By 15 Aralık 2013 Devamı →

Rahim Sarkmasına Yeni Tedavi YöntemiRahim sarkması problemini karın zarını açmadan, rahmini almadan ve küçük bir kesiyle gideren Türk Jinekolog ve Onkolog Op. Dr. Sefa Kurt’un ameliyat tekniği “Kurt Yöntemi” adı altında dünyaca ünlü tıp dergisinde yayımlanarak literatüre girdi, yabancı doktorlara örnek gösterildi.

Rahim Sarkmasıİzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Hastanesi 3. Klinik Eğitim Görevlisi Dr. Sefa Kurt, çok sayıda doğum, ağır işlerde çalışma, hızlı kilo alıp verme, yapısal özellikler, zorlu doğum gibi nedenlerle binlerce kadının özellikle 30’lu yaşlarından sonra rahim sarkması şikayetiyle doktorlara başvurduğunu, bazı kadınların da durumundan utanarak hastalığını sakladığını belirtti.

Hastalığın, idrar torbası ve bağırsağı aşağı indirdiğini, ülsere ve böbrek hastalıklarına neden olduğunu anlatan Kurt, “Estetik ve cinsel problemlerin yanı sıra hasta bir süre sonra yürüyemez hale geliyor” dedi.

Rahim sarkmasının cerrahi müdahale ile giderildiğini kaydeden Dr. Kurt, ameliyat sırasında bağların kısaltıldığını ve rahimin yükseltildiğini, ağır masraflı bu ameliyatlardan sonra iyileşme sürecinin uzun olduğunu ve şikayetin yüzde 30 oranında tekrarladığını ifade etti.

11 YILDA 22 AMELİYAT YAPTI

Rahim sarkmasını farklı yöntemle gidermek için çalışmalara 11 yıl önce başladığını ifade eden Kurt, ortaya koyduğu yöntemi şöyle anlattı:

“Onkolog olduğum için daha önce kanser ameliyatları yaparken uterusu yerinde tutan bağ çok dikkatimi çekmişti. Bu bağı rahim sarkmasında karın zarını açmadan nasıl kullanılabileceğini düşündüm, ameliyat fikri böyle doğdu. Çünkü daha önce bu ameliyatlarda rahim alınıyordu ve yama konuluyordu, iyileşme süreci de uzundu. Biz 2. ve 4. derecede genital organ sarkmasını karın zarını açmadan küçük bir kesiyle ’round ligament bağını’ karın zarına yapıştırarak sorunun giderilmesini gerçekleştirdik.”

İlk ameliyatını 11 yıl önce yaptığını, bu güne kadar 22 ameliyat gerçekleştirdiğini ifade eden Sefa Kurt, tıp literatüründe bu yöntemle yapılan başka bir cerrahi operasyona rastlamadığını dile getirdi.

RAHMİN ALINMASINA GEREK KALMIYOR

Rahmin alınmasına gerek kalmaksızın küçük bir kesiyle çözülen sorunu dünya tıp dünyasına sunmak amacıyla, 22 ameliyattan oluşan deneyimini “Hindawi-ISRN Ostetrics and Gynecology” adlı dünyaca ünlü dergiye gönderdiğini söyleyen Kurt, çalışmasının tıp çevresinde kabul gördüğünü ve yayımlanmaya değer bulunduğunu kaydetti. Kurt, dergide kendi adıyla yayımlanan tekniğin literatüre girdiğini bildirdi.

Gerçekleştirdiği tekniğin hastaları üzerindeki etkisini de değerlendiren Kurt, “Bir kadının rahmini gereksiz almak, ruhunu almak gibidir. Eğer bir toplumda kadın mutlu olursa eşi de mutlu olur, çocuğu da mutlu olur, bu mutluluk topluma yansır, toplumun mutluluğunu belirleyen kadının yaşam kalitesidir, biz de bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Abdullah Taşyurt da başarılı doktorlarla çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "Rahim Sarkmasına Yeni Tedavi Yöntemi"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. terane qulusoy dedi ki:

    Selam dr . Bende de rahim sarkması var . Sizinle nasıl konuşa bilirim. Bana yardım edin