By 07 Eylül 2008 Devamı →

RAMAZANDA AĞIZ KOKUSUNA KARŞIRAMAZANDA AĞIZ KOKUSU ŞİKAYETİ OLANLAR

Sağlık Bakanlığı Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Profesör Doktor Murat Karaşen, ramazan ayının önemli sorunlarından olan ağız kokusunun, ağız kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıktığını söyledi.

Ramazanda Ağız KokusuProf. Dr. Karaşen, ramazanda gün içinde uzun süre sıvı tüketilmediği için ağız kuruluğu oluştuğunu belirterek “Tükürük ağız içini yıkayan, koruyan, orayı temizleyen, oranın hijyenini sağlayan önemli bir vücut salgısı. Tükürük olmadığı zaman gıda artıkları ağzımızın girinti çıkıntılarında kalıyor. Ve bunlara bağlı ortaya çıkan bir takım oksijensiz ortamda yaşamayı seven bakteriler, ağız içinde birikiyor, çoğalıyor ve onların ortaya çıkardığı gazdan da ağız kokusu oluşuyor” dedi. Prof.Dr. Murat Karaşen, Tükürüğün içinde koruyucu faktörler olduğunu bildiren Prof. Dr. Karaşen şunları söyledi:

“Dolayısıyla ağzımızın kurumaması ve ağzımızın sürekli ıslak kalması, tükürüğün bolca salgılanması ağız hijyeni açısından oldukça önemli. Diş sağlığımız, diş hijyenimiz açısından da tükürük çok önemli. Peki ağırlıklı olarak ağzımız ne zaman kurur? Uzun süre sıvı tüketmez isek ağzımız kurur. Geceleri uyuduğumuz zaman tükürük salgısı minimuma indiği için, hele ağzımız açık yatıyorsak ağzımız kurur. Onun haricinde ani şok gibi durumlarda, anti depresanların etkisiyle, aşırı terleme gibi sıvı kaybı olan durumlarda da ağız kuruluğu olur. Dolayısıyla ramazan da bunlardan bir tanesi. Sahurdan sonra akşama kadar oruç tutan vatandaşlar sıvı tüketemediği için, herhangi bir şey yenilip içilmediği için buna bağlı olarak da tükürük salgısı minimuma indiği için ağız kuruluğu oluşacak ve ağız kuruluğuna bağlı olarak da ağız kokusu ortaya çıkacaktır.”

ORUÇLU HALE BAŞLAMADAN ÖNCE DİŞLER ÇOK İYİ FIRÇALANMALI

Ramazanda nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değinen Prof. Dr. Murat Karaşen, iftar ile sahur arası bol sıvı tüketmek gerektiğine işaret etti. Prof. Dr. Karaşen, özellikle sahurda mümkün olduğunca fazla sıvı alınması gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

“Sahurda oruçlu hale başlamadan önce, mutlaka ağız hijyenine dikkat edeceğiz, dişlerimizi çok iyi bir şekilde fırçalayacağız. Halkımızın önemli bir kısmının bilmediği bir konu var. Ağız kokusunda önemli bir yere sahip. Dilin üst bölümünün temizliği. Biz bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili gelişmiş ülkelerde dil fırçaları ya da dil kazıyıcıları var. Daha henüz ülkemize gelmedi. Yüzeyi düzgün olan tahta spatula gibi şeylerle, dilimizi hafif dışarı çıkarıp geriden öne doğru hafifçe tahriş etmeden kazıyarak o tabakayı, katmanı temizleyebiliriz. Çünkü bakteriler bu katmanın altında yaşıyor. O katmanı temizler, iyi temizlik yaparsak bu ağız kokusuna sebebiyet veren bakterileri ve onların beslendiği gıda artıklarını da ortamdan uzaklaştırmış oluruz. Mutlaka yemeklerden sonra, yani iftar ve sahurdan sonra ağız gargarası yapmak gerekiyor. Gargara yaparken de özel bir madde kullanmaya gerek yok. Bizim normal içtiğimiz su ile de çok rahat bir şekilde ağzımızı gargara yaparak, kenar köşede tutunan gıda artıklarını yok etmiş ve ağız kuruluğu ile kokuyu gidererek ağız hijyenimizi de korumuş oluruz. Öte yandan yoğurt ağız hijyenini sağlayan özelliklere sahip bir gıda. Yine maydanoz çiğnemek, yeşil çay içmek ağız hijyenini sağlayan ve ağız kokusunu gideren gıdalardan. Bu sebepleri tümden kaldırırsanız ağız içinden kaynaklanan ağız kokuları yüzde 95 azalır.”

