En muhteşem halinizde sizin kafanızda binlerce soru işareti ve gelecek kaygısı olur mu? En muhteşem haliniz kilolu, depresif ve hareketsiz mi? Nasıl yaşıyor? Nasıl bir bedeni var? Hayata bakışı nasıl? Bu egzersizin ikinci adımında “muhteşem siz”in yerinde olduğunuzu hayal edin. Güne nasıl başladığınızı, nasıl hissettiğinizi, hayatı yaşarken nasıl bir felsefeniz olduğunu, işinizi nasıl yaptığınızı ve kendinizi nasıl hissettiğinizi düşünün. Tabii bu sırada yıllık hedeflerinizi olmuş gibi hayal edip hissetmeniz de çok önemlidir. Kendi hayatınızı bu muhteşem halinizle bir film haline getirin, bu filmi iyice renklendirin ve baş oyuncu olarak nasıl oynamak isterseniz o şekilde oynayın

Aynı şekilde kendinizle ilgili sevmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz her şeyi de yok sayın bu tabloda. Mesela sigara içmenizi, fazla kilolarınızı, korku ve endişelerinizi, bağımlılıklarınızı düşünün ve sonuçta olmasını istemediğiniz sizi karşınızda bir resim gibi hayal edin. O resmi flulaştırın, koyulaştırın, simsiyah yapın, küçültün ve çok uzağa atın. O resim o kadar küçülsün, görünmez olsun ve uzağa gitsin ki varlığını unutun. Bu iki egzersiz kendiniz hakkındaki olumlu imajınızı güçlendirecek ve sandığınızdan çok daha kısa sürede pozitif alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olacak. Tüm bu önerilerimizi uygulayarak olumsuz ruh halinden kolaylıkla kurtulabilir ve böylece beslenmenizi de yeniden şekillendirebilirsiniz. Bu sayede kısa sürede “muhteşem siz”e ulaşabilirsiniz.

Mutluluk Diyeti Programı
Aşağıdaki beslenme programı sindirim sistemi sorunlarını azaltır. Kan şekerini dengeler, serotonin hormonunu arttırır ve ödemi azaltır. Omega 3 içeriği ve B vitamini içeriği yüksektir; depresyonu azaltır ve hafızayı kuvvetlendirir. Enerjiyi arttırır ve ruh halini yükseltir.
Kahvaltı :
– 1 yumurta
– 1 dilim keçi peyniri
– 1 tatlı kaşığı bal
– 1 çay kaşığı toz zencefil
– 1 adet kepekli lavaş ekmeği veya 3 dilim organik ekmek

Ara :
– 1 posiyon meyve

Öğle :
– Sebze yemeği
– Buldur pilavı veya makarna
– Salata
– Yoğurt veya ayran
– tavuk veya et dürüm

Ara :
– 1 posiyon meyve

Ara :
– 1 avuç leblebi

Ara :
– Kepekli tost

Akşam :
– 1 kase sebze çorbası
– Izagara Balık
– Salata

Ara :
– 1 adet prebiyotik yoğurt
– 2 yemek kaşığı keten tohumu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet, Psikoloji

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.