By 10 Şubat 2013 Devamı →

RENK KÖRLÜĞÜ İÇİN ÇÖZÜMRENK KÖRLÜĞÜNDEN LENS İLE KURTULMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

Renk KorluguBirçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez, maalesef günümüzde halen renk körlüğü olduğundan dolayı bir çok Resmi iş (Askeri okullar, Polis okulları vs) imkanından mahrum kalan genç bulunmakta.

KROMOJEN NEDİR?

Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir.

Kromojen Nasıl Çalışıyor?

Kromojen Haploskopik lensler, dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze değiştirerek rengin algılanmasını ve renk ayırımını sağlıyor. Birçok insan için renk
algılama ve ayırımındaki gelişmeler çok dramatik olabilir; her rengin parlaklığı, doğru algıladıkların renkler de dahil daha zengin ve güçlü olabiliyor.

RENK KÖRLÜĞÜNDEN LENS İLE KURTULMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

Birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez, maalesef günümüzde halen renk körlüğü olduğundan dolayı bir çok Resmi iş (Askeri okullar, Polis okulları vs) imkanından mahrum kalan genç bulunmakta.

Gerçekte Kromojen Lenslerin Aşağıdakileri Sağlaması Bekleniyor:

* Genel Renk algılanmasını güçlendirmek
* Renkleri daha net ve parlak olmasını sağlamak
* Renklerin tonlarını ayrıştırmak
* Renkleri isimlendirmek
* Güvenliği artırmak (ör. Trafik ve fren lambaları)
* Renk Görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak

Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir

Kromojen Hastalık Teşhis Sistemi

Renk körlüğü yada okuma zorluğu çeken hastalara yardımcı olması için, Kromojen teşhis sisteminin oluşturduğu tüm değişik teşhis filtreleri ve 25 kontakt deneme lens seti gerekmektedir. Lensler filtreler ile aynı renk seçenekleri ve eğim çapı 5mm, 6mm ve 7 mm’dir. Seçilen renkte optimum performansın sağlanması için gerekmektedir. Hastalara kromojen Haploskopik filtrelerin sunulması için, reçetelendirilmiş kontakt lens yada gözlük camı seçenekleri veriliyor.

Kontakt Lens formatında lensler Hema + comonomeri %38 olan malzemeden yapılıyor ve kullanımı çok rahat. 14.00 mm. çapında mevcut ,Standart 8.60mm dır.

Renk Görme Terapisi

Renk Görme terapisi için gelen her hastanın, iki gözü olması gerekmektedir. Çünkü, hasta renkli ekranı incelerken, renk filtresi dominant olmayan göz üzerine yerleştiriliyor. Dominant göz renkleri, her zaman gördüğü gibi görüyor ve dominant olmayan göz için, renk ayırımı çok dramatik bir şekilde değişiyor. Gözün farklı olması önemli değil. Filtreler: menekşe, portakal, sarı, yeşil, kırmızı, açık mavi ve koyu mavi tonlarında. Ekrandaki en iyi renkleri ortaya çıkaran filtreler, deneme yanılma yoluyla tespit ediliyor. İki yada üç renk diğer renk ayırımlarını daha ışınır hale getirebilir. Optimum filtre tespit edildikten sonra, uygun olan aynı renkteki yumuşak kontakt lens, göz içine yerleştirilir. Seçilebilecek üç değişik yoğunluk mevcut ve eğim çapı 5,6 dan 7 mm kadar değiştirilebilir. (Hiç bir lens, tam göz muayenesi olmadan denenmemelidir.) Hasta tolerans denemesi için, birkaç saatliğine gönderilir ve genel renk algılaması ve gözün lense karşı reaksiyonları ölçülür. Son olarak bir lens tespit edilir, renk ve eğilim gözlüğe uygulanır. Rengi saklamak için, gözlük camları, aynalı yada yarı aynalı yapılır. Bu gözlükler, dışarda kullanmak için uygundur. Ancak, lensler, içerlerde de kullanılabilir. Genelde, hastalara plano lensler verilir ve normal gözlüklerinin üstüne takarlar. Normal kontakt lens bakımları aynen geçerlidir. Ve her altı ayda yenilenmesi gerekmektedir. Bazı gözlük kullanan hastalar, iki gözü içinde kontakt lens kullanmaya başlayabilir. Bu kişiler, daha önce lens kullanımını pek dikkate almamışlardır. Ancak, Kromojen lensler, lens kullanımının ne kadar kolay ve rahat olduğunu, kullanıcıya gösterecektir.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü, kadınlardan fazla erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde vardır.

Renk körlüğü çeşitleri

Kırmızı renge duyarlı olan koni hücreleri yok ise (Protonopia) kırmızı renk körlüğü, Mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise, (mavi renk körlüğü), Yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise, (Deuteranopia) yeşil renk körlüğü,

Kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı bir durum olan protonopia renk körlüğünde sadece koyu kırmızı renk algılanmayacaktır. Kişinin gördüğü renkler koni hücreleri durumu ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımıyla görülen renkler olacaktır. Yeşil ayrımı yapan yeşile duyarlı konilerin bulunmadığı deuteronopia renk körlüğü durumunda ise, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görülecek. Yeşil renkler ayırt edilemeyecektir.

Yalnızca tek renk konisinin mevcut olduğu durumlarda , diğer iki renk koni sinin olmadığı renk görme sorununa monokromatik renk körlüğü denmektedir.Örnek verecek olursak sadece mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin mevcut olduğu bir durumda, kırmızı ve yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumlarda kişi yeşil ve kırmızı renkleri ayırt edemeyecektir. Monokromatik renk körleri sadece mavi ve sarı renkleri tanımlayabildiğinden, bu durum kırmızı-yeşil renk körlüğü olarak adlandırılabilir.

Renk görme ile ilgili olarak eğer üç konide yok ise bu durumdaki bir kişi renkleri yanlızca siyah ve beyaz olarak algılayabilir.(Anopia) Bu durumdaki kişi tam renk körü olarak nitelenir.Bazı insanlar trikromat olmakla birlikte renk ayırabilme kabiliyetleri zayıf olabilir.Bu durumdaki kişiler Renk görme Bozukluğu (Renk Görme Anomalisi) olarak adlandırılır.

** Online FM 100 Hue Testi (Farnsworth Munsell) Detaylı Bir Renk Körlüğü Testi

Renk Körlüğü Test Kitabı

 Renk Körlüğü Testi


 Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 3 olarak görür

Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 70 olarak görür

Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 2 olarak görür

Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 5 olarak görür

Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 17 olarak görür

Kırmızı-Yeşil renk körü olanlar 21 olarak görür


Kırmızı-Yeşil Renk Körü Olanlar 45 olarak okur

Renk Körü Olanlar 6 veya 2 olarak okur

Renk Körü Olanlar 2 veya 4 olarak okur

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "RENK KÖRLÜĞÜ İÇİN ÇÖZÜM"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ahmethan dedi ki:

    Bende renk körüyüm yeni farkettim.
    lensler askeri yada polis mülakatlarında anlaşılır mı ?