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENENLERDE AĞIZ KOKUSU DAHA FAZLA

Sadece ramazana özel değil de, uzun vadeli olarak da ağız hijyenini sağlamak için tükürüğün bol olmasının önemini vurgulayan KBB Profesörü Karaşen, bir takım hastalıklara bağlı olarak da tükürük azalması olabileceğini bildirdi. “Sjögren sendromuö gibi hastalıklarda, ışın tedavisi görenlerde ve yaşlılarda tükürük kuruluğu olabileceğini ve ağız hijyeninin bozulabileceğini ifade eden Prof. Dr. Murat Karaşen, “Bu gibi durumlarda da suni salgılar veya salgıyı arttırıcı bir takım önlemler alınabilir. En basitinden ekşi elma veya limon gibi şeyleri ağza sıkmak tükürük salgısını arttırır” dedi. Tükürüğün basit bir salgı olarak algılanmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karaşen, “Tükürük, ağız içini ıslatan, nemlendiren, temizleyen, koruyan, dişlerimizi koruyan, ağız hijyenimizi bozan bakterileri yok eden bir sıvıö diye konuştu. Özellikle protein ağırlıklı beslenenlerde ağız kokusunun daha fazla olduğunu ifade eden Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Karaşen, “Protein çokça tüketildiğinde sülfür ve ağızda koku yapan gazlar daha fazla ortaya çıkıyor. Daha fazla ağız kokusu ortaya çıkıyor. Et, tavuk, balık ve tahıllar gibi protein içerikli gıdaları tükettiğimiz zaman ağız temizliğinde gıda artıklarının kalmaması için çok daha yoğun bir çaba göstermek gerekiyor” dedi.

Ramazanda çürük oluşumu artar mı?

Genellikle sahurdan sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri de ağız kokusu ile birlikte artabilir. Yemeklerden sonraki 20-30 dakika oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bakteriler dişlerde çürüme yapmaya başladığından, sahurda mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

Oruçlu olduğumuz gün içinde yemeiçme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar. Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitleri daha çok tüketildiği, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığı, kahve, çay gibi içecekler daha çok tüketildiği için bakterilerin artması ve dolayısıyla çürüklerin oluşması hızlanmaktadır.


Tüm gün süren açlık ve sıvı tüketiminin azlığı, oruçluyken ağızın kokmasına neden oluyor. Bu durum hem oruç tutan kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız ediyor. Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemenin yolu ise sıvıyı yutmamak kaydıyla dişleri fırçalamaktan geçiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, Ramazan’da ağız bakımı için önerilerde bulundu.

Fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusu meydana gelebiliyor. Ağız kokusunun yüzde 87’sinin dilden ve/veya dişeti iltihabından kaynaklandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, “Ramazanda oruç tutanların büyük derdi olan ağız kokusunu yenmek için uygulanacak basit yöntemlerle ağız kokusu sıkıntı olmaktan çıkabilir” dedi.

Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Alper Çıldır, “Oruçluyken diş fırçalamanın hiçbir sakıncasının olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylanmıştır. Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın oruca bir zararı bulunmamaktadır” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, Ramazan’da ağız bakımı için önemli önerilerde bulundu;

–  Orucunuza başlamadan önce ve orucunuzu açtıktan sonra dişlerinizi mutlaka iki dakika fırçalayın
–  İftar ve sahurda uygun yiyecek ve içeceklere tarçın katın
–  Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin
–  Lokmalarınızı iyi çiğneyin
–  Yemeğin yanında limonlu su için
–  Dişlerinizi fırçalarken dil sırtını ve yanak içlerinizi fırçalayın
–  Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ve ağız gargarası kullanın

Alakalı Yazılar :
AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR- Yasemin Amato

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.