By 28 Nisan 2012 Devamı →

RAHMİN TERS DÖNMESİ ZAMANLA DÜZELİR Mİ?Rahim tersmiş zamanla düzelir mi?

2 yıldır evliyim. Geçen yıl eşim hamileydi ama 2 aylıkken bebek karnında öldü. Kürtajdan sonra bize rahimin ters olduğunu söylediler. Bu rahim tersliği acaba nedir? Zamanla düzelir mi ve hamileliği engeller mi?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Sevgili okuyucumuz, rahimin ters olması eski ders kitaplarında anlatılan ve çeşitli şikayetlere neden olduğu iddia edilen bir konudur. Yıllar önce pek çok hocamızın adet ağrılarını tedavi etmek, bel ağrılarını geçirmek ve gebe kalamayan kadınların tedavisi için rahim düzeltme ameliyatı yaptıklarını biliyorum. Günümüzde artık bu tip ameliyatlar yapılmıyor. Çünkü (çok patolojik vakaların dışında) rahim dönüklüğü denen şey çok anormal bir durum değil. Özellikle doğum yapmış kadınların büyük çoğunluğunda rahim arkaya dönük durur”¦

Risk taşıyor muyum?

33 yaşındayım. Bugüne kadar jinekologa gitmedim. Adetlerim düzenli. Merak ettiğim konu şu: Ablamı çok genç yaşta rahim kanserinden kaybettik. Acaba ben bu riski taşıyor muyum? Hangi testleri yaptırmam gerekiyor?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Öncelikle hiç jinekologa gitmemeniz çok yanlış ve tehlikeli. Pek çok genital organ kanseri erken yakalandığı zaman yüzde 100’e yakın tam şifa sağlanabilirken ilerlemiş kanserlerde başarı oranı çok düşüyor. Jinekolojik muayene de saatler süren bir işlem değil. 6 ayda veya yılda bir yarım saatinizi bu işe ayırmalısınız. Kadın vücudunda çıkan kanserlerin neredeyse yarısı meme, rahim ve yumurtalıklardan çıkıyor. Bu çok önemli bir sorun. Sizin durumunuza gelince, birinci derecede bir akrabasında (anne, kardeş gibi) rahim yumurtalık kanseri görülmesi (Bu sayı iki kişide olursa çok çok daha önemli) kanser riskinde bir artışa neden olabiliyor. Bence bu konuda bir uzmana muayene olmanız gerekiyor. Durumunuza göre gerekli testler yapılacaktır.

Adetlerim çok düzensiz, neden?

Adetlerim çok düzensiz. İki adet dönemi arasında 6-9 gün oynuyor. Bu normal mi? Adet dönemlerimin arasında sürekli sarı renkte akıntım var. Adet döneminden önce ve sonra birkaç gün vajinamda kaşıntı oluyor. Doktora gitmeme gerekir mi?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Adet günlerinde küçük oynamaların olması normal kabul ediliyor. Sürekli akıntı ve zaman zaman da kaşıntının olması bir enfeksiyon olduğunu akla getiriyor. Durumun ne olduğunu anlamak için doktora gitmelisiniz. Ayrıca şunu da eklemem gerekir ki, hep söylediğimiz gibi şikayet varken değil, hiçbir şikayet yokken de, belirli aralarla kadın doğum uzmanına gidip belirli testleri yaptırmak kadın sağlığı açısından önemli. Güvenli yaşamak için kurallar böyle, sevgiler.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Kist Kısırlığa Neden Olur mu?
» Genital İltihaplar (Adneksit)
»
Rahim Ağzı Kanseri Nedir? (Video)
»
Genital Sigiller HPV Virüsüdür
» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
» Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , , ,


Yorumlar "RAHMİN TERS DÖNMESİ ZAMANLA DÜZELİR Mİ?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. eloelo dedi ki:

    ben bir yıldır evliyim bir yılı geçti hatta bebek istiyoruz korunmuyoruz ama bebekte yok rahim dönmesi var dediler nasıl tedavi olabilrim eşimde kendine test yaptırıyor ayrıca çok akıntımda var dışarıya çıkmıyo bunun için ilaç verdi doktorlar ama sonrasında devam etti halada var ayrıca 1 yıldır idrar yoları enfeksiyonumda var ne yapmalıyım nasıl bi tedavi uygulamalıyım yardım edin lütfen