By 17 Temmuz 2013 Devamı →

Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Püf noktalarıRamazanda Sağlıklı ve Dengeli Beslenin
Ramazanda BeslenmeRamazanda tutulan oruç ruhsal ve bedenen arınma olarak kabul edilir. Bu arınmanın bedenimiz açısından sağlıklı gerçekleşmesini sağlamak içinse yeterli ve dengeli beslenilmesi gerekmektedir. Karın doyurmak, yeterli ve dengeli beslenme olarak algılanmamalıdır. Vücudumuzun bu süreçte karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Yazın sıcak günlerinde yüksek ısı ve nem vücuttan terleme ile sıvı ve elektrolit kaybını artırmakta ve buna bağlı olarak da bayılma hissi, baş dönmesi, bulantı ve dikkat dağınıklığı gibi sağlık problemleri ile karşılaşılabiliyor. Aç kalınacak sürenin uzunluğu ile kan şekerinin düşmesine bağlı olarak da baş ağrısı, sinirlilik, uyku hali gibi hastalıklar görülebiliyor. Bu nedenle hastalıklara davetiye çıkarmamak için ramazan ayında beslenmeye daha da önem verilmeli.

Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin Yolları
Bu noktada, uzmanlar Ramazan ayında doğru beslenmenin önemini vurguluyor. Yemek yiyerek geçirilen saatlerde öğün sayısının en az 3-4 olacak şekilde planlanması gerektiğini, sahur öğününün atlanmamasını, sahurda yağlı, tuzlu ve ağır yemekler yerine süt, peynir, yumurta gibi kahvaltılıklar, bulgur pilavı gibi yiyeceklerle beraber kuru veya taze meyve, ceviz, badem gibi kuruyemişlerin tüketilmesini öneriyorlar. Uzmanlar bu beslenme şekline dikkat etmeyen kişilerde sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, kabızlık, reflü, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebileceğinin de altını çiziyorlar.

İşte Ramazan ayı boyunca sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler:

Nasıl beslenmeli?
Uzun süren açlıktan sonra az ve sık aralıklarla beslenmek vücut dengesini korur. Bu sebeple iftara hurma veya zeytin ile başladıktan sonra 1-2 bardak su içilmelidir. Su, tüm gün vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyması ve doygunluk hissini artırması bakımından önemlidir. Başlangıç için çorba en uygun yiyecektir. Çorba içildikten 10 -15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği ve salata ile 3-4 yemek kaşığı pirinç pilavı, makarna, bulgur pilavı veya küçük bir dilim börek yenebilir.

Az ama sık yiyin
Yeme düzeninin değişmesi, öğün sayısının ve sıklığının azalması gibi nedenlerle metabolizma hızı yavaşlar. Sahura kalkılmadığı zaman metabolik hızımız düşer, bu da kilo alımına sebep olur. Bu sebeple sahura kalkmak hafif ama tok tutan sağlıklı besinler yemek, gün içerisinde uykuya eğilimi, sinirlilik, baş ağrısı, halsizlik gibi durumları azaltacaktır. Ramazan boyunca 2 ana öğün (iftar ve sahur), iftardan sonra da mutlaka 2 ara öğün düzenlenmelidir.

Posayı artırın
Sindirim sisteminin sağlığı için yeterli sıvı alımının yanı sıra posa içeriği fazla olan ve tok tutma özelliğine sahip gıdalardan kepekli – esmer ekmek, kuru baklagiller ile süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Uzun süreli açlık sebebiyle azalan bağırsak hareketleri için posalı beslenmenin önemi unutulmamalıdır.

Sıvı alımına dikkat edin
Yetişkin bir insanın günde en az 1,5-2 litre su içmesi gerekir. Bu sebeple iftardan sahura kadar geçen sürede 2-2,5 litre (10-12 su bardağı) su içilmesi çok önemlidir. Gazlı içecekler ise, mide rahatsızlıklarına neden olabilecekleri ve yeme kapasitesini artırabileceği için önerilmez. İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemeklerden alınan vitaminleri öldüreceğinden bu içecekleri yemekten 1 saat sonra içmek daha sağlıklı olur. Ayrıca mide ve sindirim sistemini rahatlatacak bitki / meyve çayları, şekersiz komposto ve ayran gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz.

Yağlı yemeklerden uzak durun
Yemeklerde hayvansal yağlardan, aşırı tuzdan, her türlü kızartmalardan kaçınmak gerekir. Et yemekleri yeniliyorsa mümkün olduğunca yağsız ve beyaz etler tercih edilmelidir. Tatlılarda ise; şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine az şekerle yapılmış sütlaç, güllaç gibi tatlılar tüketilmelidir.

İftardan sonra hareket edin
Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, sindirim ve hazımsızlık için vazgeçilmez olan fiziksel aktivite Ramazanda da ihmal edilmemelidir. İftardan 1-1,5 saat sonra kısa süreli, tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.