By 04 Şubat 2013 Devamı →

REKTÖRÜN İNTİHAR NEDENİ BİTKİSEL İLAÇLAR MI?Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak’ın ölümünün ardından, yakınlarının, “intiharına kullandığı ilacın sebep olduğunu düşünüyoruz” açıklaması tartışma yarattı.

Rektörün kullandığı bitkisal ilaç ile antideprasan ilacın etkileşim analizinin sonucunu önümüzdeki günlerde açıklayacak olan sağlık bakanlığı’nın yanı sıra, bilinçsiz bitkisel ilaç kullanımına bir tepki de TEİS’ten geldi. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan Hürriyet’e şunları söyledi:

İNTİHAR ETMEK DEMEK

“Doktor tavsiyesi olmadan asla bitkisel de olsa herhangi bir ilaç kullanılmamalı. İlaçlar zehirdir. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. Eczacınıza sormadan danışmadan bitkisel ilaç kullanmak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hiçbir yan tesiri yok diye lanse edilen bitkisel ilaçlardan biri olan ginkgo içeren ürünler kan sulandırıcı ilaç kullananlar, bazı tansiyon ilaçlarını, bazı antidepresanları ve idrar söktürücü ilaçları vatandaşlar doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan asla kullanmamalı.

YAN ETKİLERİ CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Ginkgo Biloba içeren ürünler kullanan hastalarda mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, terleme, zayıflık, ishal veya kabızlık, burun kanaması, beyin kanaması gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Haberin devamı… (Hurriyet)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , , , , , ,


Comments are closed.