By 14 Ocak 2013 Devamı →

REFİYE YILMAZ’I YAŞATALIMTekirdağ’da yaşayan 23 yaşındaki Refiye Yılmaz, milyonda bir görülen hastalıgın pençesinde, yaşam savaşı veriyor.
Amerika’da yapılacak ameliyatla sağlığına kavuşacağı günü umutla bekleyen Refiye’nin ameliyatı için gerekli olan para 1 Milyon Dolar. Tekirdağ Valiliği, genç kızın masraflarının karşılanabilmesi amacıyla yardım kampanyası başlatırken, banka hesaplarında şuana kadar sadece 300 TL. toplanabildi.

Tekirdağ’da yaşayan Refiye Yılmaz, 7 yıl önce yakalandığı Gardner Sendromu hastalığına karşı yaşam mücadelesi veriyor. Babasının genlerinde pasif (taşıyıcı) olan hastalığın kendisinde aktif hale gelmesiyle 16 yaşında kalın bağırsağı alınan genç kızın yaşabilmesi için şimdi de ince bağırsak nakli olması gerekiyor.

AMELİYATI İÇİN 2 MİLYON TL.

Refiye’nin Amerika Miami Hastanesi’nde yapılacak nakille sağlığına tamamen kavuşabilmesi içinse tam 1 Milyon Dolar, yani yaklaşık 2 Milyon TL. gerekiyor.

Refiye için sosyal medyada oluşturulan destek sayfası şuana kadar bin 800 kişi tarafından izlendi. Refiye’nin durumunu geniş kitlelere yayarak maddi yardımları arttırmayı hedefleyen arkadaşları, desteğin beklenen seviyeye ulaşmamasından dolayı üzüntülü.

7 YILDIR ÖZEL MAMAYLA BESLENİYOR

Refiye Yılmaz ise Sağlık Bakanlığı’na sesini duyurmak istiyor. Tüm ümidiyle sağlığına kavuşacağı günü bekleyen Yılmaz, tek isteğinin bir gün normal insanlar gibi her istediğini yiyebilmek olduğunu söylüyor.

2006 Yılından bu yana sadece özel mamayla beslenen Refiye, ekmek başta olmak üzere normal bir insanın tüketebildiği hiç bir gıdayı tüketemiyor.

BİR KUTU İLAÇ 3 BİN TL

Yılmaz, yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor:
“Hastalımı öğrendikten çok kısa süre sonra geçirdiğim ameliyatla kalın bağırsağım tamamen alındı. Şuanda 22 santimlik bir metal pipetle yaşıyorum. Acilen ince bağırsak nakli olmam gerekiyor. Bu gerçekleşirse sağlığıma kavuşacağım.”

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki kontrollerinin devam ettiğini bildiren Yılmaz, 1 ay süreyle kullandığı 1 kutu ilacın fiyatının ise 3 Bin TL. olduğunu söyledi.

İlacın, Türkiye’de literatürde yer almadığını bu yüzden de Türkiye’de bulunmadığını anlatan Yılmaz, kendisi için hayati önem taşıyan bu ilacın İstanbul’da bir milletvekili aracılığıyla getirtilebildiğini söyledi.

Babasının emekli olduğunu ancak tedavi masraflarını karşılabilmek için annesinin ve babasının çalıştığını ifade eden Yılmaz, “Ailemin benim tedavim için çektikleri banka kredisinin taksitlerini ödemelerine yardım etmek için ben de bir markette çalışıyorum. Zaten benim hastalığım da burada arkadaşlarım tarafından öğrenilince kamuoyuna duyuruldu. Sürekli üşüdüğümü ve halsiz olduğumu gören arkadaşlarım bunun sebebini sorunca hastalığımı onlara anlattım. Benim için sosyal medyada destek sayfası oluşturdular. Bu sayede kamuoyunun belli bir kitlesine ulaştık. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor sağolsun” şeklinde konuştu.

HUKUK FAKÜLTESİNİ KAZANDI GİDEMEDİ

Hastalıkla mücadele eden Refiye Yılmaz, öte yandan 7 yıl önce girdiği üniversite sınavlarında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandığını, ancak maddi imkansızlıklar ve hastalığı nedeniyle okula gidemediğini açıkladı.

VALİLİK YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

Yılmaz, Tekirdağ Valiliği tarafından Halkbank Tekirdağ Şubesi nezdinde yardım kampanyası için hesap açıldığını belirtti.

