By 24 Ocak 2010 Devamı →

REDUCTİL YAZIFLAMA İLACI YASAKLANDIZayıflama ilacı Reductil’in lisansı iptal edildi

REDUCTİL Avrupa’da yasaklandı ama Türkiye’de satışı halen serbest!…

reductilAvrupa İlaç Kurumu ‘Ölümcül olmayan kalp krizi ve inme riski olduğu’ gerekçesiyle zayıflama ilacı Reductil’in lisansını iptal etti
Avrupa İlaç Kurumu (EMA) yaygın kullanılan zayıflama ilacı Reductil’in lisansının iptal edildiğini açıkladı. Kurum, ilacın obez insanların sağlığını olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor ancak yan etkilerin ölümcül olmadığını da ekliyor. Karar, uluslararası klinik bir deneyin incelenmesinin ardından geldi. Deney, ilacın temel içeriği sibutraminin kalp problemlerini artırdığını ortaya çıkardı. Türkiye’de bir dönem çok tartışılıp satışı durdurulan zayıflama ürünü Lida’da da bulunan bu içerik, kullanıcının beyninde ‘tokluk’ hissi yaratacak şekilde etki yaparak kişinin yüzde 20 az yemesini sağlıyor. Araştırmacılar “Deliller ürünün ölümcül olmayan kalp krizi ve inme riskine neden olduğu yönünde” diyor. Kurumun ele aldığı deney kapsamında 10 bin hasta altı yıl gözlendi, yüzde 16 oranında kalp krizi ve inme riski görüldü.

İlacın üreticisi Abbott’un Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Dennis Derofe, kurumun sibutramin içeren tüm anti-obezite ilaçlarının pazarlama ruhsatlarının askıya alınmasını önerdiğini, AB dışındaki ülkelerde satışı devam etmekte olan sibutraminin prospektüsündeki uyarılar doğrultusunda kullanılması gerektiğini belirtiyor. Firma, konuya ilişkin kararın kendilerince Türkiye’deki ilgili sağlık otoritelerine iletildiğini de kaydediyor. Ancak Reductil’in Türkiye satışı hakkında henüz resmi kaynaklardan yapılmış bir açıklama bulunmuyor. (The Daily Mail)


T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü de bu karar doğrultusunda, “Reductil 10 Mg kapsül” ve “Reductil 15 mg. Kapsül” adlı ilaçların tüm serilerinin tedbir amacıyla eczane, ecza deposu, hastane seviyesinde piyasadan toplatılmasına ve satışının durdurulmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın kararının ilgili ilaç firmasına, Türk Eczacılar Birliği’ne illerin Sağlık Müdürlüklerine duyurduğu bildirildi. 26.1.2009

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "REDUCTİL YAZIFLAMA İLACI YASAKLANDI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. tijen tanrıkulu dedi ki:

    Iyıkı bu ılaç yasaklatıldı.Bence geç bıle kalındı.Maalesef ben de bır reductıl zedeyım.
    3 sene önce kullandım.Şu an 32 yaşındayım.Şİmdiye kadar kalp problemım yoktu.Nabzım tavan yaptı kalp krızı geçırıyordum.Acilde müdahale sonucu kendıme geldım.Sonra hormon dengem bozuldu.1.5 ayda 15 kılo aldım.Halbukı 2 kılo fazlam vardı.3 yıl adet göremedım.Arkasından akcığerıme de etkı ettığı anlaşıldı.Şu an maalesef akcığer hastası oldum.Keşke eczacılar bu ılacı bu kadar övmeselerdı.Başıma bunlar gelmezdı.