By 16 Ocak 2012 Devamı →

PROPOFOL BİLMECESİPropofol, ünlü şarkıcı Michael Jackson ve Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde üç doktorun peş peşe ölümüne yol açan ilaç. Aslında bir anestezik ilaç da olsa sadece anestezi uzmanları kullanmıyor. Bu da tartışmalara yol açıyor.
Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği’nin 45’inci Ulusal Kongresi’nin tartışma konularından biri de propofoldü. Anestezi uzmanlarının karşı çıktığı konu, propofolün kendileri dışındaki doktorlar tarafından kullanılması. Onlar dışında bu ilacı en sık el atanlarsa gastroenterologlar. Kolonoskopi, endoskopi gibi işlemler sırasında her gün hastane, klinik hatta bazen muayenehanelerde yüzlerce hastaya, sedasyon (sakinleştirmek) için propofol veriliyorlar.Derneğin başkanı Prof. Dr. Şükran Şahin, “Sedasyon da anestezi uzmanları tarafından uygulanmalı. Hayati önemi nedeniyle bundan ödün verilmemeli. Michael Jackson, anestezi eğitimi olmayan bir hekim tarafından verilen bir anestezik ilaç nedeniyle öldü. Çünkü propofol solunum durması, tansiyonun çok düşmesi, kalbin veya solunum sisteminin fonksiyonlarını yerine getirememesine, dolasıyla ölüme yol açabilir. Anesteziyoloji ihtisası sırasında, kalp ve solunum sistemiyle ilgili ciddi acil durumlarda neler yapılması gerektiği en iyi şekilde öğretiliyor. Başka hemen hiçbir branş eğitiminde bu konular anestezideki kadar geniş şekilde işlenmiyor” diyor.

İKİ İŞİ BİRDEN YAPAMAZ
Prof. Dr. Şahin bir konuya daha dikkat çekiyor. Gastoenteroloji uzmanlarının yaptığı işleme odaklanmışken (endoskopi ve kolonoskopi gibi) hayati fonksiyonları izlemeleri çok zor. “İki işi birden yapmaya çalışması hastanın hayatını tehlikeye sokabilir” görüşünü savunuyor.

Elbette ki bu işin ideali, anestezikleri anestezi uzmanlarının uygulaması. Peki Türkiye’de bu ve benzeri işlemlere de eşlik edecek kadar anestezi uzmanı var mı? Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de toplam 3 bin 835 anestezi uzmanı çalışıyor. Bunların 2 bin 175’i Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, 555’i üniversite hastanelerinde, bin 105’iyse özel hastanelerde görevli. Prof. Dr. Şahin, “Sayılar yetersiz. Son zamanlarda eğitim kurumlarındaki anestezi asistan kadrolarında önemli derecede azalma var. Bu sayının mutlaka artırılması gerek” diyor.

Sadece hastanelerde yapılmalı

TÜRK GAST. DER. BAŞK. PROF. DR. NURDAN TÖZÜN
Eğer bir gastroenterolog, eğitimini aldıysa, hasta solunum sıkıntısı yaşadığında solunum yolunu açacak kadar bilgisi varsa propofol vermesinde hiçbir sakınca yok. Ama bu işlem muayenehane şartlarında yapılmamalı. Sadece tam teşekküllü hastanelerde uygulanmalı. Biz hastayı ameliyata hazırlamıyoruz, anestezi vermiyoruz. Yaptığımız derin sedasyon. Hiç sedasyon vermeden hastaya işlem yapılmasını uygun bulmuyorum. Hastayı bir şekilde mutlaka rahatlatmak gerekir.

BAŞKA ÜLKELER DE TARTIŞIYOR
Bazı ülkelerde kısa bir eğitimden geçirilerek belge verilen hekimlerin sedasyon uygulamasına izin veriliyor. ABD ve Avrupa’da da aynı tartışmalar yapılıyor. Avrupa Anestezi Derneği kılavuzunda, eğitim alan gastroenteroloji uzmanlarının yapabileceği yönünde fikrini yayınladı. Ancak yakın zamanda, “Yanlış yaptık” diyerek geri çekti. Almanya ve Lüksemburg gibi bazı ülkelerde gastroenterologların vermesinde sakınca görülmüyor. Ancak Fransa’da sadece anestezi uzmanları verebiliyor.

UYKU İLACI DEĞİL
Propofol çok sık kullanılan iyi bir anestezik. Genel anestezi alan her 100 hastanın 99’una uygulanıyor demek yanlış olmaz. Propofolden sonra kendine gelen hasta, dinlenmiş, güzel bir uykudan uyanmış gibi hissediyor. Hızlı etki ediyor, çabuk uyandırıyor. Ama Michael Jackson ve Erzurum’daki doktorlar gibi uyku ilacı olarak kullanılması çok tehlikeli.

Mesude ERŞAN – Hurriyet

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.