Valiliğin, kampanya hesaplarını yönetmek ve düzenlemek üzere görevlendirdiği Selime Günder Yazıcı, Sevilay Bozdoğan ve Filiz Koyuncu isimlerine yapılacak bağışların tedavi giderlerinde kullanılmasının amaçlandığını anımsatan Yılmaz, büyük umutlarla hayırsever vatandaşlardan gelecek yardımları bekliyor.

“REFİYE İÇİN BEN DE VARIM!”

Yardımsever vatandaşlar, Valilik tarafından Halk Bankası Tekirdağ Şubesi’nde Refiye Yılmaz için açılan hesaba 3 ay süreyle bağışta bulunabilecek.

“Refiye için ben de varım!” diyenler yardımlarını aşağıdaki hesap bilgilerine yapabilirler.

Halk Bankası Tekirdağ Şubesi

Selime Günder Yazıcı, Sevilay Bozdoğan veya Filiz Koyuncu adına

Müşteri No : 10291531

I-Ban : TR54 – 0001 – 2009 – 3040 – 0001 – 0362 – 91

Tedavi için 1 milyon dolar paraya ihtiyaç duyulan Refiye için twitter’da RefiyeYılmazİçin AcilYardımGerekli ve #RefiyeYILMAZ hastaglarında yardım çağrısında bulunuldu.


Sağlık Bakanlığı, ‘Gardner Sendromu’ hastası Refiye Yılmaz’ın sağlık durumu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ancak bilimsel olarak uygunluğu konusu, bilim adamlarının kararına bağlıdır. Ayrıca hastamızın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden hastanın durumu hakkında konsültasyon talep edilecektir. Bu merkezlerden farklı bir görüş gelirse bunun gereği de yapılacaktır” denildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Medyamızda, ‘Gardner Sendromu’ hastası Refiye Yılmaz kardeşimizin ince bağırsak nakli için yurt dışına gitmesi gerektiği, kullandığı ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilmediği gibi ifadeleri yer almıştır. Öncelikle hastamız Refiye Yılmaz’ın tedavi süreçlerini Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğümüz yakinen takip etmektedir. Hastamız Refiye Yılmaz’ın hastalık süreci ile ilgili yaptığımız ön incelemede, İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamız, ince bağırsak nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında olan Bakanlığımıza bağlı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Burada yapılan tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Hastamız bu kurumda ileriye dönük nakil gerekliliği yönünden takip edilmektedir.”
“İLACIN TÜRKİYE ‘DE TEMİNİ KONUSUNDA HERHANGİ BİR SIKINTI YOKTUR”
“Hastamızı, Çapa Tıp Fakültesi’nde takip eden doktor tarafından bu hastalık için rutin kullanılmayan “imatinibö isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiye, Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmamıştır. İlacın Türkiye’de temini konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir.”

“İLAÇ VE NAKİL KONUSUNDAYETERLİ İMKANLAR MEVCUT”

“Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ancak bilimsel olarak uygunluğu konusu, bilim adamlarının kararına bağlıdır. Ayrıca hastamızın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden hastanın durumu hakkında konsültasyon talep edilecektir. Bu merkezlerden farklı bir görüş gelirse bunun gereği de yapılacaktır.”

KIZILAY KAMPANYA BAŞLATTI

Öte yandan Türk Kızılayı, Refiye Yılmaz’ın tedavisinde kullanılacak 1 milyon TL’nin toplanabilmesi için yardım kampanyası başlattı. 2868 SMS Hattı: Cep telefonunuzun mesaj bölümüne girerek RY yazıp 2868’e 5 TL değerinde SMS gönderin. Telefonla: 168 Kızılay Ücretsiz Çağrı Merkezi’ni arayarak dilediğiniz tutarda bağışta bulunabilirsiniz

Gardner Sendromu Hastası Refiye Yılmaz’ın evinde düzenlenen basın toplantısında, toplanan yardımlar hakkında çıkan bir takım olumsuz söylentilere komisyon üyeleri tarafından cevap verildi. 17.01.2013

Yurtdışına gitmek için gün sayan Refiye’nin “Tedavi sürecimdeki tüm gelişmeleri oradan Türk kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” demesi üzerinde de kendisine bir laptop hediye edildi.

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu ve yardım için tek yürek olduğu Tekirdağlı Gardner sendromu hastası Refiye Yılmaz, evinde düzenlediği basın toplantısında tüm Türkiye’ye teşekkür etti.

Refiye: “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözleriyle, desteğini esirgemeyen Türk halkına teşekkür ederken, baba Mustafa Yılmaz ise “Yardım etmek Türk insanının geninde var. Ben buna inandım” dedi.

