By 04 Ağustos 2011 Devamı →

RAMAZAN VE DEPRESYONRamazan’da depresyon ve dikkatsizlik uyarısı

Uzun süre aç kalmanın depresyon ve dikkatsizliği tetiklediğini belirten uzmanlar, oruç tutanların özellikle araç kullanırken daha dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

depresyonUzun süren açlığın panik, depresyon ve dikkatsizlik gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabildiğini belirten Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Atik, bu belirtilerin devam etmesi durumunda kişilerin hekime danışması gerektiğini söyledi.
Oruç tutmanın bazı bünyelere iyi geldiğini, bazı kişilerde tansiyon düşmesi ve dalgınlığa yol açabildiğini anlatan Atik, şöyle konuştu:
“Oruç tutmak olumlu etkiler yaratıyor. Kişiler kendini rahatlamış hissediyor ancak her insanın yapısı aynı olmadığı için bazı kişiler, kan şekerinin düşmesi ve sıcaklardan ötürü yaşanan sıvı kaybının etkisiyle fiziksel ve ruhsal olumsuzluklar yaşayabiliyor. Beynin bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmesi de yorgunluk, dikkat eksikliği, dalgınlık ve sinirliliğe yol açabiliyor. Uzun süre aç kalmak, depresyon ve dikkatsizliği tetiklediğinden özellikle araç kullananlar dikkatli olmalıdır. Buna benzer olumsuz durumlar ramazanın ilk günleri dışında, ileriki haftalarda da devam ediyorsa hekime başvurulmasında yarar var.”Atik, sigara tiryakilerinin ramazanda alışkanlıklarına ara vermek ya da bırakmak için çaba sarf edebildiğine işaret ederek, “Bu ani değişim vücutta fiziksel ve ruhsal birtakım sorunları da beraberinde getirebiliyor. Uyku düzensizliği ve açlığın olumsuz etkileri bu kişilerde daha fazla görülüyor. Bu durum sinir ve gerginlik yarattığından sorunların devamında doktora danışılmalıdır” diye konuştu.
Oruç Zayıflama Yöntemi Değildir. Gastroenteroloji Uzm. Ali Tüzün
Kalp Hastaları Nasıl Oruç Tutmalı Prof.Dr. Bingür Sönmez
Ramazanda Beslenme Diyetisyen Mevra Çimili
Ramazanda Kilo Almamak İçin Diyetisyen Mevra Çimili
Ramazanda Ağız Kokusuna Karşı Prof.Dr. Murat Karaşen
Ramazanda Beslenme Önerileri Diyetisyen Gizem Keservuran
Ramazanda Beslenmenin İncelikleri Diyetisyen Taylan Kümeli
Diyabet ve Ramazan
Ramazan Önerileri Diyetisyen Selahattin Dönmez
Kalbinizi Ramazanda ihmal Etmeyin Prof.Dr. Bingür Sönmez
Ramazanda Kilo Almamak İçin Öneriler Diyetisyen Özlem Sert AydınDepresyon Kürü Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Doğum Sonrası Depresyonu
Depresyona Karşı Sarı Kantaron Dr.James Duke
Depresona Karşı Beslenme Önerileri Dr. Ender Saraç
Depresyonu Tetikleyen Sorunu Bulmak Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Sonbahar Depresonuna Kurtulmak İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber, Psikoloji

Etiketler:, ,


Comments are closed.