By 21 Nisan 2013 Devamı →

Psikologa mı Psikiyatriste mi gitmeliyim?Psikologda mı, psikiyatriste mi?

Gülseren BudayıcıMadalyon Psikiyatri Merkezi kurucusu Dr. Gülseren Budayıcıoğlu panik atak, hiperaktivite, ergenlik ve şizofreni hastalığı üzerine bilgiler veriyor.

Gülseren Budayıcıoğlu, bu hastalıkların çözümünde psikolog ve psikiyatristin ne derece etkili olabileceği konusunda yol gösterici bilgiler veriyor, bu durumlarda şaşanılacak sıkıntılara karşı bizleri uyarıyor. Budayıcıoğlu, psikolojik hastalıklarla ilgili sorunların çözümünde psikologların mı, yoksa psikiyatristlerin mi daha etkili olacağı konusunda da bizlere önemli bilgiler aktarıyor…

Son dönemlerde çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği konusu çok konuşuluyor. Çocuklarda dikkat eksikliği bu kadar yaygın mı yoksa yanlış tanılar çoğunlukta mı?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dediğimiz sorun çocuklarda son yıllarda çok fazla görülüyor. Bu konuda doktor ilaç verip vermemeyi oldukça düşünüyor. Çünkü bu ilaç, vereyim de bir ay sonra ya da üç ay sonra keserim, şeklinde kullanılmaz. Hasta bunu yıllarca kullanmak durumunda kalabilir. O nedenle ilaç vermeden önce hastanın bir testten geçmesi gerekir, doktor test vermiyorsa ilaca başlanmaz, durum nettir. Fakat ilaca başlanacaksa hasta, kliniğimizde birtakım testlerden geçer ve bunların sonucunda uygun bulunursa ilaca başlanır. Çocuk ilaç kullanmazsa ve aile bilinçsiz davranırsa bu, o çocuğun kaderini değiştirecektir. Zekâ seviyesi gayet yüksek bir çocuk, dikkat eksikliği çözümlenemediği için hayata başarısız başlar ve öyle devam eder.

Psikojik hastalıkların insaların hayatlarını kısıtlayıcı bir etkisi var mıdır?

Kesinlikle… Panik bozukluk, panik atak ya da fobik hastalıklar ya da sosyal fobiler toplumda çok yaygındır. İnsanların hayatlarında çok sık rastlanan, basit bir hastalık gibi görünse de bunlar insanların hayatını oldukça kısıtlayan hastalıklardır. Panik bozukluğu olan hastalar sürekli evhamlanırlar, hastanelere yerli yersiz başvururlar. Bu belirtileri gösteren kişiler mutlaka psikiyatrist hekimden destek almak ve derhal tedaviye başlamalıdırlar.

Peki, panik atak nedir? Bu hastalığın teşhisini bir kişiye koymanız için o kişinin aşağı yukarı hangi belirtileri göstermesi gerekiyor?

Panik atak, çok ani gelen ve insanda “ölüyorum” veya “deliriyorum” hissi yaratan bir durumdur. Eliniz ayağınız titrer, terlemeye başlarsınız ve perişan olursunuz. “Senin bir şeyin yok” dediğinizde de geçmez, hatta bunu söylemeniz hastayı daha da korkutur. Bu nedenle ciddi bir durumdur. Bu tür hastalar, psikiyatriye gelmeden önce hastaneye giderler. Aslında hemen psikiyatriye yönlendirilmeleri gerekir çünkü o evham durumu bir kere bile yaşansa devamı gelebilir. Tedavisi süreci ise çok hızlı ve kolay sonuçlanır.

“Psikolojik destek almak için illa bir sorun olmasını beklemek doğru değildir.

Kişi ne zaman kendisini yalnız, başarısız veya isteksiz hisseder ise destek almaktan çekinmemeli.”

En başta hangisine başvurulmalıdır, psikiyatriste mi psikologa mı?

Bu çok zor bir soru. Biz ilk önce doktorun görmesinden, kişinin durumuna bakılarak buna karar verilmesinden yanayız. Aslında ilk adımda psikiyatriste gitmek tercih edilmelidir, duruma göre psikiyatrist hekim psikologa yönlendirecektir.

Yaşanan sorun, ikili ilişkiler ile ilgiliyse kişi önce psikologa gitmelidir. Ya da anne ve babalar çocuklarıyla ilgili bir şey danışacakları zaman psikologa gitmeliler. Bunun da bir zararı yoktur çünkü kişi geldiği zaman zaten psikolog ihtiyaca göre psikiyatriye yönlendirir. Psikologlar yalnız çalışamazlar, doğru olan da çalışmamalarıdır. Gerekeni psikiyatrist yapsın, derler. Çoğu zaman psikologlar ve psikiyatristler aralarında konuşup karar ; verirler. Aslında psikiyatristler, benim gibi hem psikolojik destek verir hem de psikiyatrist, hekimlik yapar. Elbette bu, hekiminizin aldığı eğitimle ilgilidir.

Psikolog veya psikiyatrist hekimlere ne zaman başvurulmalı?

Psikolojik destek almak için illa bir sorun olmasını beklemek doğru değildir. Kişi ne zaman kendisini yalnız, başarısız veya isteksiz hissederse destek almaktan çekinmemeli. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi psikiyatrik hastalıklar için de erken tanı çok önemlidir.

“Panik bozukluk, panik atak ya da fobik hastalıklar ya da sosyal fobiler toplumda çok yaygındır. Bu hastalıklar insanların hayatlarında çok sık rastlanan, basit hastalıklar gibi görünse de insanların hayatını oldukça kısıtlayan hastalıklardır.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Psikoloji, Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.