Tekirdağ Valiliği’nden alınan izinle başlatılan yardım kampanyasını yöneten 3 komisyon üyesi ile Tekirdağ Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürü Aysel Erkmen ve İl Dernekler Müdürü Şevki Ülker’in katıldığı toplantıyı çok sayıda gazeteci izledi.

1 MİLYON 50 BİN TL YARDIM TOPLANDI
Toplantıda konuşan komisyon üyesi Av. Sevilay Bozdoğan, Refiye’nin tedavi edilmesi amacıyla başlatılan kampanya kapsamında Kızılay’ın hesaplarında 726 Bin TL, Halkbank’taki hesapta ise 324 Bin TL olmak üzere toplam 1 Milyon 50 Bin TL. toplandığını açıkladı.

Bozdoğan, toplanan yardımların ilgili kanun maddesinin izin verdiği şekilde ve sadece yol harcamaları ile SGK’nın ödemediği bir takım sağlık harcamalarında kullanılacağını vurgulayarak, toplanan tüm yardımların hesapta bekletildiğini bildirdi.

SADECE SAĞLIK HARCAMALARINDA KULLANILACAK
Refiye Yılmaz’ın tedavi sürecine ilişkin tüm ihtiyaçların devlet ve toplanan yardımlarla karşılanacağını anlatan Bozdoğan, “Bu konuda çıkan çeşitli söylentiler var. Ancak Refiye için hiç bir şartta özel bir harcama yapılması söz konusu değildir. Bugüne kadar ailesinin de gerek borçlanarak, gerekse banka kredisi çekerek yaptığı tedavi harcamalarının geriye dönük olarak, toplanan yardımlardan karşılanması söz konusu değil.” dedi.

DİĞER HASTALARIN DA UMUDU OLACAK
Toplantıda hazır bulunan Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Şevki Ülker ise toplanan yardımlardan artan tutarın da gelecekte başka hastaların tedavi giderlerini karşılamakta kullanılacağını açıkladı.

HERŞEY ‘ÜŞÜMESİYLE’ BAŞLADI …
Toplantıya katılan Refiye’nin iş arkadaşı Şehriban Ergin de Refiye ile ilgili süreci en başından bugün gelinen noktaya kadar anlattı.

Refiye’nin “Ablam” dediği Ergin’in konuşması sırasında zaman zaman duygu dolu anlar yaşandı.

Refiye’yi şirkete iş başvurusunda bulunmak üzere geldiğinde tanıştıklarını anlatan Şehriban Ergin, “Herkesin kısa kollu kıyafet giydiği günlerde Refiye üşüyordu. Ben bunu farkettim. Sordum. Hastalığını öğrendim ve mücadelemiz başladı. Refiye için bu aşamada en büyük desteği, ilaçlarını temin eden AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın bey verdi. Kendilerine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.” şeklinde konuştu.

“YARDIM ETMEK TÜRK’ÜN GENLERİNDE VAR!”
Normal yaşantısına devam eden Refiye Yılmaz’ın halen bir markette çalıştığını anımsatan baba Mustafa Yılmaz ise “Bizim sesimizi Türkiye duydu. Yardımlar yağdı. Allah herkesten razı olsun. Anladım ki Türk insanının genlerinde yardım etmek var. Bu bir Türkiye hareketedir.” dedi.

“TUNCELİ DAĞLARINDAKİ MEHMETÇİĞİMİZ YARDIM İÇİN ARADI”
Yaşanan süreçte kendilerine yardım etmek için Tunceli’nin dağlarında görev yapan Mehmetçik’ten bile telefon aldıklarını bildiren baba Yılmaz, “Allah binlerce kez razı olsun. İnanıyorum ki Allah bu kadar hayırduayı geri çevirmeyecek. Kızım sağlığına kavuşacak” dedi.

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! BENİ TÜRKİYE YAŞATACAK”
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Refiye Yılmaz ise “Ne Mutlu Türk’üm Diyene! Beni yalnız bırakmayan Türk halkından Allah razı olsun. Ben onların dua ve yardımlarıyla tedavi olup geleceğim inşallah. Şuanda Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek haberi bekliyorum” dedi.

YURTDIŞINDAN BİZİ HABERSİZ BIRAKMAYACAK
Toplantının sonunda ise yapılan bir sürpriz Refiye’yi duygulandırdı.

Yurtdışındaki tedavi sürecinin yaklaşık 2 yıl süreceğini ve bu süreçte tüm gelişmeleri Türk kamuoyu ile paylaşmak istediğini söyleyen Refiye Yılmaz’a Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi tarafından bir laptop hediye edildi.

Yaşam Hastanesi’nin sahibi Dr. Cihan Çömez, bilgisayarı Refiye’ye teslim ederek, her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.