By 08 Eylül 2014 Devamı →

PRP ile Kendi Kanınızla GüzelleşinPRP Nedir?

PRP NedirPRP (Platelet rich plasma), platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen isim. Bu yöntemde bir kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj ediliyor ve elde edilen platelet yönüden zenginleştirilmiş plazma, kişiye geri uygulanıyor.

Plateletler Ne İşe Yarar?

Plateletler veya trombositler, vücudumuzda hasarlı dokuları onaran ve büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanları. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet veriliyor. Bu amaçla diş implantlarında, ortopedik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde başarıyla kullanılıyor.

PRP Uygulaması Hangi Amaçla Yapılıyor?

Deri yaşlanması dış ve iç faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreç. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda (kimyasal soyma, lazer gibi) deride önce hasar yaratılıyor. Sonrasında yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme süreci destekleniyor.

PRP (Mezoterapi) Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

– Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak

– Kırışıklıkları azaltmak

– Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak

– Sivilce, ameliyat, çatlak gibi her türlü yara izini azaltmak

–  Saç dökülmesini durdurmak

Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanıyor. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabiliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınıyor, steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde ediliyor. Bu plazma, enjeksiyon yoluyla deri içine veriliyor veya Lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeyle cildin emmesi sağlanıyor. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabiliyor.

Kaç Seans Sürüyor?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması öneriliyor. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülüyor, ancak tam etki yinelenen uygulamalarla elde ediliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Konuş, “PRP uygulaması” hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

PRP Mezoterapi Hakkında

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , , , , ,


Comments are closed.